18.09.2008 „Na nieludzkiej ziemi…”
W niezwykłym skupieniu odbył się 17. 09.2008 r. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie apel z okazji 68 rocznicy deportacji ludności polskiej w głąb Związku Radzieckiego.
17 września 1939 r. to znamienna data w historii najnowszej naszego kraju. Tego dnia umęczona ojczyzna nasza, będąca już pod okupacją niemiecką, otrzymała cios ze strony, z której się nie spodziewała. Od wschodu na ziemie polskie weszły wojska Armii Radzieckiej. Nastały naprawdę ciężkie dni dla ludności mieszkającej na dawnych Ziemiach Wschodnich. Już w roku 1940 rozpoczęły się pierwsze wywózki na Sybir. Tym wszystkim, którzy doznali cierpień i ucisków, lecz pozostali wierni swej ojczyźnie, zostało poświęcone spotkanie. Bardzo ważny był fakt, iż prócz uczniów klas IV-VI na uroczystości byli obecni świadkowie i uczestnicy historii, pan Marian Guca i pan Kazimierz Bobula. Wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać montażu złożonego ze wspomnień Sybiraków i wierszy ks. Józefa Buczmy, w wykonaniu uczniów klasy VIB i przedstawicieli klas IV i V. Tekstom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Nad całością czuwały panie Dorota Sikora i Joanna Dyś. Prawdziwe wzruszenie wywołał hymn Sybiraków. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali wspomnień pana Kazimierza Bobuli, który z drżeniem w głosie opowiadał o tamtych strasznych czasach. Po zakończeniu apelu gości czekały jeszcze niespodzianki: wywiad z reporterami szkolnej gazetki oraz pamiątkowe fotografie z apelu.
BEZPIECZNA SZKOŁA
12.09.2008 BEZPIECZNA SZKOŁA
Każdego roku na początku września w Szkole Podstawowej im. KEN w Bardzie odbywa się spotkanie uczniów z policjantami naszej gminy. Tematem spotkania jest bezpieczny rok szkolny. Inicjatorem tego spotkania jest p. Beata Kardaś – pedagog szkolny i komendant posterunku w Bardzie str. aspr. p. Adam Trzeboński. Spotkanie otworzyła i powitała zaproszonych funkcjonariuszy p. dyrektor szkoły Wioletta Piojda. Panowie policjanci przybliżyli uczniom wszelkie konsekwencje prawne wynikające z różnorodnych nieprawidłowych postaw. Zwrócili uwagę na bezpieczną drogę do szkoły i do domu. M.in. przypomnieli o przepisach ruchu drogowego i zachowań w miejscach publicznych. Uczniowie zadawali wiele pytań związanych z bezpieczeństwem. Pani dyrektor przedstawiła ofertę zajęć pozalekcyjnych. Przypomniała , że ocena za zachowania wpływa na promocję do klasy następnej. Ponadto poprosiła wszystkich uczniów o godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz oraz systematyczną naukę. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za przybycie panom policjantom: Adamowi Trzebońskiemu i Arturowi Sikorskiemu. Policjanci zapewnili , że nasza współpraca - jak w ubiegłych latach- będzie kontynuowana przez cały rok szkolny.
LATAWCOWE POŻEGNANIE Z WAKACJAMI
02.09.2008 LATAWCOWE POŻEGNANIE Z WAKACJAMI
W ostatnich dniach wakacji wielu uczniów zastanawiało się co można jeszcze zrobić z wolnym czasem, który pozostał do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom swoich uczniów , w ramach wakacyjnych zajęć dyrekcja Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie zorganizowała na zakończenie wakacji tygodniowe warsztaty modelarskie, w ramach których uczniowie budowali latawce. Zajęcia prowadzone były przez instruktora modelarstwa z Ząbkowic Śląskich. Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań modelarstwem wśród uczniów , popularyzacja modelarstwa w społeczeństwie, umożliwienie dzieciom zdobycie nowej wiedzy i nowych umiejętności.
Taka forma wakacyjnych zajęć była zorganizowana po raz pierwszy. Do tej pory uczniowie nie mieli możliwości sprawdzenia swoich zdolności konstruktorskich. Podczas zajęć nasi początkujący modelarze zdobyli spory zasób wiedzy i umiejętności niezbędnych do zbudowania samodzielnie latawca od podstaw.
Ogrom włożonej pracy w budowę własnego latawca zaowocował wielką satysfakcją każdego uczestnika warsztatów, gdy zobaczył swój latawiec szybujący wysoko po niebie. Leć latawcu leć i wróć w następne wakacje. Czekamy wraz ze słonecznym niebem z radością ponownego tworzenia dzieł modelarskich.
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2007/2008
01.07.2008 Uroczystość zakończenia roku szkolnego to zawsze dzień ,na który z niecierpliwością czekają wszyscy uczniowie. Jest to moment bardzo radosny ,ale jednocześnie dający okazję do podsumowań i pożegnań. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie pani Wioletta Piojda witając wszystkich zebranych na uroczystości podkreśliła, że okres wzmożonej pracy ustępuje czasowi odpoczynku i nabrania sił przed kolejnym etapem nauki. Dzięki znakomitym wynikom w nauce i wzorowemu zachowaniu bardzo wielu uczniów naszej szkoły zasłużyło na nagrody i wyróżnienia. Dziękując za sumienność, dokładność i odpowiedzialność pani dyrektor zwróciła się szczególnie do absolwentów, aby zdobyta w naszej szkole wiedza i umiejętności owocowały w ich dalszej edukacji. Niech kolejny etap ich życia przynosi radość, a nauka niech będzie przyjemnością. Na szczególne słowa uznania zasłużyli uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce a przede wszystkim superabsolwenci Kasia Golec, Piotr Macek i Damian Nowicki.
Pani dyrektor podziękowała za całoroczny wysiłek wszystkim pracownikom szkoły, a szczególnie nauczycielom ,którzy kończyli pracę w naszej placówce - pani Annie Bartkiewicz, siostrze Scholastyce, panu Damianowi Naryńskiemu i panu Andrzejowi Kowalenko, -wyrażając przy tym nadzieję, że zdobyte w naszej szkole doświadczenia zaowocują w ich dalszej pracy.
Dyrektor Wioletta Piojda podziękowała także Radzie Rodziców oraz wszystkim rodzicom, zaprzyjaźnionym instytucjom, sponsorom za wspaniałą współpracę.
Spośród zaproszonych gości wystąpiła pani wiceburmistrz Grażyna Cal ,która dziękując za wytężoną pracę i życząc wspaniałych wakacji podkreśliła, że szkoła to przede wszystkim uczniowie i wszyscy wspólnie pracujemy mając na uwadze ich dobro.
Proboszcz naszej parafii ojciec Michał Reinke dziękując za współpracę zaznaczył, że bardzo ważna jest atmosfera panująca w szkole, atmosfera zaufania i wzajemnego szacunku.
Także przewodniczący Rady Rodziców pan Włodzimierz Biniaś zwrócił uwagę na bardzo przyjazną atmosferę panującą w bardzkiej placówce, wyrażając przy tym przekonanie, że dzieci czują się w niej bezpieczne i doceniane.
Bardzo miłe słowa podziękowania za współpracę oraz życzenia cudownych wakacji przekazał wszystkim nauczycielom i uczniom również pan Kazimierz Bobula przewodniczący Bardzkiego Koła Sybiraków.
Na zakończenie uroczystości ,po wręczeniu licznych nagród i medali wszyscy zebrani obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu uczniów klasy IIIa, szkolnego zespołu tanecznego Mada oraz uczniów grających na instrumentach melodie ,które bardzo chętnie były podchwytywane przez naszych absolwentów-uczniów klas szóstych. Ten miły akcent wprowadził nas wszystkich w upragnione wakacje!
EUREKA-EUROPA mali i wspaniali wynalazcy
12.06.2008 EUREKA-EUROPA
MALI I WSPANIALI WYNALAZCY
2005-2008
Projekt realizowany przez Szkołę Podstawową im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu „Uczenie się przez całe życie- Comenius”
Otwarcie się na Unię Europejską daje wymierne efekty także w sferze edukacyjnej. Warto korzystać z propozycji różnorodnych programów i nawiązywać międzynarodowe kontakty, które owocują budowaniem świadomego i aktywnego społeczeństwa europejskiego. Jest to jednocześnie doskonała forma promocji szkoły, miasta, gminy i lokalnego środowiska na forum międzynarodowym.
Taką szansę wykorzystała Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej z Barda. Poprzez nawiązanie współpracy ze szkołami partnerskimi z Belgii (Torhout), Niemiec (Schorndorf), Włoch (Mussomeli), Austrii (Grieskirchen) i Turcji (Ankara) możliwe stało się aktywne uczestnictwo w trzyletnim projekcie edukacyjnym „Eureka- Europa. Mali i Wspaniali Wynalazcy”. Koordynującą szkołą została placówka z Turcji.
W roku szkolnym 2005/2006, po uroczystej inauguracji projektu i odsłonięciu tablicy Comeniusa, rozpoczęły się prace uczniów w grupach. Poznawano specyfikę krajów partnerskich, wzbogacano wiedzę o kulturze i życiu codziennym rówieśników w innych krajach. Uczniowie bardzo chętnie angażowali się we wszystkie formy zajęć, nierzadko sami proponowali tematykę i metody pracy. Jesienią tego roku odbyło się pierwsze spotkanie robocze partnerów- na Sycylii w Mussomeli, w trakcie którego doprecyzowano plan działań w I roku projektu. Skupiły się one wokół tematyki muzycznej: uczniowie poznawali muzykę i folklor, a także sami stali się twórcami międzynarodowej piosenki. Tworzyli instrumenty muzyczne własnego pomysłu, gromadzili materiały i wykazywali się aktywnym zaangażowaniem w działania projektu. Wiele radości sprawiło nagrywanie piosenki, której tekst zawierał aż sześć zdań w różnych językach, nierzadko bardzo egzotycznych i trudnych dla naszej wymowy. Okazało się, że to właśnie polska grupa potrafi sobie poradzić z nagraniem piosenki i przekazaniem jej partnerskim szkołom. Podsumowanie działań pierwszego roku odbyło się w Belgii, podczas majowej wizyty w Torhout. Spotkanie partnerskie dotyczyło wymiany doświadczeń podczas I roku, przeprowadzono ewaluację działań, a także zaplanowano ogólny zarys prac na II rok- wynalazki w sferze sztuk plastycznych i działań artystycznych.
Po przygotowaniu materiałów na temat sztuki polskiej w październiku 2006 r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wizycie roboczej w Schorndorf w Niemczech. Porównywali działalność szkół niemieckich z polskimi, zaś uczniowie dzięki gościnności rodzin niemieckich mogli poznać warunki życia swoich rówieśników. Wizyta była okazją do dokładnego ustalenia planu działań na II rok projektu. Niestety z projektu wycofała się szkoła austriacka, ponieważ praca okazała się zbyt wyczerpująca i ponad możliwości nauczycieli i uczniów. Po powrocie nasi uczniowie poznawali twórców i sztukę turecką, belgijską, włoską i niemiecką, zaś sami proponowali swoim rówieśnikom dzieła takich polskich artystów, jak: Danuta Muszyńska- Zamorska, Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Władysław Czechowicz, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański i Jan Matejko. W styczniu 2007 rozpoczęły się prace nad realizacją zadań przesłanych przez partnerskie szkoły. Efektem wszystkich działań była wystawa produktów (obrazy, rzeźby, rysunki, zdjęcia, albumy, foldery itp.) zorganizowana w naszej szkole podczas wizyty roboczej w drugim tygodniu maja 2007 roku.
W dniach od 7 do 11 maja nasza szkoła gościła nauczycieli i reprezentantów uczniów ze szkół partnerskich z Mussomeli(Włochy), Schorndorf(Niemcy), Torhout(Belgia) i Ankary(Turcja).Dzieci z Ankary i Schorndorf mieszkały u swoich polskich rówieśników.
7 maja uroczyście powitaliśmy naszych gości, którzy mieli okazję obejrzeć występy w wykonaniu naszych uczniów, a także zatańczyć „trojaka”. Duże wrażenie wywarł wystrój naszej szkoły oraz wyjątkowo życzliwe przyjęcie gości, którzy zauważyli i docenili ogromny wkład pracy polskiej ekipy. To, co goście zastali w polskiej szkole, znacznie przeszło ich najśmielsze wyobrażenia. Zaskakujące było to, iż szara z pozoru szkoła w swoich wnętrzach tryska feerią barw. Spotkania robocze poświęcone były omawianiu działań zaplanowanych na przyszły rok. Atmosfera podczas pobytu gości, a także zaproponowane formy spędzania wolnego czasu ( m.in. wizyta w Muzeum Papiernictwa, Muzeum Ginących Zawodów, Panorama Racławicka, Błędne Skały, Kopalnia Złota ) sprawiły, iż nasi partnerzy wynieśli bardzo pozytywny wizerunek Polski i polskiej gościnności. Szczególne wrażenie wywarły odwiedziny w bardzkiej ruchomej Szopce- goście byli po prostu zachwyceni.
W III roku projektu doszło do zmiany koordynatora: na skutek odejścia szkoły tureckiej przewodnictwo przejęła placówka niemiecka. Ten rok poświęcony był inwencjom technicznym: z już istniejących pięciu przedmiotów grupy uczniowskie miały za zadanie wymyślić i wykonać przedmiot użytkowy o walorach artystycznych. Uczniowie stali się więc prawdziwymi wynalazcami. Oprócz działań o charakterze typowo kreatywnym, nasi uczniowie sporo działali z ICT, ponieważ całość prac dokumentowano nie tylko fotograficznie, ale wykonując także zabawne filmy o krótkiej fabule. Były one dodatkowo ilustrowane odpowiednio dobraną warstwą muzyczną. W efekcie „Magic Boxes”(Magiczne Pudełka) zyskały przepiękną oprawę w postaci prezentacji multimedialnej. Prace uczniów przyniosły w efekcie zaskakujące rezultaty: powstały m.in. urządzenia do czyszczenia powierzchni płaskich, gry zręcznościowe, przedmioty dekoracyjne, urządzenia wielofunkcyjne przydatne w kuchni, lampki do domków dla lalek, święcące czapki i koszyki na grzyby.
Podsumowanie prac dokonanych w III roku i ewaluacja działań podjętych w trakcie całego projektu miały miejsce podczas spotkania roboczego, które odbyło się w Mussomeli na Sycylii w dniach 29.05-04.06.2008r. Uczestniczący w nim reprezentanci polskiej szkoły mieli okazję m.in. obejrzeć i wysłuchać młodych artystów pięknie śpiewających włoskie piosenki w trakcie „Festival Canoro”. Interesujące były również prezentacje uczniów klas młodszych podczas koncertu oraz wizyty w poszczególnych klasach w trakcie zajęć lekcyjnych. Przybliżyło to znajomość specyfiki systemu oświaty we Włoszech. Doszło także do spotkania z władzami miasta podczas uroczystości otwarcia wystawy produktów projektu „Magic Boxes”. Powyższa wystawa wykazała, iż nasi uczniowie są naprawdę bardzo pomysłowi, a ich kreatywność wyróżniała się na tle osiągnięć innych placówek. W trakcie bardzo twórczych spotkań roboczych dokonano wnikliwej analizy całokształtu realizowanych działań trzyletniego projektu. Wszyscy partnerzy jednogłośnie uznali, iż taka forma współpracy szkół jest dalece pożądana i przynosi wymierne efekty w postaci wymiany doświadczeń, pogłębiania wiedzy, poszerzania horyzontów zarówno nauczycieli jak i uczniów. Tolerancja, partnerstwo, podejmowanie różnorodnych wyzwań, zaangażowanie w naukę języków obcych, wykorzystywanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, opracowywanie materiałów dydaktycznych, wprowadzanie różnych innowacji pedagogicznych- to bez wątpienia sukcesy wspólnej pracy. Wszelkie działania związane z realizacją projektu wpisały się w programy szkoły: dydaktyczny, wychowawczy i profilaktyczny. Interesującym doświadczeniem było obserwowanie, jakie zmiany zaszły w uczniach realizujących zadania projektu w ciągu trzech lat: dzieci stały się bardziej twórcze, otwarte, uwierzyły w swoje możliwości, odkrywały zdolności, które do tej pory uważały za obszar niedostępny. Bardzo cieszy liczne uczestnictwo uczniów- rokrocznie liczba przekraczała 60 osób. Najciekawsze obserwacje poczyniono w tych grupach, które wykonywały zadania na przestrzeni wszystkich trzech lat- tutaj wyraźnie widoczny był rozwój różnorodnych umiejętności i zachowań. Nauczyciele realizujący projekt w pełni wcielili w życie hasło Jana Komensky’ego :”Nauczyciel powinien brać pod uwagę wszelkie drogi zmierzające do otwarcia umysłów i używać ich odpowiednio do okoliczności”. Uczestnictwo w projekcie sprawiło, iż jakość pracy naszej szkoły znacznie się podwyższyła. Staliśmy się placówką, która nie boi się nowych wyzwań, chętnie nawiązuje nowe kontakty o charakterze międzynarodowym, jest nie tylko uczestnikiem czy partnerem, lecz nierzadko sama inicjuje nowe projekty i współpracę na różnych szczeblach. Niebagatelne jest także promowanie Polski w świecie, ponieważ osobiste kontakty najlepiej przybliżają wiedzę o danym kraju. Świadomość, iż polska szkoła z małego miasteczka jest równorzędnym partnerem dla europejskich placówek, to powód do dumy. Dzięki projektowi zyskaliśmy przyjaciół, którzy deklarują współpracę przy innych inicjatywach w przyszłości. Bez wątpienia można zatem stwierdzić, iż projekt „Eureka- Europa. Mali i Wspaniali Wynalazcy” okazał się stuprocentowym sukcesem, a ciężka praca realizatorów podniosła prestiż naszej szkoły.
Koordynator Bożena Cal
Nauczyciele realizujący projekt :
Beata Bujnowicz
Joanna Dyś
Grażyna Kasperek
Beata Kardaś
Andrzej Kardaś
Krystyna Ptasińska
ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTO
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BEZ PRZEMOCY
06.06.2008 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BEZ PRZEMOCY
Szkoła Podstawowa im. KEN w Bardzie w ramach projektu „Szkoła bez przemocy” w dniu 05.06.2008r. przystąpiła do akcji pod hasłem „OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BEZ PRZEMOCY”.
O godz. 9:00 cała szkoła zebrała się na sali gimnastycznej. Oficjalnego otwarcia dokonała p. dyr. W. Piojda. W swym wystąpieniu wprowadziła w temat imprezy i powitała zaproszonych gości. Poinformowała, że szkoła drugi rok uczestniczy w kampanii i posiada certyfikat szkoły bez przemocy. Ponadto zebrani zostali poinformowani o idei programu „Kuźnia Talentów”. W ramach tego projektu została otwarta wystawa prac naszych uczniów. Prace te uczniowie wykonali pod kierunkiem nauczycieli p.p. Joanny Dyś, Grażyny Kasperek , Beaty Kardaś i Marzeny Synus-Pruś.
Po części oficjalnej czas na program artystyczny, a w nim: występ zespołu flażoletowego z klasy II „b” prowadzony pod kierunkiem p. Grażyny Kasperek i przedstawienia inscenizacyjne „Kopciuszek” zaprezentowane przez zespół uczniów z klas II do VI.
Po części artystycznej wszyscy udali się na boisko szkolne gdzie odbyły się bardzo ciekawe imprezy. Na wstępie odbył się pokaz sztuki walk wschodu. Uczniowie klas III rozegrali mecz w piłkę nożną. W tym samym czasie chętni mogli zdawać praktyczny egzamin na kartę rowerową. Egzamin przeprowadzony był przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej w Ząbkowicach Śl. i posterunku w Bardzie przy współudziale
p. Krystyny Ptasińskiej. Policjanci wraz z Komendantem Straży Leśnej w Bardzie zaprezentowali sprzęt policyjny i strażacki. Rada Rodziców zorganizowała stoisko z loterią fantową , napojami i słodkim poczęstunkiem.
O godz. 12:00 uczestnicy przemarszu zebrali się przed frontem szkoły gdzie nadmuchiwali czerwone balony. Następnie sformułowała się kolumna pochodu i pod eskortą policji wyruszyła w kierunku magistratu miasta i gminy Bardo.
Przed budynkiem urzędu uczestnicy zostali powitani przez przewodniczącą Rady Miejskiej p. Kazimierę Szymańską i pracownika urzędu p. Krystynę Sobieraj. Uczniowie zostali obdarowani przez przewodniczącą torbą cukierków. Następnie wszyscy uczestnicy wrócili do szkoły gdzie nastąpiło rozwiązanie pochodu.
Szczególne podziękowania organizatorzy imprezy kierują do przedstawicieli policji w Bardzie panom: aspirantowi sztabowemu Adamowi Trzebońskiemu, aspirantowi Arturowi Sikorskiemu, młodszemu aspirantowi Mirosławowi Margasińskiemu, sierżantowi Krzysztofowi Krawczykowi oraz przedstawicielom Komendy Powiatowej w Ząbkowicach Śl. pani aspirant Ilonie Golec i p. młodszemu aspirantowi Remigiuszowi Wilczewskiemu.
Za zorganizowanie pokazu gaszenia pożaru w lesie dziękujemy komendantowi straży leśnej Nadleśnictwa Bardo
p. Maciejowi Stanisławek.
Gorące podziękowania Radzie Rodziców i jej przewodniczącemu
p. Włodzimierzowi Biniasiowi. Prezesowi i pracownikom KOM -EKO a także i tym którzy aktywnie przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji „Dzień bez przemocy”
Zapraszamy do albumu
„MISTRZ MATEMATYKI”
16.05.2008
Etap wojewódzki
Dnia 10 maja 2008 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Bardzie odbył się etap wojewódzki I Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla klas I – III ,,MISTRZ MATEMATYKI” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie.
Konkurs objęty został
HONOROWYM PATRONATEM
przez
Starostę Ząbkowickiego
Pana Ryszarda Nowaka
oraz
Burmistrza Miasta i Gminy Bardo
Pana Krzysztofa Żegańskiego.
Konkurs został zorganizowany przy współpracy
z Urzędem Miasta i Gminy Bardo
oraz z Biblioteką Publiczną w Bardzie.
W konkursie udział wzięło 21 szkół z województwa dolnośląskiego:
1. Prywatna Szkoła Podstawowa SIGMA z Wrocławia
2. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mikołajczyka z Jaszkowej Dolnej
3. Zespół Szkół Społecznych z Kłodzka
4. Szkoła Podstawowa nr 9 z Dzierżoniowa
5. Zespół Szkolno – Przedszkolny ze Srebrnej Góry
6. Szkoła Podstawowa Nr 2 z Sobótki
7. Szkoła Podstawowa nr 20 z Wrocławia
8. Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa ,,ATUT” z Wrocławia
9. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Łagiewnik
10. Szkoła Podstawowa nr 1 z Ząbkowic Śląskich
11. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza z Ciepłowód
12. Szkoła Podstawowa nr 5 ze Strzelina
13. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 z Wałbrzycha
14. Społeczna Szkoła Podstawowa ,,Optimum” z Wrocławia
15. Chrześcijańska Szkoła Podstawowa z Wrocławia
16. Szkoła Podstawowa z Przyłęku
17. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte ze Stronia Śląskiego
18. Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia ,,Edukator” z Polanicy Zdrój
19. Szkoła Podstawowa nr 6 z Dzierżoniowa
20. Szkoła Podstawowa nr 1 z Bielawy
21. Szkoła Podstawowa im. KEN z Barda
Wyniki
Klasa I – KWADRATY
I miejsce
MISTRZ MATEMATYKI KLAS I
Małgorzata Warchoł
ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach
II miejsce
Tomasz Chrzanowski
ze Szkoły Podstawowej nr 20 we Wrocławiu
III miejsce
Oliwia Owczarczyk
ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie
Klasa II – PROSTOKĄTY
I miejsce
MISTRZ MATEMATYKI KLAS II
Józek Mastalarz
z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej ATUT we Wrocławiu
II miejsce
Krysia Korzonek
z Prywatnej Szkoły Podstawowej SIGMA we Wrocławiu
III miejsce
Szymon Duda
ze Szkoły Podstawowej nr 20 we Wrocławiu
Klasa III – TRÓJKĄTY
I miejsce
MATEMATYKI KLAS III
Oskar Olejnik
ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierzoniowie
II miejsce
Tomasz Leśniowski
ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śl.
III miejsce
Szymon Marcyniuk
z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Srebrnej Górze
Wyniki konkurencji grupowej:
I miejsce
Szkoła Podstawowa nr 20 we Wrocławiu
II miejsce
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach
III miejsce
Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa ,,ATUT” we Wrocławiu
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom !!!
SPONSORZY NAGRÓD:
Starosta Ząbkowicki
Burmistrz Miasta i Gminy Bardo
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej
w Bardzie
Pani Renata Gerent – Pocian
Pani Agnieszka Golec
Dziękujemy za wsparcie i okazaną pomoc
w czasie organizacji konkursu :
Dyrektorowi Regionalnemu Wydawnictwa ,,JUKA – 91” – Panu Arturowi Antmanowi
Przedstawicielowi Wydawnictwa ,,JUKA – 91” - Panu Markowi Masarczykowi
Dyrektorowi D.W.Dz. w Bardzie – Pani Grażynie Machniak – Piech
Panu Dariuszowi Romańczukowi
Pani Grażynie Kasperek
Pani Renacie Gerent – Pocian
Pani Renacie Dyoniziak
Pani Julicie Kliś
Państwu Beacie i Leszkowi Dziewa
S. Agnieszce
Pani Monice Goryl
Pani Krystynie Ptasińskiej
Pracownikom obsługi Szkoły Podstawowej w Bardzie
Organizatorzy:
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie
Nauczycielki kształcenia zintegrowanego:
Dorota Prostko, Dorota Nowak, Beata Bujnowicz
Uczennice klasy I a integracyjnej, IV a i V b
Natalia Bronisz, Wiktoria Gola,
Justyna Waliłko, Dominika Siudmak, Dagmara Rubasz,
Magda Żuradzka, Monika Maćkowska, Daria Wolan, Patrycja Zachara, Magda Trędak, Ola Dzięcioł
Mistrzostwa w piłce nożnej
06.05.2008 Mistrzostwa w piłce nożnej
26 kwietnia b.r. uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej w Bardzie uczestniczyli w turnieju piłki nożnej DEICHMANN Mini Mistrzostwa Europy 2008 r. Dziewczynek i Chłopców . Turniej organizuje corocznie Stowarzyszenie Kochamy Sport we Wrocławiu, a w rozgrywkach uczestniczą dzieci w wieku 7-11 lat z Dolnego Śląska. Na wzór prawdziwych mistrzostw, każda drużyna reprezentuje inne państwo. Nasi trzecioklasiści wylosowali Holandię i pierwsze mecze rozegrali z „reprezentantami” Włoch, a następnie Rumunii. Na trybunach dzieciakom gorliwie kibicowali rodzice. Już wkrótce- w ramach turnieju- kolejne rozgrywki, które trwać będą do końca czerwca. Dowiedzieliśmy się, że III b przygotowuje się do intensywnych treningów pod okiem trenera p. Macieja Barnasia oraz menadżerów. p. Katarzyny i Tomasza Mosór. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
Zapraszamy do albumu!!!
Konstytucja 3 Maja
30.04.2008 „BYLE CIĘ MOŻNA WSPOMÓC, BYLE WSPIERAĆ, NIE ŻAL ŻYĆ W NĘDZY…”
Konstytucja 3 maja 1791 roku była ustawą o wręcz rewolucyjnym charakterze. Gdyby jej demokratyczne założenia weszły w życie, Polska miała szansę stać się silnym państwem. Niestety na skutek zawirowań historycznych na 123 lata Polska utraciła niepodległość, a jej późniejsze losy na drodze do wolności były pełne walki i poświęceń.
O tej demokratycznej konstytucji pamiętali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. Podczas ogólnoszkolnego apelu grupa z klasy VI B pod kierunkiem pana Waldemara Skrzyniarza zaprezentowała montaż słowno- poetycki, którego tłem była prezentacja multimedialna. Montażowi towarzyszyły pieśni w wykonaniu chóru, przygotowane pod kierunkiem pani Anny Bartkiewicz. W przystępny sposób uczniowie przybliżyli chwalebne karty historii. Warto pamiętać, iż przeszłość to nasza tożsamość, bez której nie można budować silnej i mocnej przyszłości.
Zapraszamy do albumu !!!
„ZIEMIA WSZYSTKICH POSPOLITA MATKA”
30.04.2008 „ZIEMIA WSZYSTKICH POSPOLITA MATKA”
Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie 22 kwietnia, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.
W Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie obchody Dnia Ziemi miały miejsce 30 kwietnia. Ogólne spotkanie wszystkich uczniów rozpoczęło się piosenką w wykonaniu uczennic z klasy II B- „Ziemia jest wyspą”. Następnie członkowie koła teatralnego pod kierunkiem pana Damiana Naryńskiego przygotowali zaprezentowali „Sąd nad człowiekiem”, czyli rozważania o traktowaniu przyrody przez istotę rozumną, jaką jest homo sapiens. Przerywnikiem muzycznym była piosenka „To nie ja” w wykonaniu Karoliny Wiszowatej, Kasi Golec i Natalii Pachury z klasy VI B. Szczególny wymiar miało ekologiczne przesłanie w wykonaniu Karoliny Wiszowatej. Wiedzę ekologiczną sprawdzono podczas rozwiązywania krzyżówki, której główne hasło brzmiało „Czyste powietrze”, zaś wszyscy wzięli udział w quizie na temat przyrody.
Uczniowie wszystkich klas mieli tydzień czasu na przygotowanie graficznej formy „Dekalogu Ekologa”- projektu zaproponowanego przez panią Monikę Goryl, zaś podczas obchodów Dnia Ziemi zostały wręczone okolicznościowe dyplomy. Prace wykonane przez uczniów były naprawdę bardzo pomysłowe i nierzadko zaskakujące w swojej postaci ( książki, rolki filmowe, albumy, plakaty).
Z pewnością taka forma przybliżania wiedzy o przyrodzie wpływa na rozwój umiejętności i zachowań proekologicznych.
Zapraszamy do albumu foto!!!
„Nie dla tego miód, kto się boi pszczół”
29.04.2008 „Nie dla tego miód, kto się boi pszczół”
Jak mówi stare polskie przysłowie- „Nie dla tego miód, kto się boi pszczół”. Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie skorzystali z okazji, aby bliżej poznać obyczaje pszczelej społeczności poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez pana Piotra Tworuszkę. 22 kwietnia br. grupy uczniów nie tylko z uwagą słuchały pogadanki na temat pszczelarstwa, oglądały strój pszczelarza, poznawały zwyczaje tych sympatycznych i pracowitych zwierzątek, lecz również miały okazję pracować z węzą pszczelarską i samodzielnie tworzyć woskowe świece. Powstały naprawdę piękne, niepowtarzalne i oryginalne prace. Okazało się, że- jak to zwykle bywa- nie tak pszczoła straszna, jak się jej wszyscy boją… Właściwe traktowanie i praca wokół uli sprawia, iż pszczelarstwo jest prawdziwym odpoczynkiem, który na dodatek przynosi rozmaite korzyści.
Uczniowie nie tylko zyskali wiedzę o pszczelarstwie, lecz także poprzez kreatywne uczestnictwo nabyli nowych umiejętności, a przede wszystkim umocnili szacunek do przyrody.
Zapraszamy do albumu !!!
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
29.04.2008 KSIĄŻKA JEST JAK OGRÓD NOSZONY W KIESZENI
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zaistniał z inicjatywy walenckiego wydawcy i dziennikarza Vicenta Clavela Andrés, który w 1923 roku zorganizował pierwszy Festiwal Książki Hiszpańskiej. Początkowo festiwal organizowany był w domniemaną rocznicę urodzin Miguel'a de Cervantes'a - 7 października. W 1926 roku król Alfons XIII podpisał dekret ustanawiający Festiwal Książki Hiszpańskiej formalnym świętem. Dekret ten zmienił datę obchodów święta na 23 kwietnia - dzień śmierci Cervantes'a. Od 1964 roku Święto Książki przejęły inne kraje hiszpańskojęzyczne, a w 1995 roku UNESCO ogłosiło dzień 23 kwietnia "Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich".
Nic tak nie ubogaca człowieka, jak czytanie, dlatego należy ten proces zaszczepić w młodych umysłach jak najwcześniej. Stosując się do powyższego zdania uczniowie klas II B i III B ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie, pod opieką pań: Grażyny Kasperek, Renaty Gerent- Pocian i Beaty Kardaś, odwiedzili 23 kwietnia 2008r. „zerówkę” bardzkiego przedszkola. Program zachęcający do czytania przygotowano we współpracy z panią Joanną Dyś.
Przyszli pierwszoklasiści mieli okazję wysłuchać zespołu flażoletowego. Wróżka Renata wprowadziła wszystkich w zagadnienia związane ze świętem książki, zaś Wróżka Grażyna oczytała legendę związaną ze zwyczajem obdarowywania się czerwonymi różami. Dzieci obejrzały więc walkę świętego Jerzego ( Mateusz Wołczecki) ze straszliwym smokiem (Michał Michorczyk), pojawienie się róż, także zachwyconą królewnę (Karolina Czopik). Uczniowie III B zaprezentowali montaż poetycki poświęcony książce, a później wszyscy włączyli się w odgadywanie literackich zagadek zadawanych przez Wróżki. To nie koniec atrakcji- wszyscy „zerówkowicze” otrzymali specjalnie na ten dzień przygotowane kolorowanki przedstawiające treść legendy. Po wspólnym kolorowaniu nastąpiło wręczenie czerwonych róż i słodyczy. Okazało się, że słodkie upominki przygotowali zarówno artyści, jak i gospodarze. Po tak miłej wymianie uprzejmości nastąpił czas na wspólną zabawę.
ZAPRASZAMY DO ALBUMU !!!!
Szkolna Komisja Konkursowa ogłasza wyniki
22.04.2008 Szkolna Komisja Konkursowa ogłasza wyniki
etapu szkolnego
II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
dla klas I – III
MISTRZ MATEMATYKI
Klasa I
I miejsce – Oliwia Owczarczyk klasa I a
II miejsce – Dawid Bożek klasa I a
III miejsce – Konrad Kuliński klasa I b
Klasa II
I miejsce – Natalia Synowiecka klasa II b
II miejsce – Sylwia Oziębło klasa II b
III miejsce – Patrycja Halama klasa II a
Klasa III
I miejsce – Mateusz Wołczecki klasa III b
II miejsce – Piotr Barnaś klasa III b
III miejsce – Paweł Witsanko klasa III a
Zgodnie z punktem 6 Regulaminu Konkursu Matematycznego ,,MISTRZ MATEMATYKI” do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
1. Oliwia Owczarczyk klasa I a
2. Natalia Synowiecka klasa II b
3. Mateusz Wołczecki klasa III b
Gratulujemy !!!
Reprezentantom naszej szkoły życzymy niezapomnianych wrażeń i rywalizacji
w atmosferze fair play.
II Wojewódzki Konkurs Matematyczny
22.04.2008 II Wojewódzki Konkurs Matematyczny
klas I – III
,,MISTRZ MATEMATYKI”
ETAP SZKOLNY
W dniu 16 kwietnia 2008 r. o godzinie 900 odbył się
etap szkolny
II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
dla uczniów klas I – III ,,MISTRZ MATEMATYKI”.
Do konkursu przystąpiły wszystkie klasy I - III, wystawiając zgodnie
z regulaminem konkursu reprezentacje składające się z pięciu najlepszych matematyków w klasie.
Klasa I a
Dawid Bożek
Natalia Bronisz
Wiktoria Gola
Oliwia Owczarczyk
Karol Rudoman
Klasa I b
Julia Praszkiewicz
Patrycja Chodorowska
Paulinka Płaneta
Konrad Kuliński
Weronika Bielska
Klasa II a
Klaudia Cisakowska
Sara Góra
Patrycja Halama
Anna Tomaszewska
Martyna Zelek
Klasa II b
Weronika Klag
Sylwia Oziębło
Justyna Kuchciak
Natalia Synowiecka
Wiktoria Wasyluk
Klasa III a
Jakub Kołodziej
Anna Macek
Marcin Piojda
Marcin Schabowski
Paweł Witsanko
Klasa III b
Piotr Barnaś
Michał Chodorowski
Mateusz Wołczecki
Patryk Mosór
Natalia Walczuk
Wyniki etapu szkolnego zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły
w poniedziałek po godzinie 17.
Magiczne koło mandali
10.04.2008 Magiczne koło mandali
8 kwietnia w Szkole Podstawowej w Bardzie odbyły się warsztaty aktywizujące „Mandala i jej zastosowanie w edukacji”. Słowo MAN-DALA oznacza rysunek figur: trójkątów, kwadratów, kwiatów, kręgów wpisanych w koło lub kwadrat. Wszystkie elementy są uporządkowane od środka- przyporządkowane centrum. Mandala i jej funkcje terapeutyczne mają swoje zastosowanie w pracy z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo, z problemami emocjonalnymi, z zaburzeniami w sferze percepcji wzrokowej, sprawności grafomotorycznej, orientacji przestrzennej. Mandale można rozważać, obserwować i można je malować lub wyklejać. Właśnie taką możliwość miały nauczycielki z Publicznego Przedszkola w Bardzie, Zespołu Szkół oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opolnicy, Domu Dziecka i Szkoły Podstawowej w Bardzie, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia Edukator w Polanicy, Zespołu Przedszkolno-Żłobkowego nr 2 w Kłodzku dzięki prowadzącemu- Aleksandrowi Jaglarzowi z krakowskiego wydawnictwa i proponowanym przez niego mandalom.
II Wojewódzki Konkurs Matematyczny
08.04.2008 Regulamin
Pragniemy zaprosić do udziału w konkursie matematycznym wszystkich uczniów klas I – III z województwa dolnośląskiego.
Organizator konkursu
Organizatorem konkursu jest zespół nauczycieli kształcenia zintegrowanego Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie.
Cele konkursu
- rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów klas I - III
- kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia
- stymulowanie pracowitości i wytrwałości
- upowszechnianie i uatrakcyjnianie wiedzy matematycznej wśród uczniów klas I – III
- promowanie dorobku i osiągnięć uczniów
- integracja środowiska uczniowskiego
- współpraca nauczycieli kształcenia zintegrowanego województwa dolnośląskiego.
Organizacja konkursu:
1. Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1) do udziału w konkursie z pieczątką szkoły należy przesłać na podany adres e-mail: wkmbardo@wp.pl do dnia 5 kwietnia 2008 roku.
2. Eliminacje szkolne przeprowadzają komisje szkolne, powołane przez dyrektorów szkół do 18 kwietnia 2008 roku.
3. Konkurs zostaje przeprowadzony w trzech grupach wiekowych:
kwadraty – klasy I
prostokąty – klasy II
trójkąty – klasy III
4. Konkurs przeprowadzony jest w trzech etapach:
etap klasowy
etap szkolny
etap wojewódzki
5. Etap I - klasowy
Nauczyciel uczący w danej klasie przeprowadza eliminacje klasowe. Wyłania 5 laureatów spośród uczniów, którzy popełnili najmniejszą liczbę błędów.
6. Etap II - szkolny
Szkolne Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora szkoły przeprowadza etap szkolny. Szkolne Komisje Konkursowe dokonują kwalifikacji zwycięzców II etapu ( po 1 reprezentancie szkoły z każdej grupy wiekowej) i zgłaszają uczestników etapu wojewódzkiego do dnia 22 kwietnia 2008 roku (załącznik nr 2) za pomocą poczty elektronicznej na adres: wkmbardo@wp.pl
7. Etap III - wojewódzki
Etap ten zostanie przeprowadzony przez Wojewódzką Komisję Konkursową 10 maja 2008 r. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. O szczegółach etapu wojewódzkiego szkoły zostaną powiadomione dodatkowo drogą elektroniczną w późniejszym czasie.
8.Zakres materiału obowiązujący w konkursie obejmuje zadania dla poszczególnych grup wiekowych zawarte w podręcznikach, ćwiczeniach i zbiorach zadań opracowanych przez Wydawnictwo WSiP „Wesoła szkoła”, Wydawnictwo „JUKA”, ,,RES POLONA”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
9.Całość rozwiązanych zadań konkursowych III etapu sprawdza i ocenia Wojewódzka Komisja Konkursowa, wg ustalonych kryteriów oraz sporządza listę laureatów. Skład komisji powołuje przewodniczący komisji.
10.Przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Konkursowej jest dyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie mgr Wioletta Piojda.
11. Prace uczniów będą kodowane.
12. W czasie konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.
13. Każdy uczestnik posiada własne przybory szkolne (długopis lub pióro, ołówek, kredki, gumka, linijka).
14. Każdy uczestnik rozwiązuje zadania samodzielnie.
15. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi bezpośrednio po zakończeniu etapu wojewódzkiego.
16. Przewidziane nagrody:
Indywidualne: I, II, III miejsce – nagrody rzeczowe
Drużynowe: I, II, III miejsce – nagrody rzeczowe
Każdy uczestnik otrzymuje dyplom i słodki upominek.
17. Wszelkie sprawy, które nie zostały objęte w powyższym regulaminie, rozstrzyga przewodniczący komisji konkursowej danego etapu.
Zgłoszenia do
II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
dla klas I – III
województwa dolnośląskiego
„MISTRZ MATEMATYKI”
należy nadsyłać do dnia 5 kwietnia 2008 roku
na adres: wkmbardo@wp.pl
Adres organizatora:
Szkoła Podstawowa
im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie
57- 256 Bardo ul. Polna 1
Tel. 8171 371
Wszelkie dodatkowe informacje o konkursie udzielamy pod numerem telefonu:
tel. (074) 8 171 371 lub tel. komór. 601 436 152
„ PATER NOSTER QUI ES IN COELIS…”
02.04.2008 „ PATER NOSTER QUI ES IN COELIS…”
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie dobrze wiedzą, kim był i jak wiele w swoim życiu uczynił Jan Paweł II. Dlatego we właściwy sposób uczcili trzecią rocznicę śmierci Papieża Polaka ( 2 marca 2008r.). Wprowadzenie do wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów wygłosił ksiądz Andrzej Kiełbasa. Członkowie koła polonistycznego pod kierunkiem pana Damiana Naryńskiego przygotowali przepiękny montaż dotyczący życia Karola Wojtyły, zatytułowany „Jan Paweł II Wielki”. Szczególnie wzruszający był wiersz „Do sosny ojczystej” w wykonaniu Rafała Maślaka. Tłem muzycznym były pieśni „Abba pater”, zaś ilustracją montażu- prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Joannę Dyś. Dzięki pani Annie Bartkiewicz, która przygotowała zespół wokalny, wszyscy zebrani odśpiewali ulubioną pieśń Papieża- „Barkę”, przy akompaniamencie w wykonaniu Michała Golca.
Spotkanie było okazją do wspomnień o Wielkim Polaku i Wielkim Człowieku, który zawsze podkreślał, iż na Stolicę Piotrową przybył „ z dalekiego kraju”. Na chwilę wszyscy poczuli, jakby znowu był wśród nas…
Zapraszamy do albumu!!!
Magiczne miejsce- teatr…
31.03.2008 Magiczne miejsce- teatr…
,,Teatr to swobodnie pływający statek, odbijający od przystani rzeczywistości i kierujący sie w krainę baśni, snów i cudów."
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca 2008r.) obchodzony był pod hasłem „Teatr jak ogień: olśniewa i oświeca”. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie mieli okazję poznać istotę działań teatralnych dzięki krótkiej prezentacji parascenicznej, przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Natalia Pachura, Kasia Golec, Magda Ostaszewska, Piotrek Macek i Krzysiek Ustupski- w odpowiednich przebraniach- odwiedzili wszystkie klasy, przedstawiając program dotyczący teatru i ludzi w nim pracujących. Był to swoisty przewodnik „Z wizytą w teatrze”. Szczególny nacisk położono na zaakcentowanie tego, co najważniejsze: magii teatru. ,, To jest TEATR! A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd”.
Na pamiątkę tego dnia „aktorzy” rozdali w każdej klasie zakładki do książek.
Zapraszamy do albumu.
Matematyczne zmagania z Kangurkiem
28.03.2008 Matematyczne zmagania z Kangurkiem
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Konkurs współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec. Jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy trzeciej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest pięciu kategoriach. Ma charakter jednorazowego testu, na którego rozwiązanie przeznaczone jest 75 minut.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie mogli startować w kategoriach: Maluch i Beniamin. Zmagali się z matematycznymi zadaniami 27 marca 2008r. Pod czujnym okiem komisji konkursowych ( p. A. Hołowacz, p. B. Kardaś- kategoria Beniamin i p. K. Ptasińska, p. R. Dyoniziak- kategoria Maluch) uczniowie rozwiązywali testy mające charakter zarówno sprawdzający, jak i selektywny. Po minach uczestników wychodzących z sal można śmiało stwierdzić, iż zadania nie należały w tym roku do najłatwiejszych. Tym niemniej warto sprawdzić swoje umiejętności, zwłaszcza, że perspektywa nagród w znaczący sposób motywowała uczestników.
Zapraszamy do albumu foto.
Uroczystość w Belwederze
20.03.2008 Uroczystość w Belwederze
Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie już po raz wtóry uczestniczy w programie „Szkoła bez przemocy”. W tegorocznej edycji istniała możliwość pozyskania środków na zajęcia pozalekcyjne. Spośród prawie 1000 propozycji szkół projekt bardzkiej podstawówki znalazł się wśród 80 nagrodzonych. „Kuźnia talentów” powstała z inicjatywy nauczycieli.
W gali rozdania nagród w programie grantowym „Szkoła bez przemocy”, która odbyła się 17 marca 2008 r. w Belwederze, SP im. KEN reprezentowali Joanna Dyś z ramienia twórców projektu oraz Krzysztof Ustupski, uczeń klasy VI B. Już godzinę wcześniej zgromadzeni przedstawiciele nagrodzonych szkół wkroczyli w progi siedziby Prezydenta RP. Wrażenie było duże, zaś przyjęcie zgotowane przez gospodarzy- ciepłe i serdeczne.
Galę prowadziła pani Dorota Wellman, zaś wśród zaproszonych gości byli m.in.: Zbigniew Włodkowski -wiceminister edukacji narodowej, Dorota Stanek- przez Polskapresse, Joanna Pilcicka- prezes Mediów Regionalnych, Danuta Kowalska- prezes Fundacji Grupy TP, prof. Janusz Czapiński. W drugiej edycji, w roku szkolnym 2007/2008 do Programu przystąpiło prawie 5 000 szkół, co stanowi 15% wszystkich szkół w Polsce. Podczas gali nagrodzono 80 szkół, których projekty działań przeciw przemocy zostały najwyżej ocenione przez Radę Programu. Nagrody wręczali przedstawicielom szkół pan Zbigniew Włodkowski oraz przedstawiciele Rady Programowej. Właśnie z rąk wiceministra edukacji nagrodę odebrała delegacja z Barda.
Po części oficjalnej był czas na zdjęcia, rozmowy i poczęstunek. Na godz. 14.00 zaplanowano zwiedzanie Belwederu, które niestety ze względu na sprawy wagi państwowej nie doszło do skutku. Tym niemniej wyprawa do Warszawy i uczestnictwo w uroczystej gali na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Zapraszamy do albumu foto !!!