Znajdziesz...

  • „W wielkanocny dzień do szkoły"

    „W wielkanocny dzień do szkoły"
    19.03.2008 „W wielkanocny dzień do szkoły
    przyszły białe bazie w gości....”

    Święta już za pasem. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Bardzie z zapałem szykują się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jak nakazuje tradycja- przygotowania rozpoczęli od wiosennych porządków, uwieńczeniem których była dekoracja hollu pracami plastycznymi o tematyce wielkanocnej. Pod okiem swoich wychowawczyń dzieciaki wykonały także piękne palmy- symbol wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Najmłodsi nie zapomnieli również o wielkanocnych życzeniach. Ich gorące serca pamiętały o inicjatywie bardzkiego Caritas. Przekazując wykonane na plastyce koszyczki ze słodyczami kolejny raz „pomalowali miasto miłością”.

  • KOBIETA JEST ARCYDZIEŁEM WSZECHŚWIATA

    KOBIETA JEST ARCYDZIEŁEM WSZECHŚWIATA
    12.03.2008 KOBIETA JEST ARCYDZIEŁEM WSZECHŚWIATA

    Wyjątkowo sympatyczną formę przyjęło w tym roku honorowanie przedstawicielek płci pięknej w bardzkiej podstawówce. Już od rana( 7 marca 2008r.) można było wyczuć podniosłą atmosferę tego sympatycznego dnia. O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie i nauczyciele. No i zaczęło się !!! …
    Z inicjatywy Małego Samorządziku ( pod opieką nauczycielek klas I-III) został przygotowany pełen niespodzianek program artystyczny. Rozpoczął śpiewem Chór Wybitnie Męski, a potem – to już tylko same gwiazdy z playbacku: Edyta Górniak przekonywała, że jest kobietą, zaś Jan Kiepura śnił o jednej, zaś chciał całować wszystkie. Zespół flażoletowy wykonał potrójne „Sto lat” dla wszystkich pań. Potem nadszedł czas na Kobiece Sporty Ekstremalne: zaprezentowano pełną ciężkich toreb SIATKÓWKĘ, CURLING z użyciem odkurzaczy i mioteł, a także nieodzowne i smaczne ZAPASY. Występy wywoływały istną euforię na widowni.
    Cytatami na temat kobiet uraczyli wszystkich zgromadzonych przedstawiciele płci brzydkiej- nauczyciele wf i języka polskiego. Największy jednak aplauz wywołało pojawienie się na scenie rockmenów: w długowłosych postaciach szalejących w rytm piosenki „Dzień kobiet” trudno było rozpoznać spokojnych na co dzień nauczycieli. Rytmiczna atmosfera udzieliła się wszystkim i już po chwili wszyscy ruszyli w tany. Wśród tych pląsów krążyli panowie wręczając wszystkim kobietkom pamiątkowe bibułkowe kwiaty.
    To jednak nie wszystkie niespodzianki tego dnia. Samorząd przygotował występ „Chór męski ma zaszczyt przedstawić…”, którym raczył wszystkie klasy I-VI. Pięciu uczniów klasy VI B przy wtórze przyśpiewek wręczało słodkie i serdeczne upominki dla każdej pani dużej i małej.
    Impreza była nader udana, co dowodzi, iż każda okazją jest dobra, aby świetnie się bawić.


  • „Sie sie” – czyli DZIĘKUJĘ

    „Sie sie” – czyli DZIĘKUJĘ
    12.03.2008 „Sie sie” – czyli DZIĘKUJĘ

    Nie co dzień jest okazja, aby poznać bliżej specyfikę kultury chińskiej. Dlatego tak wielu uczniów Szkoły Podstawowej w Bardzie skorzystało z tej możliwości i uczestniczyło w spotkaniu z panem Piotrem Tworuszką, które odbyło się 5 marca 2008r.
    Centrum Aktywnego Wypoczynku i Sportów Niekonwencjonalnych „Brafs” połączone z Ośrodkiem Kultury Chińskiej i szkołą kung-fu jest organizatorem zajęć, w trakcie których przybliża się młodym ludziom kulturę, historię oraz filozofię Państwa Środka o tradycji sięgającej tysiąca lat.
    Prelekcja o kulturze chińskiej była przeplatana pokazem technik starochińskiej sztuki walki Wu-Shu. Pan Piotr szczególnie zwracał uwagę na fakt, iż kung-fu uczy przede wszystkim pozytywnego myślenia, trzeźwego patrzenia na świat, szacunku dla drugiej osoby, tolerancji. Chętni wzięli także udział w krótkich pokazach. Uczestnicy przekonali się, że chiński język jest naprawdę trudny, mimo to przyswoili sobie kilka podstawowych zwrotów.
    Prócz sporej dawki niezwykłej wiedzy uczniowie mieli okazję przyswoić kanon zachowań, których podstawą jest poszanowanie innych. Była to więc także swoista lekcja wychowawcza.

  • 8 marca- Dzień Kobiet

    8 marca- Dzień Kobiet
    12.03.2008 8 marca- Dzień Kobiet
    W sobotę- 8 marca- „gwiazdy” z bardeckiej podstawówki kolejny raz miały okazję pokazać co potrafią. Tym razem dzieciaki z klas I-III uświetniły swoimi występami imprezę Urzędu Miasta i Gminy Bardo z okazji Dnia Kobiet. Najmłodsi uczniowie przygotowani przez nauczycielki kształcenia zintegrowanego zaprezentowali bogaty program artystyczny: taniec zespołu Mada, scenki teatralne „Miłość w ujęciu czasowym”, „Randkę w ciemno” oraz kabaret „ Kobiece sporty ekstremalne”. Współczesna muzyka rozrywkowa przeplatała się z muzyką poważną. I tak Natalia Walczuk wcieliła się w znaną polską piosenkarkę Edytę Górniak , a Bartek Sobejko w niezapomnianego Kiepurę. Wiktoria Wasyluk i Piotr Korzępa zaprezentowali tańce klasyczne „Taniec z gwiazdami”. Jak się okazało dzieciaki przygotowały dla wszystkich pań wielką niespodziankę i zaprosiły do występów ojca proboszcza Michała Reinke oraz burmistrza Krzysztofa Żegańskiego. Panowie włączyli się w występu chóru „Bardo Cantans” i wykonali solówki na gitarach. Występ został przyjęty owacyjnie!! Na zakończenie zespół flażoletów zagrał dla wszystkich pań „Sto lat”. Organizatorzy docenili trud najmłodszych aktorów nagradzając ich gromkimi brawami i słodkościami. My również gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na deskach sceny 
  • „KUŹNIA TALENTÓW

    „KUŹNIA TALENTÓW
    05.03.2008 Sukces bardzkiej podstawówki w programie „Szkoła bez przemocy”!!!
    Korzystając z możliwości, jakie daje uczestnictwo w programie „Szkoła bez przemocy”, pod koniec ubiegłego roku nauczyciele, uczniowie i rodzice złożyli trzy wnioski aplikacyjne zawierające propozycje projektów edukacyjno-profilaktycznych. Okazało się, iż wśród 80 przyjętych projektów ( w tym 8 z terenu Dolnego Śląska) znalazła się propozycja nauczycieli- projekt „KUŹNIA TALENTÓW”.
    Celem nadrzędnym projektu jest profilaktyka przemocy i agresji w szkole poprzez aktywizację społeczności uczniowskiej. Poprzez zróżnicowanie proponowanych zajęć każdy uczeń może odnaleźć atrakcyjną dla siebie formę , zaś bogata oferta metod stwarza szansę dla wszechstronnego rozwoju zdolności artystycznych.
    Inicjatorem projektu jest grupa nauczycieli pracujących w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie: Beata Kardaś, Grażyna Kasperek ( koordynator projektu) i Joanna Dyś. Szczególną troską objęci są uczniowie zagrożeni patologią poprzez środowisko rówieśnicze lub domowe. Istotne jest, aby z projektu korzystali uczniowie z miasta oraz ci, którzy na co dzień dojeżdżają do szkoły z okolicznych wiosek, zaś w miejscu zamieszkania nie mogą korzystać z żadnych form zajęć pozalekcyjnych. W ramach projektu KUŹNIA TALENTÓW podejmowane są różnorodne zajęcia o charakterze pozalekcyjnym: flażolety, projektowanie i szycie strojów, zajęcia modelarskie, zajęcia plastyczne, zajęcia taneczne, rękodzieła artystycznego. Wszystkie działania zawierają elementy arteterapii oraz zagadnienia profilaktyki agresji. W końcowej fazie projektu przewidziane są prezentacje, kiermasz wykonanych prac i wystawy dla środowiska lokalnego. Zajęcia będą prowadzone w dwugodzinnych blokach, w dwóch grupach wiekowych. Jedna godzina będzie prowadzona przez nauczycieli w ramach wolontariatu.
    17 marca 2008r. w Warszawie w Belwederze odbędzie się uroczystość wręczenia grantów, na którą zaproszenie otrzymali przedstawiciele nauczycieli i uczniów.
    Zapraszamy na stronę SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
  • FERIE Z CARITAS - BARDO

    FERIE Z CARITAS -  BARDO
    02.03.2008 FERIE Z CARITAS - BARDO
    Od 18 do 23 lutego byliśmy na zimowisku zorganizowanym przez Caritas w niezwykle malowniczym regionie turystycznym u podnóża Parku Narodowego Gór Stołowych pomiędzy Dusznikami Zdrój, a Karłowem. Mieszkaliśmy w pięknym ośrodku wypoczynkowym „ U Anny” w Łężycach. Nie zapomnimy gościnności gospodarzy, smacznego jedzenia, interesujących zajęć grupowych, wspaniałej zabawy i wycieczek. Byliśmy w parku zdrojowym w Kudowie oraz na pływalni. Podczas pobytu mieliśmy okazję poszaleć na śniegu, rzucać w siebie śnieżkami, pozjeżdżać na nartach w Zieleńcu oraz na jabłuszkach. Zabawy te sprawiły nam wiele frajdy. Oprócz aktywności na śniegu braliśmy udział w wielu konkursach, miedzy innymi: czystości, konkursie skakania na skakance i konkursie plastycznym. Organizowane były również imprezy całego ośrodka, podczas których mogliśmy się lepiej poznać i zaprzyjaźnić z naszymi kolegami z innych grup. Podczas naszego pobytu odwiedziła nas dyrekcja Szkoły Podstawowej w Bardzie: pani Wioletta Piojda i pani Bożena Cal. Dziękujemy za miłą niespodziankę.
    Taka inicjatywa pokazuje wyraźnie, że mimo trudności różnego rodzaju można zadbać o dzieci i młodzież. Warto tez podkreślić i uświadomić wszystkim instytucjom i rodzinom - ile w młode pokolenie zainwestuje się teraz tyle otrzyma się w przyszłości. Zorganizowanie tego wyjazdu nie było by możliwe przy obecnych kosztach bez pomoc z zewnątrz.
    Dlatego chcemy podziękować naszym sponsorom: Urzędowi Miasta i Gminy w Bardzie, prezesowi firmy Impol-Papier, Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej w Bardzie, prezesowi koła Caritas w Bardzie Pani mgr Marii Dumie oraz proboszczowi ojcu Michałowi Reinke.
    Dziękujemy za otwartość serca i zrozumienie dla tak szczytnego celu.
    Zapraszamy do ALBUMU!!!!! Warto!!!!
  • FERIE ZIMOWE 2008 W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. KEN W BARDZIE

    FERIE ZIMOWE 2008 W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. KEN W BARDZIE
    02.03.2008 FERIE ZIMOWE 2008 W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. KEN W BARDZIE



    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bardzie podczas tegorocznych ferii mieli do wyboru zajęcia sportowe ,kawiarenkę internetową ,a także coś dla przyszłych inżynierów –wynalazców i odkrywców: twórczo-kreatywne warsztaty w ramach projektu Comenius
    „ Eureka-Europa czyli Mali i Wspaniali Wynalazcy”. Wszystkie spotkania odbywały się w pierwszym i drugim tygodniu od poniedziałku do czwartku. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki p. Beata Hanula – Dziewa, p. Krystyna Ptasińska, p. Bożena Cal, p.Beata Kardaś oraz p. Grażyna Kasperek.
    Projekt „Eureka –Europa” realizowany jest w naszej szkole z partnerskimi szkołami z Belgii, Niemiec i Włoch trzeci rok (w poprzednich latach kolejno odpadły szkoły z Austrii i Turcji).W latach ubiegłych zajmowaliśmy się sztuką-muzyką i plastyką. W bieżącym, ostatnim już roku, temat naszego projektu jest wszechstronny- Magic boxes(Magiczne pudełka).Każda ze szkół realizujących projekt przygotowała dla swoich partnerów pięknie ozdobione pudełka ,w których znajdowało się pięć elementów- przedmiotów codziennego użytku np. szkoła belgijska przysłała nam pompkę do roweru, szczoteczkę do zębów, korek, kółka od autka-zabawki i jednego trampka. Naszym zadaniem było użycie tych pięciu elementów w celu stworzenia całkiem innego przedmiotu, również nadającego się do codziennego użytku. Pomysłów było mnóstwo .Co wymyślili nasi uczniowie? Wszystkie magiczne pudełka będzie można zobaczyć na wystawie po zakończeniu projektu. Okazuje się, że nasi uczniowie są bardzo twórczy i kreatywni oraz bardzo lubią takie zajęcia ,w których samodzielnie mogą stworzyć np. lampkę nocną na baterię lub nowoczesny koszyk na grzyby.
    Oprócz zajęć w ramach projektu dzieci uczestniczyły w rozgrywkach sportowych na sali gimnastycznej oraz miały możliwość skorzystania z kawiarenki internetowej .
    Duża grupa uczniów z naszej szkoły przebywała podczas ferii zimowych na zimowisku przygotowanym przez Caritas i proboszcza naszej parafii o. Michała Reinke .Uczniami opiekowały się p. Beata Kardaś i p. Grażyna Kasperek.




  • BEZPIECZNE FERIE

    BEZPIECZNE FERIE
    19.02.2008 Bezpieczne ferie
    Piątek, 8 lutego, był ostatnim dniem nauki przed zimowymi feriami.
    Najmłodsi uczniowie jak nakazuje tradycja Szkoły Podstawowej w
    Bardzie- zapraszają w tym okresie wraz z p. pedagog Beatą Kardaś swoich
    przyjaciół policjantów.
    Spotkania realizowane w ramach programu "Szkoła bez przemocy" pozwalają
    dzieciakom z klas I-III porozmawiać na temat bezpieczeństwa nie tylko w
    szkole, ale także w domu i na drogach. Temat bezpieczeństwa, poruszany
    często i przy każdej okazji, nabiera szczególnej wagi w okresach
    wolnych od nauki. Na każdym spotkaniu z policjantami wiele emocji
    wzbudza ich umundurowanie. Tym razem okazało się jednak, że na sali są
    jeszcze inni "mundurowi". Byli to listonosze z Walentynkowej Poczty-
    Michał Chodorowski z III b i Dawid Szczygieł z II b. W asyście Amorków
    wręczyli oni zaproszonym policjantom walentynkowe serca- dowód uznania
    społeczności uczniowskiej za okazywane serce.
  • Pomalujmy nasze miasto miłością...

    Pomalujmy nasze miasto miłością...
    19.02.2008 Pomalujmy nasze miasto miłością...
    W ostatnim dniu karnawału, na sali widowiskowej w Bardzie, odbyło się
    niezwykłe spotkanie. Uczniowie klasy II b i III b tutejszej podstawówki
    wraz z wychowawczyniami- p. Grażyną Kasperek i Renatą Gerent-Pocian,
    którzy przy współpracy siostry Małgorzaty i p. Marzeny Synus-Pruś
    realizują projekt "Pomalujmy nasze miasta", zaprosili dziadków i babcie
    na walentynkowe obchody Święta Babci i Dziadka. Na sali pojawiły się
    Amorki, które za pomocą łuków „rozsiewały” wśród gości uczucia sympatii,
    zauroczenia i miłości.... W tworzeniu wlentynkowej atmosfery pomagały
    im kwiaciarki, rozdając żonkile. Dzieciaki zaprezentowały bogaty
    program artystyczny: piosenki, tańce, "Randkę w ciemno", "Koncert
    życzeń". Przedstawiły także scenki- miłość w ujęciu czasowym- i jak
    się okazało, wielką niespodzianką było włączenie się do występów
    rodziców- p. Katarzyny Mosór i p. Jarosława Synowieckiego. Popisy
    artystyczne zostały przyjęte owacyjnie ! Później przyszedł czas na
    wręczenie serduszek, wspólną zabawę i słodki poczęstunek oraz sesję
    zdjęciową z Babcią i Dziadkiem. Wszystkim dopisywały humory. Bo miłość-
    to piękne uczucie...
  • Malujemy naszą szkołę MIŁOŚCIĄ

    Malujemy naszą szkołę MIŁOŚCIĄ
    19.02.2008

    8 lutego uczucia emanowały w Szkole Podstawowej w Bardzie intensywniej
    niż zwykle. Stało się to za sprawą Amorków oraz Walentynkowej Poczty, w
    którą wcielili się uczniowie klasy II b i III b. Obie klasy realizując
    wraz z wychowawczyniami- Grażyną Kasperek i Renatą Gerent-Pocian projekt
    "Pomalujmy nasze miasto" postanowiły w przedwalentynkowym okresie
    "pomalować" szkołę miłością. Dzięki życzliwości p. dyrektor Wioletty
    Piojdy, która wsparła poczynania Amorków sercami z piernika, dzieciaki
    zorganizowały także kiermasz. Dochód został przeznaczony na Polski
    Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.
    Najmłodsi już po raz drugi włączyli się do działań polskiego aktora-
    ambasadora dzieci Artura Żmijewskiego na rzecz pomocy dzieciom w
    Etiopii i jak mówią, to nie jest ostatni raz......
  • ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS IV-VI

    ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS IV-VI
    19.02.2008 „Gdzie wesele, znika żal,
    Nawet w sercu mamy bal.
    No to tańczmy w karnawale,
    Niech nam żyją wszystkie bale !”


    Karnawał to okres zabaw od Trzech Króli do Środy Popielcowej. W tym roku ten czas był wyjątkowo krótki, bowiem trwał tylko 31 dni. Tym niemniej można było stworzyć okazję do wspaniałej zabawy. Tak było w ubiegłą sobotę ( tj. 3 lutego 2008r.) w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. Uczniowie klas IV-VI wykorzystali sobotnie popołudnie na karnawałowo-ostatkowe szaleństwo. Przygotowano się do niego wspaniale: Samorząd zadbał o stronę muzyczną, zaś zapobiegliwe mamy- o strawę dla ciała. Zarówno w klasach, jak i na sali gimnastycznej atmosfera kipiała radością. Młodsi na swój sposób czuli ducha karnawału przebierając się w najwymyślniejsze stroje, starsi szukali bardziej kameralnego nastroju przy świecach. Każdy znalazł coś dla siebie i najważniejsze: wszyscy świetnie się bawili!!!
    Zapraszamy do albumu!!!
  • Jak się bawić, to się bawić !!!

    Jak się bawić, to się bawić !!!
    29.01.2008 Jak się bawić, to się bawić !!!
    Karnawał to okres zabaw i balów trwający od święta Trzech Króli do środy
    popielcowej. Niestety pomału dobiega już końca…28 stycznia najmłodsi
    uczniowie Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie mieli okazję bawić się
    doświadczając uroków wędrowania po czarodziejskich krainach. 28 stycznia
    odbył się bowiem wielki bal karnawałowy klas I-III pod hasłem „Karnawał
    Zdrowego Uśmiechu”. Na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną przybyło
    wiele różnobarwnych motyli, biedronek, wróżek i innych postaci z bajek.
    Aby wejść na balową salę, każdy uczestnik musiał do swojego stroju
    przypiąć kotylion- owoc. I wtedy okazało się, że wodzirejem jest
    Czarodziej- wychowawczyni klasy II b, p. Grażyna Kasperek. To właśnie
    dzięki jej czarom przybyły na bal również wróżki- wychowawczynie klas
    młodszych- p. Beata Bujnowicz, p. Dorota Nowak, p. Dorota Prostko. W
    asyście wróżek- p. Renaty Dyoniziak i p. Renaty Gerent-Pocian przybyła
    również na bal wróżka- dyrektor p. Wioletta Piojda. Rozpoczęły się tańce
    i konkursy z nagrodami. Oczywiście nie zabrakło też smakołyków: pysznych
    ciast i owoców, o które postarali się rodzice naszych milusińskich.
    Uczeń klasy II b, Bartek Sobejko, przygotował dla każdego uczestnika
    niespodziankę- porcję popcornu. Humor i apetyt dopisywał wszystkim. Tym
    bardziej, że „Karnawał Zdrowego Uśmiechu” odbywał się w pięknej oprawie
    plastycznej, której autorami byli najmłodsi oraz wychowawczyni
    świetlicy- p. Marzenka Synus-Pruś.


  • Średniowieczni rycerze

    Średniowieczni rycerze
    29.01.2008 Średniowieczni rycerze

    Średniowieczną przygodę przeżyli uczniowie klas I-VI ze Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie, którzy 25 stycznia 2008r. zgromadzili się w sali gimnastycznej na spotkaniu z członkami bractwa rycerskiego KERIN. Nawet niezbyt zainteresowani historią musieli po godzinie stwierdzić, iż wieki średnie były niezwykłe, zaś życie rycerza- ciekawe, ale i niełatwe. Członkowie bractwa opowiadali o zwyczajach rycerskich i dworskich, pojedynkach i wyprawach, rodzajach broni oraz trudnej drodze do stania się rycerzem. Wśród widzów znalazło się wielu ochotników, którzy chcieli zakosztować namiastki rycerskiego żywota. Na pierwszy ogień poszedł Adrian. Choć zapowiadało się niewinnie, to przygotowania do pasowania na rycerza okazały się trudną próbą oczyszczenia ciała i ducha. Adrian musiał m.in. zaliczyć leżenie krzyżem. Po pasowaniu stoczył pojedynek, a następnie wybrano mu damę serca. Po takich przygodach na scenę wkroczył Maciek. Jakież było jego zdziwienie, gdy okazało się, iż „zakuty w dyby,będzie za uczynki niecne”. Jednak najcięższą próbę przeszli Piotrek i Mateusz. Zostali przyodziani w rycerskie zbroje. Niby łatwe zadanie, ale… najpierw ciężki kaftan, na który nałożono kolczugę. To już nieźle ważyło, ale chłopcy robili dobrą minę. Lecz gdy na ramiona włożono zbroję, nogi się ugięły. Mateusz otrzymał także hełm z przyłbicą, którą zamknięto. Krótko mówiąc: chłopcy mieli na sobie ponad 30 kilogramów niezwykłego stroju każdy. Ale to nie koniec- teraz trzeba było się położyć i wstać z całym balastem, pokręcić się w kółko, pomachać do zachwyconej publiczności…, Kiedy już się nieco zmęczyli ( a było przecież, czym), wraz ze wszystkimi obejrzeli pojedynek na miecze. Trzeba przyznać, iż odgłos broni i iskry pojawiające się podczas kolejnych cięć robiły niesamowite wrażenie. Godzina minęła jak z bicza strzelił, zaś ta żywa lekcja historii była wspaniałą okazją do poznania jakże odległej, lecz atrakcyjnej przeszłości.
    Zapraszamy do albumu foto i na łamy prasy lokalnej/>
  • Uroczyste przyjęcie uczniów klas I do grona czytelników biblioteki szkolnej

    Uroczyste przyjęcie uczniów klas I do grona czytelników biblioteki szkolnej
    25.01.2008

    Uroczyste przyjęcie uczniów klas I do grona czytelników biblioteki szkolnej
    „Drzwi do biblioteki
    Świat czarów otwierają
    Znajdziesz tam krasnoludki
    I skrzaty co rozrabiają.

    Regały pełne książek
    Codziennie na nas czekają
    I zapachem pełnym tajemnic
    Wszystkich zapraszają”.
    24 stycznia 2008r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej. Zanim jednak każdy mógł samodzielnie wypożyczyć książkę, trzeba było wykazać się umiejętnością czytania, rozpoznawania bajkowych postaci, pięknego kolorowania, uzupełniania tekstu i pisania. Na pierwszej lekcji w bibliotece gościła klasa I A, zaś uczniowie I B zjawili się na lekcji czwartej. Swoich podopiecznych wspierały wychowawczynie: pani Beata Bujnowicz i pani Dorota Nowak. Uczniowie losowali fragmenty tekstów, głośno je odczytywali, następnie odszukiwali właściwe do kolorowania obrazki. Uzupełniali także brakujące słowa w tekście wiersza na temat biblioteki. Wszyscy uczniowie zdali egzamin celująco! Fakt wstąpienia w szeregi czytelników został potwierdzony własnoręcznym podpisem na okolicznościowych plakatach, które teraz znajdują się w bibliotece. No i wreszcie można było samodzielnie wypożyczyć książkę!
    Najmłodszym czytelnikom życzymy mnóstwa wrażeń podczas przeżywania książkowych przygód!

  • „Szkoła bez przemocy- szkoła bezpieczna”

    „Szkoła bez przemocy- szkoła bezpieczna”
    21.01.2008 „Szkoła bez przemocy- szkoła bezpieczna”

    O bezpieczeństwo dzieci w szkole muszą dbać wszyscy. Aby opieka była jak najbardziej skuteczna, potrzebna jest współpraca uczniów, rodziców i nauczycieli, a także policji. Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie już drugi raz uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Szkoła bez przemocy” i stara się zapewnić komfort bezpieczeństwa swoim podopiecznym. Aby zapobiegać zachowaniom agresywnym w budynku szkoły i w otoczeniu zainstalowano monitoring. O jego skuteczności, konsekwencjach za wykroczenia, zagrożeniach nałogami i zachowaniami patologicznymi oraz bezpieczeństwie zabaw w czasie wolnym rozmawiali z uczniami klas IV-VI policjanci: pan Adam Trzeboński i pan Mirosław Margasiński. Poniedziałkowe spotkanie ( 21.01.2008r.) przebiegało w bardzo miłej atmosferze, ponieważ już na samym początku policjanci zadbali o to, aby uczniowie czuli się swobodnie. Dużo mówiono o odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. W związku ze zbliżającymi się feriami wiele uwagi poświęcono zabawom na świeżym powietrzu, w tym także w okolicach rzeki. Uczniowie mieli czas na zadawanie pytań, a były one niejednokrotnie zaskakujące, np. po co policjant nosi pistolet i jakie są kary za różne wykroczenia. Godzinne spotkanie szybko minęło, zaś uczestniczący w nim uczniowie z pewnością wiele dowiedzieli się na temat działań podejmowanych przez policję w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa na co dzień.
    Zapraszamy do albumu foto.



  • Uroczystość wręczenia nagród

    Uroczystość wręczenia nagród
    18.01.2008 Uroczystość wręczenia nagród
    w VI Międzyszkolnym Świątecznym Konkursie Gwiazdkowym



    Świąteczny nastrój i niemałe emocje towarzyszyły podsumowaniu VI Międzyszkolnego Świątecznego Konkursu Gwiazdkowego, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. W tym roku motywem przewodnim byli kolędnicy.
    W środę, 16 stycznia 2008r. o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie, laureaci wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście. Po przywitaniu przez panią dyrektor Wiolettę Piojdę oraz panią burmistrz Grażynę Cal wręczono przedstawicielom szkół podziękowania dla dyrekcji i nauczycieli za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych do uczestnictwa w konkursie. Specjalne słowa podziękowania należą się o. Michałowi Renke, proboszczowi Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej za wszechstronną pomoc podczas finału części muzycznej- przeglądu kolęd i pastorałek, który odbył się 18 grudnia 2007r. w kaplicy klasztoru. Następnie wręczono nagrody (zakupione dzięki wsparciu Rady Rodziców i Dyrekcji Szkoły) laureatom trzech kategorii: muzycznej, literackiej i plastycznej, w dwóch grupach wiekowych: uczniów klas I-III i IV-VI. We wręczaniu nagród organizatorów wspierali: pani burmistrz Grażyna Cal, Przewodniczący Rady Miasta pan Janusz Hrakało-Horawski oraz Przewodniczący Rady Rodziców pan Włodzimierz Biniaś. Wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu laureatów. Niejednemu łezka zakręciła się w oku, kiedy patrzył na małych artystów, którzy potrafili opanować tremę przed sporym audytorium i poruszyć swym śpiewem słuchaczy. Prace literackie zostały zebrane i opracowane w postaci broszury pokonkursowej, zaś prace plastyczne wyeksponowano na wystawie dostępnej dla wszystkich chętnych.
    Miły jest fakt, iż z oferty zaproponowanej przez bardzką podstawówkę skorzystali tym razem uczniowie siedmiu szkół, zarówno z powiatu ząbkowickiego, jak i kłodzkiego. Już w listopadzie można było rozpocząć przygotowania i wykonać prace, zaś efekty sprawiły mnóstwo zadowolenia zarówno organizatorom, jak i wszystkim uczestnikom i zaproszonym gościom.



    Lista osób nagrodzonych w VI Międzyszkolnym Świątecznym Konkursie Gwiazdkowym
    „I my z pastuszkami dziś się radujmy!”
    Bardo 2007/2008

    KATEGORIA MUZYCZNA:
    - MŁODSI
    I miejsce – Natalia Synowiecka (klasa II ), SP im. KEN w Bardzie,
    II miejsce – Weronika Klag (klasa II ) wraz z zespołem flażoletowym, SP im. KEN w Bardzie,
    II miejsce – Natalia Gach (klasa III ), SP nr 3 w Ząbkowicach Śląskich,
    III miejsce – Joanna Gargul (klasa III ), SP nr 3 w Ząbkowicach Śląskich,
    - STARSI
    I miejsce – Laila Czarnecka- Salam ( klasa IV ), SP im. KEN w Bardzie,
    II miejsce – Marcin Kuczer ( klasa V), SP nr 3 w Ząbkowicach Śląskich,
    III miejsce – Kamila Kaczmarczyk ( klasa V), SP Stowarzyszenia „Edukator” w Polanicy Zdrój,
    III miejsce – Ewa Harapin ( klasa V), Zespół Szkół Samorządowych w Ciepłowodach.

    KATEGORIA LITERACKA:
    - MŁODSI
    Anna Macek ( klasa III a), SP im. KEN Bardo
    Julia Fornalczyk ( klasa III b), SP im. KEN Bardo
    Mateusz Wołczecki ( klasa III b), SP im. KEN Bardo
    - STARSI
    I miejsce- Julita Bogusz ( klasa V), SP Przyłęk
    II miejsce- Krzysztof Ustupski ( klasa VI b), SP im. KEN Bardo
    III miejsce- Dalia Szczotka ( klasa VI), SP Przyłęk

    KATEGORIA PLASTYCZNA
    - MŁODSI
    I miejsce- Natalia Synowiecka ( klasa II b), SP im. KEN Bardo
    II miejsce- Katarzyna Kopij ( klasa I), Zespół Szkół Samorządowych Ciepłowody
    III miejsce- Konrad Kuliński ( klasa I b), SP im. KEN Bardo
    - STARSI
    I miejsce- Katarzyna Tomaszewska ( klasa VI), Zespół Szkół Samorządowych Ciepłowody
    II miejsce- Maciej Tomaszewski ( klasa IV), Zespół Szkół Samorządowych Ciepłowody
    III miejsce- Konrad Kuchciak ( klasa V a), SP im. KEN Bardo
    Zapraszamy do albumu fotograficznego
  • Międzynarodowa wymiana prac

    Międzynarodowa wymiana prac
    07.01.2008 Międzynarodowa wymiana prac

    Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie mieli okazję uczestniczyć w jednym z projektów oferowanych przez iEARN ( International Education and Resource Network). Ta Międzynarodowa Sieć Pomysłów Edukacyjnych jest zestawem projektów edukacyjnych dla młodzieży całego świata. Przewodnim hasłem, które oddaje możliwości tkwiące w ideach programu jest „Młodzież może zmienić świat wykorzystując globalną telekomunikację”.
    Projekt CHRISTMAS CARDS, którego głównym koordynatorem jest nauczycielka z Australii, jest powiązany z tematyką bożonarodzeniową i dotyczy wymiany własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych oraz informacji o tym, jak w różnych krajach obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. W tym roku uczestniczyło w projekcie 135 szkół z całego świata. Szkoły zostały pogrupowane w 23 międzynarodowe zespoły. Bardzka podstawówka wymieniała prace ze szkołami na Ukrainie, w Kanadzie, Surinamie i Rosji. Partnerem była też szkoła z Pakistanu, jednakże ze względu na sytuację polityczną w tym kraju do współpracy nie doszło. Zajęcia w projekcie są bardzo atrakcyjne dla uczestniczących uczniów, którzy mają świadomość, iż ich prace znajdą się kilka tysięcy kilometrów od miejsca zamieszkania. To niezwykłe, iż mali mieszkańcy Barda mają tak egzotycznych przyjaciół. Pracę w projekcie podjęli uczniowie klas V i VI pod opieką Joanny Dyś. Wysłano pakiety zawierające kartki, broszurę na temat tradycji świątecznych oraz opłatki do wszystkich partnerskich szkół, a także do Ugandy, gdzie znajduje się obóz dla ponad 1000 dzieci osieroconych w wyniku wojny i AIDS.
    W trakcie przygotowywania prac wszyscy wymieniali się informacjami i zdjęciami, wykorzystując Internet. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia w szkole wykonano wystawę przysłanych prac i informacji. Dzięki uczestnictwu nawiązano międzynarodowe znajomości, które z pewnością w przyszłości zaowocują podtrzymywaniem kontaktów i międzynarodową współpracą szkół.

    Zapraszamy do obejrzenia albumu.
  • PIJ MLEKO!!!

    PIJ MLEKO!!!
    04.01.2008 PIJ MLEKO!!!

    Z początkiem nowego roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie mają możliwość uczestniczenia w akcji „Szklanka mleka dla szkół”. Dzięki inicjatywie Rady Rodziców, a szczególnie dużemu zaangażowaniu Przewodniczącego Rady, pana Włodzimierza Biniasia, wszyscy uczniowie otrzymują mleko- białe lub smakowe. Szkoła zawarła umowę z Oficjalnym Partnerem Programu Agencji Rynku Rolnego „Szklanka Mleka dla Szkół”.
    Dostawcą mleka jest firma „Usługi Marketingowe- Agnieszka Sobczak” z siedzibą w Wałbrzychu.
    Mleko dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej. Rodzice jeszcze w grudniu deklarowali, jaki rodzaj mleka będą pić w szkole ich pociechy. Do wyboru jest mleko tradycyjne- białe lub mleko smakowe- kolorowe: truskawkowe, waniliowe lub czekoladowe. Mleko białe jest bezpłatne, zaś dofinansowanie przez rodziców mleka smakowego to koszt 0,24 zł za kartonik 0,25 l. Już pierwszy dzień pokazał, iż mleko cieszy się wielką popularnością. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali na możliwość skosztowania mleka, które posiada najwyższe standardy jakości. Okazało się, że wszystkim bardzo smakowało!
    Po raz kolejny współpraca rodziców ze szkołą okazała się bardzo owocna i przyniosła korzyści dla wszystkich dzieci.
    ZAPRASZAMY DO ALBUMU!!!
  • I ty możesz zostać świętym Mikołajem

    I ty możesz zostać świętym Mikołajem
    28.12.2007
    I ty możesz zostać świętym Mikołajem
    Współpraca Szkoły Podstawowej w Bardzie z Zespołem Szkół przy Domu
    Pomocy Społecznej w Opolnicy trwa już od kilku lat. Dzieciaki z obydwu
    placówek spotykają się z powodu różnych okazji. 19 grudnia br. klasa II
    b i III b oraz uczniowie bardeckiego CARITAS zawitali do swoich
    niepełnosprawnych rówieśników z muzyką i tańcem. Spotkaniu towarzyszyły
    również teatralne popisy najmłodszych. Na scenę wkroczyli Mikołajowie z
    III b oraz pięknie wystrojone choinki z Caritasu. Widzowie mogli także
    przenieść się w czasie- drugo- i trzecioklasiści wykonali bowiem taniec
    dworski. Zespół flażoletów z II b zagrał kolędy, do śpiewania których
    wszyscy się włączyli. Na zakończenie dzieciaki wspólnie wykonały łańcuch
    z kolorowego papieru- symbol integracji oraz połączenia Szkoły
    Podstawowej i Zespołu Szkół. Wychowawczynie klas- p. Grażyna Kasperek i
    Renata Gerent-Pocian oraz p. pedagog- Beata Kardaś składają serdeczne
    podziękowanie za ciepłe przyjęcie występów. Za pośrednictwem Mikołaja
    przekazały również p. dyrektor Zespołu Szkół Renacie Cyganek oraz
    nauczycielom zaproszenie do bardeckiej podstawówki. Zaproszenie zostało
    przyjęte i jak się okazuje, do spotkania dojdzie już w styczniu. Oj,
    będzie się działo…..

    Zapraszamy do albumu!
  • GLORIA IN EXELSIS DEO

    GLORIA IN EXELSIS DEO
    28.12.2007 GLORIA IN EXELSIS DEO

    „Wigilia i Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych momentów w roku. Spotykamy się z bliskimi, cała rodzina zasiada przy wspólnym stole, składamy sobie życzenia.
    Zebraliśmy się w dniu dzisiejszym razem: wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni goście, rodzice. Wszystkim zebranym składam najserdeczniejsze życzenia pełnych miłości i pokoju świąt Bożego Narodzenia.
    Życzę wszystkim, abyście przy wspólnym wigilijnym stole oczekując n narodziny Dzieciątka Bożego odczuli miłość i dobroć, jakie do Was płyną. Byście patrząc w betlejemską gwiazdę znajdowali drogę, którą chcecie podążać. Byście śpiewając cudowne polskie kolędy czuli ciepło, ale i siłę płynące z wielowiekowej tradycji. Byście odpakowując świąteczne upominki dostrzegli w nich starania i miłość bliskich.
    Pamiętajmy, że święta to nie tylko wspaniałe prezenty i smakowite potrawy. To przede wszystkim czas refleksji – nad sobą, nad swoim życiem. Czas, w którym możemy chwilę przystanąć i zastanowić się, czy wszystko w nim jest w porządku. Czy jesteśmy w porządku względem innych…
    Życzę, aby kolejny rok był lepszy od mijającego. Uczniom życzę samych dobrych ocen i przyjemności z czerpania wiedzy, nauczycielom i pracownikom szkoły spokoju i siły do pracy, rodzicom pociechy z dzieci i jak najwięcej czasu na bycie z nimi, zaproszonym gościom spełnienia wszystkich marzeń i wielu sukcesów”.

    Te słowa skierowała do wszystkich obecnych na sali w piątkowy poranek pani dyrektor Wioletta Pojda. Okazją do spotkania były jasełka i tradycyjny ogólnoszkolny opłatek. Po tych życzeniach zgromadzeni mieli okazję obejrzeć przedstawienie, przybliżające tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Tekst przeplatany był kolędami. Podziękowania należą się wykonawcom oraz nauczycielom, którzy nie szczędzili trudu w przygotowanie młodych artystów: p. Emilii Sałek, p. Annie Bartkiewicz, p. Beacie Bujnowicz i siostrze Scholastyce.
    Po nagrodzonym brawami spektaklu wszyscy rozeszli się do sal lekcyjnych, w których przygotowano spotkania klas z wychowawcami. Wszyscy składali sobie życzenia, przełamywali się opłatkiem i śpiewali kolędy. Szczególny wymiar miała wigilia uczniów klas I-III, ponieważ przy jednym stole zgromadzili się wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielkami. Po życzeniach odbyło się wspólne kolędowanie.
    ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTO
strona:

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku
    Polna 1
    57-256 Bardo
    spbardo@interia.pl

    Filia w Przyłęku: ul. Fabryczna 7, 57-256 Bardo
  • Sekretariat w Bardzie (+48) 74 8171 371
    Fax (+48) 74 8171 732
    Sekretariat w Przyłęku: (+48) 74 8170255

Galeria zdjęć