Znajdziesz...

  • VII WEWNĄTRZSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK „GDY PIERWSZA GWIAZDKA”

    VII WEWNĄTRZSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK  „GDY PIERWSZA GWIAZDKA”
    08.12.2008

    W dniu 04 grudnia 2008 roku w naszej szkole odbył się przegląd kolęd i pastorałek. W drodze wewnętrznych eliminacji wyłoniono grupę wykonawców, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w VII MIĘDZYSZKOLNYM ŚWIĄTECZNYM KONKURSIE GWIAZDKOWYM w dniu 11 grudnia 2008 r. w kategorii Kolęd i Pastorałek.


    W kategorii klas I-III

    Klasa II „a” Wiktoria GOLA
    Monika JABŁOŃSKA

    Klasa III „b” Beata MAKSYMOWICZ
    Justyna KUCHCIAK

    Natalia SYNOWIECKA

    -----------------------------------------------------------------

    W kategorii klas IV-VI


    Klasa IV „a” Anna MACEK


    Klasa IV „b” Anna WARZECHA
    Aleksandra GOLEC
    Julia FORNALCZYK

    Klasa VI „b” Aleksandra DZIĘCIOŁ
  • „Każdy może zostać świętym Mikołajem…”

    „Każdy może zostać świętym Mikołajem…”
    06.12.2008 „Każdy może zostać świętym Mikołajem…”

    … ale to nie jest taka prosta sprawa, jak się zdaje. Okazuje się, że aby tego dnia uśmiechnięta była każda dziecięca buzia, święty Mikołaj wraz z pomocnikami musi rozpocząć pracę znacz-nie wcześniej.
    Tradycją w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie jest to, że każdy uczeń otrzymuje mikołajowy upominek. Z inicjatywy Rady Rodziców, przy wspar-ciu dyrekcji i nauczycieli, angażuje się wielu życzliwych sponsorów, którzy przekazują środki rzeczowe i finansowe. Największa gorączka panuje tuż przed 6 grudnia, kiedy ekipa elfów- rodziców i nauczycieli- pakuje zebrane dobra z myślą o radości podopiecznych.

    Święty Mikołaj już od sześciu lat systematycznie odwiedza bardzką podstawówkę, by obdarować każde dziecko. Także i w tym roku wszyscy uczniowie z niecierpliwością oczeki-wali na przybycie świętego Mikołaja i zastanawiali się, jaki środek lokomocji wybierze tym razem. W latach ubiegłych korzystał z życzliwości Straży Pożarnej przyjeżdżając pod szkołę wozem strażackim. W kolejnym roku przybył w asyście bardzkich policjantów, zaś w śnieżne zimy przemieszczał się saniami. W tym roku przybył pieszo, więc był trochę zmęczony ( zwłaszcza, że sam musiał dźwigać ogromne worki pełne prezentów- elfy akurat miały wol-ne!), ale bardzo szczęśliwy. W pięknych dekoracjach, na które składały się stosy paczek, cze-kał już specjalnie przygotowany wygodny mikołajowy tron.
    Aby oczekiwanie na świętego Mikołaja nie dłużyło się, uczniowie klas Ia i IIIb przy-gotowali i zaprezentowali krótki program artystyczny, który wprowadził wszystkich w od-świętny nastrój, zaś, gdy napięcie sięgnęło zenitu, pojawił się Najważniejszy Gość. Został pięknie powitany, a ponieważ zmęczenie dało się we znaki, zasiadł na przygotowanym miej-scu, a podczas wręczania paczek w roli elfów wystąpiły panie: Wioletta Piojda, Bożena Cal i jedna z mam czuwających nad przebiegiem całej uroczystości. Radość obdarowanych była olbrzymia, zaś uśmiech na buziach był najlepszą nagrodą za zaangażowanie i pracę w projek-cie „Mikołaj dla każdego”.
  • „Lubimy misie- lubimy my się!”

    „Lubimy misie- lubimy my się!”
    25.11.2008 „Lubimy misie- lubimy my się!”

    25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia najmilszej przytulanki zaczęła się w 1902 roku, kiedy to na podstawie rysunku Clifforda Berrymana wykonano kilka zabawek przedstawiających misia. Pluszowe misie od razu zaskarbiły sobie miłość maluchów i stały się najpopularniejszą zabawką na całym świecie.
    Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest on przyjacielem nie tylko dzieci. Nawet dorośli przechowują z wielkim sentymentem swojego pluszowego przyjaciela.
    Aby uświetnić ten niezwykły dzień uczniowie klas I a i III b Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie wraz wychowawczyniami wybrali się wizytą do przedszkola. Całą imprezę przygotowały panie: Grażyna Kasperek, Renata Gerent-Pocian i Joanna Dyś. Wszyscy mieli okazję obejrzeć i wysłuchać program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów. Na początku była sztuka „Przygody małego misia” przygotowana przez Teatr Lalek z III b. Z zapartym tchem wszyscy śledzili losy małego pluszowego misia, który uciekł do lasu z przedszkola. Następnie przebrane w misiowe czapeczki pierwszaki zaprezentowały wiązankę utworów flażoletowych oraz pięknie zatańczyły. Nie był to koniec niespodzianek: każdy przedszkolak otrzymał pamiątkową kartkę z wyobrażeniem bajkowego misia, a także zestaw misiowych puzzli. Rozpoczęło się wspólne układanie, w którym ochoczo pomagali starsi uczniowie. Takie spotkanie nie mogłoby się obyć bez słodkiego prezentu: mili gospodarze otrzymali kartonowe misiaczki ze słodyczami w kieszonce. W rewanżu goście zostali poczęstowani cukierkami. Wszyscy znakomicie się bawili, a to najfajniejszy sposób na uhonorowanie naszych kochanych misiów.
  • Prawa dziecka znamy -zawsze przestrzegamy!!!

    Prawa dziecka znamy -zawsze przestrzegamy!!!
    25.11.2008 Prawa dziecka znamy -zawsze przestrzegamy!!!

    20 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej odbyła się nietuzinkowa impreza- obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Ogólnoszkolna akcja była podsumowaniem dwumiesięcznych działań mających na celu przybliżenie proble-matyki związanej z prawami dzieci.
    Po znalezieniu w Internecie informacji o konkursie „Dzieci mają prawo do ochrony!” Przygotowano materiały dla nauczycieli wychowawców klas IV-VI, z wykorzystaniem strony internetowej www.euromlodzież.pl ( „Pomoc dydaktyczna” oraz „Przewodnik pedagogicz-ny”). Materiały przekazano w połowie września na radzie pedagogicznej i nauczyciele zaczęli pracę w klasach. Uczniowie często korzystali z biblioteki szkolnej i ICIM, poszukując infor-macji na pytania związane z Konwencją Praw Dziecka. Wychowawcy przeprowadzili cykl zajęć w oparciu o sekwencje zaproponowane w „Przewodniku pedagogicznym”. Po ich za-kończeniu nauczyciel plastyki i wychowawca świetlicy zajęli się pomocą podczas przygoto-wania i wykonania przez grupy uczniów plakatów.
    W toku zajęć okazało się, iż ciekawą propozycją propagowania wiedzy o prawach dziecka jest 20 listopada- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, którego obchody postano-wiono włączyć do kalendarza imprez szkolnych. Aby lepiej przygotować imprezę o charakte-rze ogólnoszkolnym, nawiązano współpracę z Biurem Rzecznika Praw Dziecka, a także oddziałem dolnośląskim Towarzystwa Przyjaciół Dzieci we Wrocławiu i powiatowym oddziałem TPD w Dzierżoniowie. Wszystko to bardzo pomogło w tworzeniu scenariusza imprezy na 20 listopada.
    20 listopada działania odbywały się równolegle w dwóch grupach: uczniów klas I-III i klas IV-VI. Już po godzinie 8.00 odbyło się krótkie spotkanie uczniów klas nauczania zinte-growanego, gdzie przydzielono zadania. O godz. 9.00 na sali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami, a także zaproszeni goście: pani Grażyna Cal (za-stępca burmistrza), o. Andrzej Kiełbasa, pani Beata Szewczyk, pan Włodzimierz Biniaś. Nie-stety, nadmiar obowiązków nie pozwolił na przybycie wszystkim zaproszonym. Gościem specjalnym była pani Bożena Bielańczuk- rzecznik Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Dzierżoniowa. Po rozlosowaniu zadań uczniowie udali się do klas, zaś drużyny reprezentują-ce klasy IV-VI- przeszły do Sali 19, gdzie odbył się quiz nt. znajomości praw dziecka. W qu-izie wzięła także udział drużyna gości. Największym zasobem wiedzy wykazała się drużyna z klasy VI a, wyprzedzając jednym punktem ekipę gości. W tym czasie w klasach pracowali uczniowie, pod czujnym okiem wychowawców. Efekty prac zaprezentowano podczas ogól-noszkolnego spotkania, które rozpoczęło się na sali o godzinie 10.15. Okazało się, że nie zmarnowano czasu: powstały przepiękne prace ilustrujące artykuły konwencji praw dziecka, transparenty, przedstawienia, scenki parateatralne. Wszystko to zostało zaprezentowane na forum ogólnoszkolnym. Oczywiście dobra praca winna być nagrodzona, dlatego wszystkie klasy otrzymały okolicznościowe dyplomy i pakiet słodyczy, zaś zaproszeni goście- pamiąt-kowe podziękowania.
    Impreza w bardzkiej podstawówce wykazała, iż nawet najtrudniejszy temat można przygotować w ciekawy sposób, angażując wszystkich. Po raz kolejny sprawdziło się w prak-tyce zdanie, iż aktywna praca daje wymierne efekty.
    ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTO


  • WROCŁAWSKI DZIEŃ

    WROCŁAWSKI DZIEŃ
    21.11.2008 WROCŁAWSKI DZIEŃ
    W ramach realizacji zadań dydaktyczno –wychowawczych i opiekuńczych 14 listopada 2008 r. została zorganizowana wycieczka edukacyjna do Wrocławia. Wzięło w niej udział 47 uczniów z klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie . Opiekunami były panie: Dorota Nowak, Jowita Kuśnierz, Dorota Prostko, Grażyna Kasperek oraz studentka odbywająca praktykę Anna Pałyga. Pierwszym punktem wycieczki było MULTICENTRUM , a w nim dwugodzinne zajęcia edukacyjne. Prowadząca zajęcia pani Małgorzata K. oprowadziła uczniów po gabinecie. Zaprezentowała urządzenia z automatyki i robotyki. Podczas prezentacji szczególnie wyróżnił się uczeń klasy III b Bartłomiej Sobejko, który wielokrotnie zaskakiwał wszystkich swoją wiedzą techniczną. Kolejnym etapem zajęć było budowanie ruchomych konstrukcji z klocków K'NEX według instrukcji, zasilanych energią słoneczną oraz uruchamianie wykonanych modeli przy wykorzystaniu baterii słonecznych. Oprócz radości budowania klockami K'NEX, uczniowie doświadczyli możliwość ożywiania konstrukcji i wspaniale się bawili. System K'NEX to zabawa, a także edukacja . Mamy nadzieję , że klocki te staną się cenną pomocą dydaktyczną w nauczaniu dzieci geometrii i myślenia przestrzennego. W dalszej części wycieczki był film w MULTIKINIE, zabawy na jednym z wielu wrocławskich, wspaniałych placów zabaw. Na zakończenie wycieczki był MC DONALD. Wycieczka była dla uczniów żywą lekcją, czasem bogatym w utrwalanie i zdobywanie nowych umiejętności oraz okazją do poszerzenia wiedzy o świecie i drugim człowieku.
  • Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej odznaczona Honorową Odznaką Sybiraka.

    Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej odznaczona Honorową Odznaką Sybiraka.
    15.11.2008 „Jeśli My zapomnimy o nich,
    To Ty Boże na Niebie
    Zapomnij o Nas.”

    Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej odznaczona
    Honorową Odznaką Sybiraka.


    Dnia 11 listopada 2008 roku podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Bardzie ,w których uczestniczyła dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w osobach pani Wioletty Piojdy i pani Bożeny Cal, nasza szkoła otrzymała ODZNAKĘ HONOROWĄ SYBIRAKA. Prezes Koła Związku Sybiraków w Bardzie pan Kazimierz Bobula wraz z odznaką wręczył pani Wioletcie Piojdzie serdeczne podziękowania za pomoc, życzliwość oraz krzewienie wiedzy o Sybirze wśród dzieci.
  • „Polsko! Nie jesteś Ty już niewolnicą! ”

    „Polsko! Nie jesteś Ty już niewolnicą! ”
    15.11.2008 „Polsko! Nie jesteś Ty już niewolnicą!
    Lecz czymś największym czym być można- sobą!”


    Podniosły charakter miał ogólnoszkolny apel z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowany 13 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. Uczniowie klas I-VI, zgromadzeni w sali gimnastycznej, mieli okazję zapoznać się z nietypową lekcją historii, prezentującą bodajże najważniejszą rocznicę współczesnych dziejów- odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Po odśpiewaniu hymnu wszyscy z uwagą wysłuchali montażu literacko- muzycznego w wykonaniu uczniów klasy VI b oraz członków kółka teatralnego. Wyjątkowe wrażenie wywarły pieśni w wykonaniu Oli Dzięcioł, zaś uroczyste wrażenie potęgowały scenografia oraz prezentacja multimedialna.
    Apel był okazją do zaakcentowania, jak ważna jest niezawisłość państwowa- fakt oczywisty dla młodych pokoleń. Jednakże należy mieć świadomość, iż jeszcze 90 lat temu niepodległość naszej Ojczyzny dopiero się narodziła po 123 latach niebytu, zaś współczesne pokolenia winny dbać o wolność i polskość.
  • INTERDYSCYPLINARNY KONKURS „zDolny Ślązaczek”

    INTERDYSCYPLINARNY KONKURS „zDolny Ślązaczek”
    05.11.2008 INTERDYSCYPLINARNY KONKURS
    „zDolny Ślązaczek”

    W dniu 30 października 2008 roku odbył się międzyprzedmiotowy konkurs „zDolny Ślązaczek” . W konkursie wzięło udział 34 uczniów z klas IV-VI.
    Najwyższą liczbę punktów zdobyli:
    1. Magdalena Trędak (Vb)………………… 20 pkt.
    2. Aleksandra Dzięcioł (VI b)……………… 19 pkt.
    3. Wołczecki Mateusz (IV b)………………..19 pkt.
    4. Waliłko Justyna (Va)………………………19 pkt.

    Gratulacje z osiągniętych wyników.

  • OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

    OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH
    31.10.2008 OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH
    W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
    W BARDZIE
    Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej im. Komisji Narodowej postanowiła 30 października 2008r.dokonać otrzęsin i przyjąć w poczet uczniów naszej szkoły tych, którzy w tym roku po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, czyli pierwszoklasistów. Rok ten dla naszych młodszych kolegów jest rokiem szczególnym i wyjątkowym, albowiem musieli pożegnać się z przedszkolem i wyruszyć w podróż ku nowej przygodzie, jaką jest zdobywanie wiedzy i umiejętności. Członkowie Małego Samorządziku z Przewodniczącą Natalią Synowiecką wraz z opiekunami: Grażyną Kasperek i Dorotą Prostko zatroszczyli się o to, by otrzęsiny zapamiętali mile. , Przygotowano zadania, które musieli wykonać, wykazując się sprawnością i odwagą. Wszystkie zadania pierwszaki pokonywali z łatwością. Nowicjusze uporali się z następującymi zadaniami: przechodzenie po ławce z książką na głowie, dmuchanie balonów, malowanie twarzy, wyciągnięcie cukierka z koszyczka, gdzie znajdował się „straszny zwierz”, zjedzenie kwaśnego cukierka oraz udział w sesji „koto-foto”. W otrzęsinach czynny udział wzięły: dyrektor pani Wioletta Piojda i wicedyrektor pani Bożena Cal oraz wychowawczynie klas pierwszych. Panie w konkurencji przechodzenia po ławeczce z książką na głowie wykazały się znakomitą sprawnością. Wszyscy uczestnicy pomyślnie zdali egzamin i zasłużyli na miano uczniów Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. Na zakończenie otrzęsin każdy pierwszoklasista otrzymał drobny upominek za pomyślne przejście konkurencji otrzęsinowych. Teraz nasi pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi członkami naszej szkoły.





  • Spektakl profilaktyczny „Człowiek bez twarzy”

    Spektakl profilaktyczny „Człowiek bez twarzy”
    30.10.2008 Spektakl profilaktyczny „Człowiek bez twarzy”
    W dniu 23 października 2008 roku w Szkole Podstawowej im. KEN miał miejsce spektakl profilaktyczny przygotowany przez grupę teatralną pod nazwą „Kurtyna” z Krakowa.
    Przedstawienie miało na celu uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z agresji.
    Sytuacja tytułowego „człowieka bez twarzy” pokazywała dzieciom, jakie mogą być konsekwencje patologii w rodzinie (zachowań agresywnych, nadużywania alkoholu czy stosowania narkotyków). Nadrzędnym przesłaniem spektaklu było przekonanie uczniów, iż nie ma „sytuacji bez wyjścia”, że należy ze swoimi problemami zwracać się do ludzi dorosłych – nauczycieli, pedagogów, rodziców itp.
    Przedstawienie ogromnie podobało się uczniom i zostało nagrodzone burzliwymi oklaskami.

  • 30 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową

    30 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową
    17.10.2008 Z DALEKIEGO KRAJU…
    30 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową

    Historia dzieje się na naszych oczach. My także jesteśmy nie tylko jej świadkami, lecz uczestnikami. Mamy w dziejach naszego narodu różne karty, różne postaci. Bez wątpienia jednym z największych Polaków, znanym na całej kuli ziemskiej, był papież Polak- kardynał Karol Wojtyła- Jan Paweł II. Rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową poświęcone jest nasze dzisiejsze spotkanie.
    Tymi słowami rozpoczął się apel dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. Zanim jednak zgromadzeni w sali wysłuchali montażu tekstów autorstwa papieża Jana Pawła II, uczniowie wykonali kwiatowe serce ku czci naszego Wielkiego Rodaka. Grupa z klasy VI b przypomniała, co wydarzyło się dokładnie 30 lat temu, a ich występowi towarzyszyła prezentacja multimedialna. Całą inscenizację słowno- muzyczną z klasą VI b przygotowała p. Joanna Dyś. Szczególnie wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni oazowej- „Barki”. Apel zakończył ksiądz Andrzej Kiełbasa piękną modlitwą o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.

  • ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

    ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
    17.10.2008 ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
    W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BARDZIE

    Tradycyjnie, w rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, święto nauczycieli i wszystkich, którzy pracują na rzecz oświaty, związanych z oświatą, także święto tych, którym edukacja dzieci i młodzieży po prostu nie jest obojętna. Jest to również święto szkoły, która w tym roku obchodzi 35- lecie swojego istnienia.
    Jest to święto tych, którzy służyli i służą szkole – nauczycieli i pracowników administracji i obsługi, tych, którzy uczęszczają do szkoły, tych, którzy do niej uczęszczali kiedyś, jest naszym wspólnym świętem, bo jest naszym wspólnym dobrem, jest najlepszą inwestycją w młodych ludzi, którzy są przecież przyszłością narodu.
    Jan Paweł II przekazał nam motto życiowe, nad którym warto się zatrzymać:
    ” W wychowaniu chodzi właśnie o to
    ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem
    o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał:
    aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada,
    umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
    to znaczy, ażeby również
    umiał bardziej być
    nie tylko z drugimi, ale i dla drugich. „
    Dyrekcja szkoły podziękowała wszystkim nauczycielom i tym, którzy wychowali i wykształcili dziesiątki pokoleń w przeszłości, i tym, którzy aktualnie mozolnie rzeźbią postawy i charaktery. Zwracając się do emerytowanych pracowników oświaty powiedziała „ Dziękuję za trud, poświęcenie i zaangażowanie – to Wy jesteście tymi, którzy nie pytając, co da Wam oświata, dawaliście i dajecie swą wiedzę, swój czas, dajecie siebie.”
    O randze tego święta świadczy również fakt, że właśnie w tym dniu, oficjalnie, z pełnymi honorami przyjęto do naszej szkolnej braci uczniów klas I.
    W tym uroczystym dniu wręczono nagrody dyrektora szkoły. Nagrody te są wyrazem uznania sukcesów i osiągnięć, są podziękowaniem za włożony wkład pracy i zaangażowanie. Chciałoby się wręczyć tych nagród znacznie więcej, jednak cóż – marzenia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, tzn. z możliwościami finansowymi.
    Osoby nagrodzone to Panie: Joanna Dyś, Grażyna Kasperek, Beata Kardaś, Alicja Hołowacz,Bożena Cal, Marzena Synus-Pruś, Krystyna Ptasińska, Renata Gerent-Pocian, Dorota Prostko.
    Nagrodę Burmistrza otrzymali: p.Wioletta Piojda i p.Beata Bujnowicz Gratulujemy nagród nagrodzonym.





  • ZAWODY SPORTOWE KLAS PIERWSZYCH

    ZAWODY SPORTOWE KLAS PIERWSZYCH
    16.10.2008 ZAWODY SPORTOWE KLAS PIERWSZYCH

    W poniedziałek, 13 października b.r., rozpoczęły się w Bardzie obchody święta Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej. Wprawdzie główne uroczystości odbywają się zawsze w Dniu Edukacji Narodowej, ale jak nakazuje tradycja naszej szkoły, dzień wcześniej organizowane są zawody sportowe dla pierwszoklasistów i ich rodziców. Program przygotowany przez p. Beatę Dziewę był bardzo bogaty. Wszystko rozpoczęło się od gorącego powitania najmłodszych uczniów przez rodziców i dyrekcję szkoły- p. Wiolettę Piojdę i p. Bożenę Cal. Kolejnym punktem były biegi z pokonywaniem toru przeszkód, rebusy z wykorzystaniem piłek edubal, przerzucanie balonów na czas. Kulminacyjnym punktem było „przytulanie”- rodzice przytulali swoje dzieci, a balony znajdujące się między nimi pękały z hukiem! Radość na twarzach zawodników świadczyła o tym, że pobyt w szkole daje wiele zadowolenia nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. Na zakończenie wszyscy spotkali się na wspólnym poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Pięknie przystrojone stoły uginały się od przepysznych ciast. Za tak wiele przeżyć , uśmiechnięte, szczęśliwe buzie pierwszoklasistów dziękują wychowawczynie- p. Renata Gerent- Pocian oraz p. Renata Dyoniziak.
  • Uczymy się samorządności

    Uczymy się samorządności
    04.10.2008 Uczymy się samorządności -wybory do Rady Małego Samorządziku Klas I-III
    w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie.


    Zgodnie z ordynacją wyborczą, w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Małego Samorządziku klas I-III. Wybory przebiegały sprawnie, młodzi wyborcy wykazali się odpowiedzialnością i właściwą postawą społeczną. Kandydaci jak i wyborcy doświadczyli wiele nowych wrażeń, które z pewnością we właściwy sposób wykorzystają w dorosłym życiu.
    Do Rady kandydowali uczniowie klas III, którzy swoją kampanię wyborczą rozpoczęli wywieszając swoje plakaty i programy wyborcze w holu szkoły. Swoje kandydatury zgłosili następujący uczniowie: Sara Góra, Patrycja Halama , Dawid Miśkiewicz, Natalia Synowiecka, Justyna Kuchciak i Weronika Klag.
    Powołano komisję wyborczą, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W skład komisji weszły członkinie: Wiktoria Wasyluk, Sylwia Oziębło, Martyna Zelek i Klaudia Cisakowska. W głosowaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III , ich wychowawczynie, dyrektor pani Wioletta Piojda, wicedyrektor pani Bożena Cal oraz pedagog szkolny pani Beata Kardaś.
    Po przeliczeniu głosów komisja na apelu podała skład Rady Małego Samorzadziku:
    przewodniczącą została Natalia Synowiecka uczennica klasy III b
    zastępcą :Weronika Klag również uczennica klasy III b, a skarbnikiem :Sara Góra z klasy III a.
    Opiekunami Małego Samorządziku w roku szkolnym 2008/09 zostały wychowawczynie klas III pani Dorota Prostko i pani Grażyna Kasperek.
    Nowej Radzie, opiekunom gratulujemy i życzymy owocnej i wspaniałej pracy.



  • POŻEGNANIE LATA”- OGNISKO INTEGRACYJNE

    POŻEGNANIE LATA”- OGNISKO  INTEGRACYJNE
    03.10.2008 „POŻEGNANIE LATA”- OGNISKO INTEGRACYJNE
    W e wtorek 30 września dzieci ze świetlicy Caritas, uczestnicy kolonii Puck 2008 oraz ministranci spotkali się przy ognisku, by nie tylko rozkoszować się smakiem pieczonej kiełbaski, ale również stworzyć miłą atmosferę sprzyjającą integracji.
    Spotkaniu towarzyszyły różne wspólne zabawy przy ognisku , w których dzieci i młodzież chętnie uczestniczyli. Radosne twarze wskazywały na dobry nastrój i klimat spotkania. W trakcie spotkania bawiące się dzieci odwiedził proboszcz parafii O. Mirosław Grakowicz, którego dzieci powitały z radością .
    Organizatorem spotkania integracyjnego był ojciec Andrzej Kiełbasa oraz opiekunowie świetlicy Caritas : Beata Kardaś i Grażyna Kasperek.

    Serdeczne słowa podziękowania dla prezesa parafialnego koła Caritas pani Marii Dumie oraz panu Krzysztofowi Sobejce za okazaną pomoc składają wdzięczni uczestnicy spotkania .

  • DZIEŃ CHŁOPAKA

    DZIEŃ CHŁOPAKA
    02.10.2008 DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ im.KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W BARDZIE 30.09.2008


    „Największą chęć do draki mają nasze chłopaki”- tę i inne zalety doceniły panie z klas I-VI. W Dniu Chłopaka każdy kolega został udekorowany odznaczeniem z napisem „Facet na medal”. Chłopcy otrzymali także słodycze. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego Agnieszka Wiśniewska, Daria Wolan, Patrycja Zachara, Patrycja Strzelec ,Dominika Siudmak, Justyna Waliłko i Dagmara Rubasz przygotowały wspaniałe przedstawienie „Strzykawka buziaków dla fajnych chłopaków”. Chłopcy podchodzili do olbrzymiej papierowej strzykawki i całowali usta ,które były na niej .Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia chłopaka było rozstrzygnięcie konkursu Mister Szkoły. W wyniku glosowania ,w którym brały udział wszystkie dziewczęta naszej szkoły tytuł ten otrzymał Jakub Dziewa.
  • Europejski Dzień Języków

    Europejski Dzień Języków
    29.09.2008 European Day of Languages 26 September



    Europejski Dzień Języków 26 Września 2008 w Szkole Podstawowej
    im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie.

    Różnorodność językowa, wielojęzyczność, nauka języków obcych przez całe życie.

    Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i
    obchodzony jest 26 września. Stanowi możliwość uświadomienia sobie, że na obszarze Europy istnieje ponad 40 uznanych języków regionalnych i mniejszościowych, używanych przez ponad 40 milionów użytkowników. Istotne jest, aby wszyscy Europejczycy porozumiewali się z rodzimymi użytkownikami różnych języków, swobodnie dokonywała się wymiana informacji. Ważna jest również poprawa współpracy międzynarodowej, a także zdobywanie znajomości języka na poziomie komunikacyjnym, oferowanie nauki jak największej liczby języków oraz umożliwianie uczniowi od najwcześniejszego wieku poznawania różnorodności językowej i kulturowej Europy.
    O tym, że języków obcych warto się uczyć, przekonali się nasi uczniowie, którzy w ramach realizowanego projektu Comenius „Eureka-Europa: Mali i Wspaniali Wynalazcy” uczestniczyli w wizycie partnerskiej w Schorndorf w Niemczech w 2006 roku, a także wszyscy uczniowie i nauczyciele realizujący projekt ,którzy gościli naszych partnerów w Bardzie w maju 2007 roku. Bez znajomości języka angielskiego niemożliwa byłaby także realizacja tego i innych międzynarodowych projektów podejmowanych w naszej szkole.
    26 września 2008 uczniowie klasy VA pod opieką nauczycielki Bożeny Cal korzystali z Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece szkolnej .Dzieci wysyłały w języku angielskim okolicznościowe pozdrowienia oraz wzięli udział w interaktywnej grze Talk to me (Porozmawiaj ze mną) poznając przy tym różne języki obce. Pani Joanna Dyś, nauczycielka biblioteki i plastyki przygotowała dla uczniów zadanie plastyczne –wspólne namalowanie plakatu z logo Europejskiego Dnia Języków.
    Uczniowie pozostałych klas IV-VI pod opieką nauczycielki Izabeli Igras brali udział w działaniach z okazji Dnia Języków w pracowni komputerowej naszej szkoły. Wszyscy się świetnie bawili i jednocześnie uczyli.
    Jak widać nauka języka obcego nie musi się ograniczać tylko do wkuwania słówek-uczyć się można także poprzez zabawę, wykorzystując inne dyscypliny wiedzy, wspomagając się przy tym najnowszymi zdobyczami techniki. Nasi uczniowie już to potrafią.
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU
    29.09.2008
    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU
    W SZKOLE PODSTAWOEJ im. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W BARDZIE

    Pokój na świecie i przyjazne środowisko jest ważne dla każdego mieszkańca kuli ziemskiej. Szczególnie potrzebują tego dzieci aby mogły się uczyć ,rozwijać swoje zdolności i spełniać marzenia. Dlatego aby uczcić Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzony na całym świecie 21 września, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie włączyli się w akcję organizowaną przez organizację ENO(Environment Online) w mieście Joensuu w Finlandii. Od kilku lat w tym dniu uroczyście sadzimy drzewka. Jesteśmy jedną z 1000 szkół ze 100 krajów ,które w tym dniu stopniowo ze wschodu na zachód kuli ziemskiej sadzą drzewka w imię pokoju ,przeciwko konfliktom ,ubóstwu i głodowi na świecie. W bieżącym roku pogoda opóźniła nasze działania i dopiero 26 września uczniowie naszej szkoły posadzili wokół terenu naszej placówki 50 świerków. Szczególne dumne były dzieci z klasy pierwszej, które pod opieką wychowawczyń sadziły drzewka po raz pierwszy w życiu. Przez cały okres nauki w szkole podstawowej będą dbać o swoje świerki, które z pewnością będą rosły wraz z nimi. W akcji brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły. Ogromną pomoc okazał nam przewodniczący Rady Rodziców pan Włodzimierz Biniaś ,który zapewnił wspaniałe sadzonki drzew.


  • „ Między Złotem a Srebrem. Bardo 2008"

    „ Między Złotem a Srebrem. Bardo 2008"
    26.09.2008
    „Aby poznać człowieka trzeba zostać jego towarzyszem podróży”

    W dniu 17 września w Szkole Podstawowej im. KEN w Bardzie odbyło się podsumowanie imprezy integracyjnej kończącej IX i X Wrocławski Rajd Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z udziałem uczniów szkoły podstawowej i publicznego gimnazjum w Bardzie pod hasłem „ Między Złotem a Srebrem. Bardo 2008”. Impreza zorganizowana została pod patronatem Urzędu Miasta i Gminy oraz Nadleśnictwa Bardo. Impreza miała charakter turystyczno- rekreacyjny. Jej celem była integracja środowisk. Pokazanie możliwości uprawiania turystyki przez osoby niepełnosprawne, pokazanie satysfakcji jaka przynosi zdrowy tryb życia połączony z poznawaniem świata.
    W tym dniu do Barda przyjechała 150-osobowa grupa dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wraz z opiekunami. W I części programu uczestnicy zwiedzali Sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej, ruchomą szopkę, następnie podzieleni na 3 grupy udali się na trasy wycieczkowe.
    Na wszystkich uczestników rajdu czekała w szkole ciepła grochówka z kuchni polowej. Po oficjalnym otwarciu imprezy odbyła się lekcja przyrody przeprowadzona przez przedstawicieli Nadleśnictwa Bardo, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, a następnie wszyscy uczestnicy rajdu obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas II a i III b nauczania zintegrowanego Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie. Program przygotowano pod kierunkiem nauczycielek : p. Beaty Bujnowicz, p. Jowity Kuśnierz, p. Grażyny Kasperek i przy wsparciu rodziców.
    Na program artystyczny złożył się występ zespołu flażoletowego, zespołu tanecznego i przedstawienie „ Bardecki rajd”. Następnie swój program muzyczny przedstawiła młodzież niepełnosprawna. Klimat był gorący i brawom nie było końca.

  • PODRÓŻE PO SZKOLE

    PODRÓŻE PO SZKOLE
    23.09.2008 Już w szkole
    Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. Od dwóch tygodni dzwonek szczególnie wesoło dzwoni dla pierwszoklasistów, którzy z przejęciem zasiadają w szkolnych ławach. W życie społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Bardzie wprowadzają najmłodszych uczniów wychowawczynie- p. Renata Gerent- Pocian i p. Renata Dyoniziak. Klasa I a i I b pod czułym okiem swoich wychowawczyń rozpoczęła „podróż” po szkole. Poznając pracowników dzieciaki odwiedziły sekretariat, gabinet woźnego, świetlicę, gabinet pani pedagog, bibliotekę, salę do gimnastyki korekcyjnej oraz salę komputerową. Na zakończenie wszyscy pierwszoklasiści otrzymali od p. dyrektor Wioletty Piojdy i p. Bożeny Cal kolorowe „zaczarowane” ołówki, które- mamy nadzieję- przyniosą im szczęście w nauce. A więc życzymy powodzenia!!!

    Zapraszamy do ALBUMU !!!!
strona:

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku
    Polna 1
    57-256 Bardo
    spbardo@interia.pl

    Filia w Przyłęku: ul. Fabryczna 7, 57-256 Bardo
  • Sekretariat w Bardzie (+48) 74 8171 371
    Fax (+48) 74 8171 732
    Sekretariat w Przyłęku: (+48) 74 8170255

Galeria zdjęć