13.06.2009 Dyktando o pióro Burmistrza
Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych na terenie Gminy Bardo systematycznie pracowali nad ortografią przez cały rok szkolny. Dzięki nauczycielom : p. Annie Kuchciak, Renacie Dyoniziak i Renacie Gerent-Pocian oraz rodzicom pierwszaki rozbudzały potrzebę starannego i poprawnego pisania. 29 maja, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji, sprawdzili swoją ortograficzną czujność na Dyktandzie Klas Pierwszych o Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Bardo. Za ambicję bezbłędnego pisania i radość z pokonywania trudności wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali pamiątkowy słoniczek ortograficzny, natomiast tytuł Mistrza Ortografii i złote pióro zdobyła uczennica klasy I a Szkoły Podstawowej w Bardzie – Emilia Zwierzchowska. Tytuł Wicemistrza i srebrne pióro zdobył Jakub Dziewa, również uczeń klasy I a SP w Bardzie. Po zakończeniu dyktanda pierwszaki wzięły udział w lekcji bibliotecznej, zorganizowanej w Bibliotece Publicznej w Bardzie. Swoje ortograficzne kompetencje utrwalali także rodzice pierwszoklasistów, wykonując ilustracje do ortogramów. Ze wszystkich ilustracji powstał oryginalny, ilustrowany słownik ortograficzny. Na zakończenie imprezy, śpiewając piosenkę i wręczając czerwoną różę , dzieciaki podziękowały swoim mamom za miłość, dobroć i cierpliwość. Niejedna łezka się w oku zakręciła.....
Poprzez zdrową rywalizację poznajemy Europę
13.05.2009 Poprzez zdrową rywalizację poznajemy Europę
11 maja br. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie odbył się finał II Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Europie „Podróże po Europie”. Jego organizacja jest efektem współpracy, jaką placówka nawiązała z Komisją Europejską Przedstawicielstwo w Polsce. Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy o Europie i Unii Europejskiej, kształtowanie atmosfery zdrowego współzawodnictwa, a także rozwijanie umiejętności samokształcenia i analizowania posiadanych wiadomości. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała pani Joanna Dyś.
Eliminacje szkole, które odbyły się w marcu, wyłoniły reprezentantów szkół w kategoriach klas IV, V i VI. Spośród nich wyłoniono Mistrza Wiedzy na każdym poziomie. Uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test złożony ze 100 pytań zamkniętych. Na rozwiązanie przewidziano 60 minut, jednakże uczniowie uporali się z zadaniami w przeciągu 40 minut.
W kategorii klas IV:
I miejsce ex aequo zajęli: Dawid Makowski ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukator” w Polanicy Zdrój i Miłosz Majkut ze Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie.
II miejsce wywalczyła Paulina Prostko ze Szkoły Podstawowej w Przyłęku.
W kategorii klas V:
I miejsce zajął Marcin Brzęczkowski z Barda, II miejsce- Aleksandra Kowalska z Polanicy, zaś III- Magdalena Wójcik z Przyłęku.
W kategorii klas VI:
I miejsce zdobył Łukasz Wilczyński z Przyłęku, II miejsce- Mikołaj Dziewa z Barda, a III- Kesja Biernacka z Polanicy.
Laureaci otrzymali zestawy nagród ufundowane przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, zaś nauczyciele szkół uczestniczących w konkursie- podziękowania i zestawy materiałów edukacyjnych.
Wyniki III Konkursu Matematycznego
01.05.2009
CHCESZ POZNAĆ WYNIKI KONKURSU?
Wejdź na zakładkę aktualności i podświetl plik z wynikami. Życzę miłej lektury= administrator.
Foto umieszczone jest w zakładce albumy.
Wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę? Sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, by mogło kontynuować naukę!
30.04.2009 Wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę? Sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, by mogło kontynuować naukę!
O co zadbać przed wyjazdem z Polski ? (fragment ulotki)
Twoje dziecko do 18 roku życia podlega obowiązkowi szkolnemu i nauki. Pomyśl o zapewnieniu mu szkoły za granicą zanim wyjedziesz z Polski. Zbierz informacje o systemie edukacji w kraju, do którego jedziesz oraz potrzebne dokumenty.
Wskazane jest, aby już przed wyjazdem Twoje dziecko rozpoczęło naukę języka obcego – łatwiej mu będzie porozumieć się z nauczycielami i dziećmi w nowej szkole. Staraj się zaplanować wyjazd tak, by dziecko nie przerywało nauki w trakcie roku szkolnego.
Planując wyjazd: skontaktuj się z polskim konsulatem w kraju, do którego jedziesz; poinformuj dyrektora szkoły/gminę o wyjeździe, aby uniknąć konsekwencji prawnych wynikających z nieposyłania dziecka do szkoły; poproś dyrektora szkoły (wychowawcę, pedagoga szkolnego) o opinię o uczniu dotyczącą jego uzdolnień, zainteresowań, ew. trudności, czy specjalnych potrzeb edukacyjnych i przetłumacz ją; w ten sposób ułatwisz swojemu dziecku start w nowej szkole - od pierwszego dnia będzie miało szansę być otoczone odpowiednią opieką i odpowiednio ukierunkowane; zabierz ze sobą ostatnie świadectwo szkolne oraz metrykę urodzenia (odpis aktu urodzenia) dziecka i przetłumacz te dokumenty na język kraju, do którego wyjeżdżasz lub na język angielski; zabierz ze sobą metrykę urodzenia dziecka, najlepiej również przetłumaczoną na język kraju, w którym zamierzasz posłać dziecko do szkoły lub przedszkola.
III Wojewódzki Konkurs Matematyczny klas I – III ,,MISTRZ MATEMATYKI”
10.04.2009 III Wojewódzki Konkurs Matematyczny
klas I – III
,,MISTRZ MATEMATYKI”
ETAP SZKOLNY
W dniu 30 marca 2009 r. o godzinie 800 odbył się
etap szkolny
III Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
dla uczniów klas I – III ,,MISTRZ MATEMATYKI”.
Do konkursu przystąpiły wszystkie klasy I - III, wystawiając zgodnie
z regulaminem konkursu reprezentacje składające się z pięciu najlepszych matematyków w klasie.
Klasa I a
Estera Kuśnierz
Marta Gęborys
Jakub Dziewa
Kamil Juszczyk
Emilia Zwierzchowska
Klasa I b
Alicja Kapłan
Wiktoria Hoffman
Klaudia Stosom
Angelika Pieczka
Paulina Lis
Klasa II a
Dawid Bożek
Oliwia Owczarczyk
Karol Ludoman
Michał Szachniewicz
Kasper Andrzejczyk
Klasa II b
Patrycja Chodorowska
Paulina Płaneta
Konrad KLuliński
Julia Praszkiewicz
Weronika Przewłocka
Klasa III a
Klaudia Cisakowska
Martyna Zelek
Patrycja Halama
Sara Góra
Anna Tomaszewska
Klasa III b
Sylwia Oziębło
Weronika Klag
Natalia Synowiecka
Wiktoria Wasyluk
Justyna Kuchciak
Szkolna Komisja Konkursowa ogłasza wyniki
10.04.2009 Szkolna Komisja Konkursowa ogłasza wyniki
etapu szkolnego
III Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
dla klas I – III
MISTRZ MATEMATYKI
Klasa I
I miejsce – Wiktoria Hoffman klasa I b
II miejsce – Kamil Juszczyk klasa I a
III miejsce – Alicja Kapłan klasa I b
Klasa II
I miejsce – Michał Szachniewicz klasa II a
II miejsce – Oliwia Owczarczyk klasa II a
III miejsce – Dawid Bożek klasa II a
Klasa III
I miejsce – Natalia Synowiecka klasa III b
II miejsce – Justyna Kuchciak klasa III b
III miejsce – Sylwia Oziębło klasa III b
Zgodnie z punktem 6 Regulaminu Konkursu Matematycznego ,,MISTRZ MATEMATYKI” do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
1. Wiktoria Hoffman klasa I b
2. Michał Szachniewicz klasa II a
3. Natalia Synowiecka klasa III b
Gratulujemy !!!
Reprezentantom naszej szkoły życzymy niezapomnianych wrażeń i rywalizacji
w atmosferze fair play.
Pytania rodziców dzieci 6-latków
08.04.2009 Aktualności
W szkole, która jest najbliżej mojego miejsca zamieszkania, świetlica szkolna jest czynna od 7.30 do 15.30. Jak będzie wyglądać opieka nad dzieckiem? Czy to prawda, że szkoły które przyjmują sześciolatki do 1 klasy ewentualnie pięciolatki do oddziałów przedszkolnych mają zaoferować rodzicom i dzieciom opiekę świetlicową po zajęciach lub przed ich rozpoczęciem? Kto decyduje czy jest w szkole świetlica czy nie?
Więcej…
Czy w roku szkolnym 2009/2010 przedszkole może odmówić przyjęcia pięciolatka, jeżeli rodzice chcą aby dziecko uczęszczało do przedszkola? Co w przypadku jeśli dziecko nie jest zameldowane w miejscowości, w której mieszka?
Więcej…
Czy szkoła ma obowiązek przyjąć do oddziału zerowego wszystkie zgłoszone pięciolatki? Jaka może być maksymalna liczebność dzieci w oddziale zerówkowym?
Więcej…
Mam pytanie dotyczące rejonizacji w zerówkach. Na spotkaniach organizowanych w miesiącu lutym w SP było mówione, że rejonizacja w oddziałach zerowych nie obowiązuje. Jednak odmówiono przyjęcia zgłoszenia mojego dziecka do SP argumentując to faktem, że dziecko jest spoza rejonu.
Więcej…
Proszę o informacje czy program w przedszkolach dla dzieci sześcioletnich pozostaje bez zmian i będzie taki sam, jak w roku szkolnym 2008/2009 czy zostanie wprowadzona nowa podstawa programowa? Jeśli będzie to nowa podstawa to proszę o ramowe jej przedstawienie.
Więcej…
Czy moje dziecko (6lat) będzie od nowego roku szkolnego realizowało nową podstawę programową wychowania przedszkolnego czy taką, która jest teraz w przedszkolu dla dzieci sześcioletnich, a może tę, którą będą realizowały dzieci w szkole?
Więcej…
Dlaczego nie można pracować z dziećmi sześcioletnimi według starej podstawy programowej?
Więcej…
Czy dzieci z rocznika 2002 i 2003 podejmując naukę w szkole będą miały taki sam program nauczania i będą uczęszczały do tej samej klasy?
Więcej…
Jeśli dziecko pójdzie do I klasy to będzie realizowało program zgodnie z nową podstawa programową, a jaki program będzie realizowało moje 6-letnie dziecko jeśli nie pójdzie do szkoły do I klasy?
Więcej…
Czy w roku szkolnym 2009/2010 przedszkole może odmówić przyjęcia pięciolatka, jeżeli rodzice chcą, aby dziecko uczęszczało do przedszkola? Co w przypadku, jeśli dziecko nie jest zameldowane w miejscowości, w której mieszka?
Więcej… na zakładce 6-latki w szkole
EKOSZKOŁA
16.03.2009 „Z ekologią na TY”
Projekt realizowany w ramach programu „Szkoły dla EKOROZWOJU” to jedna z wielu inicjatyw przeprowadzanych wśród uczniów Szkoły Podstawowej im. KEN w Bardzie. Dzięki zaangażowaniu i aktywności uczniów i nauczycieli szkoła ma szansę stać się lokalnym centrum aktywności ekologicznej, a tym samym ciągle doskonalić swój wizerunek i wpływ na środowisko przyrodnicze. Dość wspomnieć wcześniej organizowane ekopikniki, akcje na rzecz powstania punktu ZSEE i selektywnej zbiórki odpadów, sadzenie drzewek itp. Ważne jest, aby działania nie zamykały się tylko w obrębie szkoły, lecz czynnie angażowały środowisko lokalne.
W szkole odbył się wstępny przegląd środowiskowy przeprowadzony przez przedstawiciela firmy ISO-TECH z Krakowa. W wyniku audytu uzyskano obraz funkcjonowania szkoły wobec środowiska naturalnego, a także zaplanowano merytorycznie treści projektu ekologicznego. Kolejne tegoroczne działanie to warsztaty dla uczniów, mające zaszczepić nawyki oszczędnego korzystania z energii elektrycznej. Są one wstępem do projektu, który- być może już wkrótce- zaowocuje dofinansowaniem przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska wymiany części oświetlenia. Podczas zajęć uczniowie sami podawali przykłady oszczędnego korzystania z urządzeń elektrycznych, oświetlenia, podawali także przykłady alternatywnych źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe, wodne, jądrowe czy kolektory słoneczne. W efekcie warsztatów powstały przepiękne plakaty pod hasłem „Oszczędzamy energię!”.
Dzień Kobiet
16.03.2009 „ Bóg stworzył kobiety po to, by były kochane”
W zasadzie to motto było hasłem przewodnim obchodów Dnia Kobiet w Szkole Podstawowej im. KEN w Bardzie. W piątkowe przedpołudnie wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję obejrzeć brawurowo zaprezentowany spektakl w wykonaniu koła teatralnego. Aktorzy sięgnęli wyżyn kunsztu przedstawiając scenki montażu „Kobiety…kobiety…”, na który złożyły się popularne wiersze i życzenia. Spektaklowi towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz podkład muzyczny, uzupełniający grę aktorską. Żywa reakcja widowni, śmiech i brawa były najlepszą nagrodą dla zespołu teatralnego, który pod okiem p. Doroty Sikory i p. Joanny Dyś przygotował rozrywkę dla ducha. Męska część samorządu uczniowskiego również przygotowała niespodziankę: chłopcy wspierani przez p. Wojciecha Dujina wręczali słodkie upominki i papierowe kwiaty.
Szkoda tylko, że płeć piękna jest honorowana tylko raz w roku…
Mistrz Matematyki-DRUKI ZGŁOSZEŃ W ZAKŁADCE AKTUALNOŚCI
03.03.2009 Pragniemy zaprosić do udziału w konkursie matematycznym wszystkich uczniów klas I – III z województwa dolnośląskiego.
Organizator konkursu
Organizatorem konkursu jest zespół nauczycieli kształcenia zintegrowanego Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie.
Cele konkursu
- rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów klas I - III
- kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia
- stymulowanie pracowitości i wytrwałości
- upowszechnianie i uatrakcyjnianie wiedzy matematycznej wśród uczniów klas I – III
- promowanie dorobku i osiągnięć uczniów
- integracja środowiska uczniowskiego
- współpraca nauczycieli kształcenia zintegrowanego województwa dolnośląskiego.
Organizacja konkursu:
1. Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1) do udziału w konkursie z pieczątką szkoły należy przesłać na podany adres e-mail: wkmbardo@wp.pl do dnia 13 marca 2009 roku.
2. Eliminacje szkolne przeprowadzają komisje szkolne, powołane przez dyrektorów szkół do 27 marca 2009 roku.
3. Konkurs zostaje przeprowadzony w trzech grupach wiekowych:
kwadraty – klasy I
prostokąty – klasy II
trójkąty – klasy III
4. Konkurs przeprowadzony jest w trzech etapach:
etap klasowy
etap szkolny
etap wojewódzki
5. Etap I - klasowy
Nauczyciel uczący w danej klasie przeprowadza eliminacje klasowe. Wyłania 5 laureatów spośród uczniów, którzy popełnili najmniejszą liczbę błędów.
6. Etap II - szkolny
Szkolne Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora szkoły przeprowadza etap szkolny. Szkolne Komisje Konkursowe dokonują kwalifikacji zwycięzców II etapu ( po 1 reprezentancie szkoły z każdej grupy wiekowej) i zgłaszają uczestników etapu wojewódzkiego do dnia 31 marca 2009 roku (załącznik nr 2) za pomocą poczty elektronicznej na adres: wkmbardo@wp.pl
7. Etap III - wojewódzki
Etap ten zostanie przeprowadzony przez Wojewódzką Komisję Konkursową 25 kwietnia 2009 r. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. O szczegółach etapu wojewódzkiego szkoły zostaną powiadomione dodatkowo drogą elektroniczną w późniejszym czasie.
8.Całość rozwiązanych zadań konkursowych III etapu sprawdza i ocenia Wojewódzka Komisja Konkursowa, wg ustalonych kryteriów oraz sporządza listę laureatów. Skład komisji powołuje przewodniczący komisji.
9.Przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Konkursowej jest dyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie mgr Wioletta Piojda.
10. Prace uczniów będą kodowane.
11. W czasie konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.
12. Każdy uczestnik posiada własne przybory szkolne (długopis lub pióro, ołówek, kredki, gumka, linijka).
13. Każdy uczestnik rozwiązuje zadania samodzielnie.
14. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi bezpośrednio po zakończeniu etapu wojewódzkiego.
15. Przewidziane nagrody:
Indywidualne: I, II, III miejsce – nagrody rzeczowe
Drużynowe: I, II, III miejsce – nagrody rzeczowe
Każdy uczestnik otrzymuje dyplom i słodki upominek.
16. Wszelkie sprawy, które nie zostały objęte w powyższym regulaminie, rozstrzyga przewodniczący komisji konkursowej danego etapu.
Zgłoszenia do
III Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
dla klas I – III
województwa dolnośląskiego
„MISTRZ MATEMATYKI”
należy nadsyłać do dnia 13 marca 2009 roku
na adres: wkmbardo@wp.pl
Adres organizatora:
Szkoła Podstawowa
im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie
57- 256 Bardo ul. Polna 1
Tel. 8171 371
Wszelkie dodatkowe informacje o konkursie udzielamy pod numerem telefonu:
tel. (074) 8 171 371 lub tel. komór. 601 436 152
DRUKI ZGŁOSZEŃ POBIERZESZ W ZAKŁADCE AKTUALNOŚCI
Spotkanie integracyjne
10.02.2009 Spotkanie integracyjne
Współpraca naszej szkoły z Domem Pomocy Społecznej w Opolnicy ma już wieloletnią tradycję. W tym roku z wizytą do DPS- u wybrali się uczniowie klasy I a, I b i III b ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami- p. Renatą Gerent-Pocian, p. Renatą Dyoniziak p. Grażyną Kasperek i Beatą Kardaś –pedagogiem szkolnym. Dzieciaki przedstawiły Jasełka, zagrały też koncert na flażoletach. Mieszkańcy spontanicznie włączyli się w śpiewanie kolęd. A później przyszedł czas na wspólne tańce i poczęstunek. Spotkanie kolejny raz potwierdziło, że nasi uczniowie zawsze witani są w Opolnicy z ogromną radością i życzliwością. I za to serdecznie dziękujemy p. dyrektor Krystynie Domskiej-Bujnowicz oraz wszystkim pracownikom i mieszkańcom DPS.
Kochanej Babci, kochanemu Dziadkowi
08.02.2009 Kochanej Babci, kochanemu Dziadkowi
2 lutego, w sali widowiskowej Bardzkiego Centrum Kultury i Promocji, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły- klasa I a, I b i III b wraz z wychowawczyniami p. Renatą Gerent-Pocian, p. Renatą Dyoniziak i p. Grażyną Kasperek przygotowali popisy artystyczne, które zachwyciły zaproszonych gości. Babcie i dziadkowie gorącymi oklaskami nagradzali występy swoich zdolnych wnucząt- Jasełka, krakowiaka, występ zespołów flażoletowych, taniec nowoczesny. Dzięki prezentacji multimedialnej zobaczyli również sukcesy szkolne swoich latorośli. A kiedy przyszedł czas na wspólną zabawę dzieciaki zaprosiły do zabaw ruchowych „Baloniku nasz malutki”,: Po szerokim stawie”, „Karuzela”. Jak okazało się, zabawy te łączą pokolenia. Kochające wnuczęta, dedykując za okazywaną miłość „Koncert życzeń”, rozdały czerwone tulipany. Wspaniałej atmosferze zabawy towarzyszył unoszący się w powietrzu zapach przepysznych, pieczonych ciast.....W niejednym oku zakręciła się łezka, wywołana dumą z tak wspaniałych wnucząt.
Serdecznie podziękowano paniom: Beacie Kardaś, Joannie Dyś i panu Andrzejowi Witkowi za współorganizowanie ww. imprezy.
REGULAMIN KONKURSU-WALENTYNKOWEGO
02.02.2009
REGULAMIN KONKURSU
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI.
2. Celem Konkursu jest:
1. Promocja młodych twórców.
2. Prezentowanie umiejętności artystycznych.
3. Wyłonienie utalentowanych uczniów oraz zachęcenie ich do pracy twórczej.
4. Kształtowanie umiejętności zdrowego współzawodnictwa.
5. Rozwijanie wrażliwości artystycznej i estetycznej.
3. Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. Adres kontaktowy: 57-256 Bardo, ul. Polna 1, telefon: ()74) 8171371, e-mail spbardo@interia.pl lub bardus11@wp.pl.
4. Prace konkursowe oceniane są w grupie wiekowej uczniów klas IV-VI. Przyznawane będą I, II i III miejsce.
5. Uczestnicy wykonują WALENTYNKOWĄ KARTKĘ.
Format pracy: Kartka pocztowa pojedyncza lub składana.
Technika: dowolna plastyczna ( bez GRAFIKI KOMPUTEROWEJ).
Praca wykonana jest indywidualnie i samodzielnie przez autora.
Karta może zawierać życzenia, jednakże przy ocenie będą brane pod uwagę jedynie walory plastyczne, a nie literackie.
Każda szkoła przeprowadza wstępną selekcję i wyłania po trzy prace plastyczne z każdej klasy uczestniczącej w konkursie.
Każdą pracę należy opisać na odwrocie według załącznika.
Termin składania (nadsyłania) prac: 16.02.2009r. ( poniedziałek)- decyduje data stempla pocztowego.
Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas okolicznościowej wystawy w Szkole Podstawowej im. KEN w Bardzie.
Załącznik:
KARTKA WALENTYNKOWA- 2009
Imię i nazwisko autora:
Klasa:
Imię i nazwisko opiekuna:
Pieczątka szkoły:
„Cud Bożego Narodzenia”
16.01.2009 „Cud Bożego Narodzenia”
Niemalże rokrocznie grupa teatralna z bardzkiej podstawówki bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. W tegorocznej edycji- już XI- przygotowano jasełka pt. „Cud Bożego Narodzenia”. Prawie wszyscy uczniowie klasy VI B, wspierani przez kilkoro młodszych kolegów, szlifowali aktorskie talenty, aby jak najlepiej zaprezentować się w trakcie Przeglądu. Opiekę nad młodymi artystami sprawowały panie: Dorota Sikora i Joanna Dyś. Okazało się, że jury doceniło zarówno grę sceniczną, jak i dodatkowe walory: niebanalną charakteryzację, kostiumy i podkład muzyczny, a także niekonwencjonalną formę scenografii w postaci prezentacji multimedialnej. Spośród sześciu zespołów w kategorii szkół podstawowych uczniowie SP Bardo zajęli II miejsce.
BEZPIECZNE FERIE
16.01.2009 BEZPIECZNE FERIE
W ostatnim tygodniu nauki przed zimowymi feriami najmłodsi i starsi uczniowie jak nakazuje tradycja Szkoły Podstawowej w Bardzie- zapraszają w tym okresie wraz z p. pedagog Beatą Kardaś swoich przyjaciół policjantów. Takie spotkanie odbyło się 12 stycznia br. (poniedziałek). Na spotkanie przyszedł p. Arkadiusz Sikorski.
Spotkania realizowane w ramach programu "Szkoła bez przemocy" pozwalają
dzieciakom z klas I-III i IV-VI porozmawiać na temat bezpieczeństwa nie tylko w
szkole, ale także w domu i na drogach.
Temat bezpieczeństwa, poruszany często i przy każdej okazji, nabiera szczególnej wagi w okresach wolnych od nauki.
Takim szczególnym okresem są FERIE ZIMOWE.
P. Arkadiusz Sikorski zwrócił szczególną uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Zbliżający się okres ferii zimowych to czas wypoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży. Często zdarza się, że nasi milusińscy pozostają sami w domu, zapraszają do siebie kolegów, koleżanki. W czasie zabawy i wypoczynku nie można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
• nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie
• nie wbiegajmy na lód, który juz się pod kimś złamał
• nie chodźmy po tej części górki, po której zjeżdżają na sankach inne osoby
• podchodźmy pod górkę z boku, aby nie przeszkadzać innym osobom i nie powodować kolizji
• w czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami
• śnieżki do zabawy nie mogą być za twarde, a juz na pewno nie mogą być z kamieniem w środku
• rzucanie śnieżkami w samochody, zwłaszcza będące w ruchu może spowodować wypadek.
W kontaktach z osobami obcymi pamiętajmy:
• nigdy nie bierzmy słodyczy i zabawek od obcych
• nigdy nie wsiadajmy do samochodu, którym kieruje obcych
• nigdy nie przyjmuj propozycji wspólnego spaceru z obcym
• nie pozwól wypytywać się o mieszkanie i twoich rodziców
• zwracajmy uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania lub samochodu – może to być włamywacz
• zawsze gdy usłyszymy dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdźmy kto to – wyjrzyjmy przez okno lub spójrzmy przez wizjer w drzwiach
• nie wierzmy obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, hydraulikiem, kolegą taty lub koleżanką mamy – jeśli jest to osoba, której nie znasz – nie otwieraj drzwi.
W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych lub zadzwoń:
POLICJA – TEL. 997 LUB 112
STRAŻ POŻARNA – TEL. 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – TEL. 999
Grono Pedagogiczne wraz z Dyrekcją Szkoły życzy wszystkim uczniom bezpiecznych, radosnych i relaksujących ferii zimowych.
VII MIĘDZYSZKOLNY ŚWIĄTECZNY KONKURS GWIAZDKOWY
15.01.2009 „Do Betlejem pospieszajmy!”- wręczenie nagród
15 stycznia 2009 r. w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie odbyło się uroczyste podsumowanie VII Międzyszkolnego Świątecznego Konkursu Gwiazdkowego. W tegorocznej edycji wzięło udział – prócz organizatorów- osiem szkół z powiatu ząbkowickiego i kłodzkiego ( SP Szalejów Górny, SP Gorzanów, SP Jaszkowa Dolna, SP Stow. EDUKATOR Polanica Zdrój, SP Braszowice, SP Przyłęk, ZSS Ciepłowody, SP 2 Kamieniec Ząbkowicki). Uczniowie mieli okazję zaprezentować się w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i muzycznej, w dwóch grupach wiekowych: klas I-III i IV-VI. W tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia odbyła się część muzyczna- Przegląd Kolęd i Pastorałek. Dzieła plastyczne na temat „Hołd Bożej Dziecinie” wciąż można podziwiać na wystawie zorganizowanej na terenie szkoły, zaś prace literackie zebrano w postaci broszury.
Uroczystość wręczenia nagród zgromadziła w sali gimnastycznej wszystkich uczniów bardzkiej podstawówki oraz laureatów wraz z opiekunami. Spotkanie uświetnili swoimi występami zdobywcy nagród w kategorii muzycznej. W bardzo miłej atmosferze dyrektor SP Bardo, pani Wioletta Piojda wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody oraz podziękowała nauczycielom opiekującym się uczestnikami konkursu za wkład pracy i zaangażowanie.
A oto lista laureatów:
KATEGORIA LITERACKA:
MŁODSI: . Patryk Duś III SP Braszowice
Weronika Kwiatkowska III SP Braszowice
STARSI: 1. Natalia Walczuk IV SP Bardo
2. Julita Bogusz VI SP Przyłęk
3. Kamil Winiarz VI SP Stow. EDUKATOR Polanica Zdrój
KATEGORIA PLASTYCZNA:
MŁODSI: 1. Miłosz Grzyb III SP Gorzanów
2. Justyna Kuchciak III SP Bardo
3. Weronika Kwiatkowska III SP Braszowice
STARSI: 1. Maciej Tomaszewski V ZSS Ciepłowody
2. Paulina Adamczyk IV SP Szalejów Górny
3. Justyna Chwastek VI SP Jaszkowa Dolna
KATEGORIA MUZYCZNA:
MŁODSI: 1. Weronika Szwed II SP Jaszkowa Dolna
2. Katarzyna Kopij II ZSS Ciepłowody
3. Weronika Ostoja III SP Stow. EDUKATOR Polanica Zdrój
Wyróżnienia: Paulina Nowak III SP Stow. EDUKATOR Polanica Zdrój
Beata Maksymowicz i Justyna Kuchciak III SP Bardo
STARSI: 1. Magda Gędźba V SP 2 Kamieniec Ząbkowicki
2. Anna Macek IV SP Bardo
3. Aleksandra Dzięcioł VI SP Bardo
3. Dawid Cekiera V SP 2 Kamieniec Ząbkowicki
Wyróżnienie: Kamila Kaczmarczyk VI SP Stow. EDUKATOR Polanica Zdrój
Fabryka baniek
19.12.2008 Dnia 27.11.2008r. uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie złożyli wizytę w fabryce baniek choinkowych w Ząbkowicach Śląskich.
W czasie wycieczki dzieci uczestniczyły w zajęciach, podczas których zostały zapoznane z procesem produkcji baniek choinkowych. Wszyscy czuli się jak w pałacu z bajki. Uczniowie mogli obejrzeć wspaniałe zbiory baniek zgromadzone w ciągu 30 lat istnienia fabryki.Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkową bańkę z własnym imieniem. Z ogromnymi wrażeniami wróciliśmy do domu.
„Wszyscy wszystkim ślą życzenia…”
18.12.2008
Już po raz trzeci uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie uczestniczyli w międzynarodowym projekcie „Christmas Card Exchange” w ramach sieci iEARN. Tegoroczna edycja, koordynowana przez pomysłodawczynię tematu- nauczycielkę z Australii- zgromadziła 168 szkół z całego świata ( w tym 4 z Polski). Uczestnicy zostali pogrupowani na 23 zespoły. Ideą projektu jest nie tylko wymiana własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych, lecz przede wszystkim poznanie świata i rówieśników poprzez bezpośredni kontakt. Uczniowie z niecierpliwością czekali na kartki z innych krajów, sami także przygotowali życzenia świąteczne i informacje o tym, w jaki sposób obchodzi się Boże Narodzenie w Polsce. Tradycją bardzkiej podstawówki jest przesyłanie do szkół partnerskich opłatka. W tym roku wysłano kartki do: Nativity School w Cincinnati (Ohio, USA), „Lingva-Plus” Primorskim Kraju (Rosja), All Saints’ Academy w Winter Haven (Floryda, USA). Gymnasia 1 w Grodnie (Białoruś), Public School 20 w Rustavi ( Gruzja), Thomas Mitchell Primary School w Melbourne ( Australia) i Stratford- School of English w Buenos Aires ( Brazylia). Już od połowy listopada do szkoły zaczęły napływać przesyłki ze szkół partnerskich, zaś uczniowie z ciekawością oglądali prace swoich kolegów i poznawali ich zwyczaje bożonarodzeniowe. W projekcie brali udział uczniowie z klas piątych i szóstych pod kierunkiem pani Joanny Dyś. Z przysłanych kartek i listów przygotowano wystawę, aby każdy mógł podziwiać piękne prace z całego świata.
Jest to bez wątpienia bardzo ciekawa forma poszerzania horyzontów i nawiązywania kontaktów dzięki technologiom informatycznym. Nawet uczniowie z małych miasteczek czują się równorzędnymi partnerami dla swoich światowych kolegów.
„ Zaśpiewajmy Bożej Dziecinie”
12.12.2008
W klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbył się VII Przegląd Kolęd i Pastorałek w ramach VII Międzyszkolnego Świątecznego Konkursu Gwiazdkowego, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie.
11 grudnia br. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Bardzie zgromadzili się uczniowie, którzy pomyślnie przeszli szkolne eliminacje i stanęli do zmagań finałowych. Ale tak naprawdę nie liczył się ostateczny wynik, lecz możliwość skonfrontowania własnych umiejętności, a nade wszystko dobra zabawa i okazja do pośpiewania i posłuchania kolęd. W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z kilku szkół ( SP Jaszkowa Dolna, ZSS Ciepłowody, SP Przyłęk, SP Stowarzyszenia „Edukator” Polanica Zdrój, SP nr 2 Kamieniec Ząbkowicki i SP im. KEN Bardo).
Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i IV-VI, każdy miał za zadanie wykonanie dwóch kolęd w dowolnej aranżacji. Występom uczniów towarzyszyła prezentacja multimedialna o tematyce bożonarodzeniowej przygotowana przez p. Joannę Dyś. Jury w składzie: p. Anna Fajfruk, p. Danuta Tkaczonek i p. Zuzanna Leśko, uważnie słuchało każdego występu. Wyłonienie laureatów było nie lada problemem, ponieważ poziom występów był wysoki i wyrównany. Zanim jednak ogłoszono wyniki, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa, ( co jest już tradycją Konkursu Gwiazdkowego).
W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zdobyła Weronika Szwed z klasy II ( SP Jaszkowa Dolna), drugie przypadło w udziale Katarzynie Kopij z klasy II ( Zespół Szkół Samorządowych Ciepłowody). Trzecie miejsce zajęła Weronika Ostoja ( klasa III SP Stowarzyszenia EDUKATOR Polanica Zdrój). Przyznano także dwa wyróżnienia: dla Pauliny Nowak z klasy III (SP Stowarzyszenia EDUKATOR Polanica Zdrój) oraz Beaty Maksymowicz i Justyny Kuchciak z klasy III ( SP im. KEN Bardo).
W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce przypadło Magdzie Gędźbie, uczennicy klasy V ( SP nr 2 Kamieniec Ząbkowicki). Drugie miejsce zajęła Anna Macek z klasy IV (SP im. KEN Bardo), zaś trzecie zdobyli: Dawid Cekiera z klasy V ( SP nr 2 Kamieniec Ząbkowicki) i Aleksandra Dzięcioł z klasy VI ( SP im. KEN Bardo). W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Kamila Kaczmarczyk z klasy VI (SP Stowarzyszenia EDUKATOR Polanica Zdrój).
Za zorganizowanie, wykonanie wszelkich prac techniczno – organizacyjnych i przeprowadzenie VII Przeglądu Kolęd i Pastorałem 2008 dyrekcja szkoły w Bardzie serdecznie dziękuje pani Joannie Dyś i panu Andrzejowi Kardasiowi.
Również podziękowania dla pani dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Bardzie za udostępnienie sali widowiskowej z nagłośnieniem.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 6 stycznia 2009r., kiedy to także odbędzie się podsumowanie wyników pozostałych kategorii konkursowych- plastycznej i literackiej.
Wesołych Świąt!!!
„Dzień Czarów i Magii”
08.12.2008 Co roku w wigilię Św. Andrzeja odbywa się w naszej szkole wielkie wróżenie. Zabawa o tradycyjnej już nazwie „Dzień Czarów i Magii” organizuje świetlica szkolna przy współpracy z samorządem uczniowskim. Cały tydzień trwały przygotowania.
28 listopada 2008r., od rana przebrane za wróżki i czarownice dziewczynki, zapraszały do czarodziejskiej komnaty wszystkich uczniów i pracowników szkoły, aby przepowiedzieć im przyszłość. Żeby nie było tak łatwo wejście do komnaty otwierał czarodziejski klucz, który uczniowie musieli wcześniej nabyć. Na nauczycieli czekała studnia życzeń, aby dowiedzieć się o swojej przyszłości mieli za zadanie wydobyć z dna „wiaderko” z przepowiednią. Nastrój półmroku, zwisające i pląsające się po głowach pająki, koty, mroczne zamczysko, muzyka i zapach palących się świec wywołały niezapomniane wrażenia!
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i uwiecznieniu imprezy szkolnej!!!