Jak co roku- także i teraz nasza szkoła uczestniczyła w Jarmarku Wielkanocnym. Prócz prac organizacyjnych przedszkole przygotowało plamę wielkanocną w barwach narodowych. Klasa Ia wykonała palmę docenioną przez komisję konkursową- nagrodzono wysokość palmy. Rada Rodziców we współpracy z nauczycielami przygotowała stoisko ze słodkimi przysmakami.
Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przebieg Jarmarku bardzo dziękujemy.
Skarpetkowa akcja
W piątek, 20 marca, przyłączyliśmy się do ogólnoświatowej akcji LOTS OF SOCKS- Załóż Kolorowe Skarpetki! Skarpetkowa akcja szerzyła się kilka tygodni dzięki mediom oraz portalom społecznościowym. Kolorowe skarpetki zakładali ludzie zupełnie anonimowi oraz osoby publiczne. Klasa I a postanowiła nominować do tego zadania społeczność uczniowską naszej szkoły. Ten prosty sposób pozwolił rozpowszechnić informację o Światowym Dniu Zespołu Downa, stał się symbolem tolerancji, zrozumienia oraz integracji. Wszystkim, którzy przyjęli wyzwanie klasy I a i włączyli się w kontynuowanie akcji z serca dziękujemy!
R. Gerent-Pocian
Foto:
http://spbardo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=284
Niecodzienną lekcję geografii odbyli dzisiaj ( tj. 24 marca) uczniowie klas szóstych. Mieli bowiem okazję spotkać się z podróżnikiem- Panem Bolesławem Grabowskim. Pasjonat poznawania nowych miejsc na dwie godziny przeniósł wszystkich do Etiopii. Ciekawa opowieść była ilustrowana nie tylko prezentacją zawierającą mnóstwo przepięknych zdjęć, ale także pamiątkami, przedmiotami codziennego użytku, kultu. Z opowieści wyłonił się świat całkowicie odmienny od naszej rzeczywistości, pozbawiony nowoczenych gadżetów i tych przedmiotów, które dla europejczyka stanowią po prostu codzienność ( jak chociażby środki higieny). Dwie godziny minęły bardzo szybko, dlatego warto pomyśleć o odwiedzeniu kolejnego miejsca na mapie świata i następnym spotkaniu. A Panu Bolesławowi gorąco i serdecznie dziękujemy.
Dzięki zaangażowaniu firmy Ski Raft tegoroczne Powitanie Wiosny było dla uczniów i przedszkolaków wyjątkowym wydarzeniem. Prócz kolorowego przemarszu nad rzekę odbył się konkurs na Naj... Marzannę, gry i konkursy, występy i zabawy. W kategorii klas I-III wygrała Marzanna wykonana przez klasę II B pod opieką pani Beaty Bujnowicz, natomiast wśród klas IV-VI pierszwe miejsce zdobyła klasa IV B pod opieką pani Moniki Goryl- ich Marzanna odznaczała się niebanalną fryzurą wykonaną z rurek po papierze toaletowym. Obie klasy pojadą na wycieczkę ufundowaną przez Ski Raft. Ponieważ wykonane przez uczniów wyobrażenia PAni Zimy były naprawdę wspaniałe, organizatorzy przyznali dodatkowe nagrody w postaci spływów pontonowych dla wszystkich klas ( oczywiście we właściwym terminie pogodowym). Z ramienia Urzędu Gminy Burmistrza reprezentowała pani Marta Ptasińska, która wręczyła wszystkim klasom słodycze. Niebagatelną rolę w imprezie odegrała pogoda, która dowiodła, że ostatecznie z zimą koniec i mamy już naprawdę prawdziwą WIOSNĘ!!! A Marzanny odpłynęły w pontonach hen daleko, za góry, lasy, wprost do morza...
A jak się bawiliśmy- obejrzyjcie na filmiku!!!!! https://www.youtube.com/watch?v=ImHzjKPZQ18&feature=youtu.be
W piękne, słoneczne przedpołudnie 21 marca uczniowie klas I-III mieli przyjemność uczestniczyć w 97 Rajdzie Ziemi Ząbkowickiej „Topienie Marzanny”. Impreza organizowana była przez Stowarzyszenie Inicjatyw Na Rzecz Dzieci Ziemi Ząbkowickiej. Trasę integracyjną z Janowca do Barda przez Kalwarię pokonywało ponad 50 naszych uczniów oraz 10 rodziców. Pod troskliwym okiem przewodnika sudeckiego p. Witolda Barylaka dzieciaki podziwiały wiosenne widoki, poznawały historię i legendy Gór Bardzkich oraz podziwiały panoramę Barda z platformy widokowej nad obrywem skalnym. Po zejściu ze szlaku wszyscy uczestnicy rajdu zostali zaproszeni do Parku za Nysą na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na zakolu Nysy odbyły się także zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, które obsługiwane były przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach. Rajd stworzył dla naszych najmłodszych uczniów okazję do uprawiania całorocznej turystyki kwalifikowanej- górskiej. Dla 22 naszych uczniów stał się początkiem do zbierania punktów w książeczce na Górską Odznakę Turystyczną. To była wspaniała okazja do promocji turystyki górskiej w naszej szkole.
R. Gerent-Pocian
Takie wydarzenie trafia się raz na kilkanaście lat. Jak trafnie obliczył jeden z uczniów klasy V- kiedy nastąpi następne zaćmienie Słońca, czyli za 11 lat, będzie już okropnie stary... (23 lata!!!!!!!!!). W każdym razie uczniowie naszej szkoły korzystali z różnych form i możliwości, aby ujrzeć na własne (zabezpieczone odpowiednio) oczy to niezwykłe zjawisko. Niektóre klasy prowadziły obserwację na świeżym powietrzu, inni uczniowie patrzyli z okien klas, jeszcze inni gromadnie odwiedzali bibliotekę szkolną, gdzie także przygotowano odpowiednie szkiełka. Doprawdy chyba nie było w szkole nikogo, kto nie zwróciłby w tym dniu oczu na niebo. Obserwacje były możliwe dzięki wyjątkowo pięknej pogodzie i bezchmurnemu niebu.
UWAGA!!!
W związku z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny przypadającymi na 23 marca br. (poniedziałek) zmianie ulega plan zajęć w trakcie lekcji 1,2,3 i 4.
|
IVA |
IVB |
VA |
VB |
VIA |
VIB |
1 |
MATEMATYKA 20 |
WF |
MUZYKA 19 |
HISTORIA 18 |
MATEMATYKA 12 |
JĘZYK POLSKI 13 |
2 |
JĘZYK POLSKI 13 |
JĘZYK ANGIELSKI 20 |
HISTORIA 18 |
WF |
MUZYKA 19 |
MATEMATYKA 20 |
3 |
WF |
MUZYKA 19 |
MATEMATYKA 12 |
PRZYRODA 20 |
JĘZYK POLSKI 13 |
HISTORIA 18 |
4 |
MUZYKA 19 |
JĘZYK POLSKI 20 |
WF |
MATEMATYKA 12 |
PRZYRODA 13 |
PRZYRODA 18 |
19 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie ,,Kangur Matematyczny” organizowany od lat przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O' Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs ,,Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
W tym roku w naszej szkole w konkursie wzięło udział 51 uczniów z klas II â VI. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała Komisja konkursowa w składzie: p. Beata Bujnowicz â przewodnicząca komisji, p. Anna Jurczyc oraz p. Beata Kardaś. Wśród piszących bardzo znaczną grupę stanowiło 22 uczniów klas II, którzy na co dzień rozwijają swoje uzdolnienia i zainteresowania matematyczne w Klubie Małego Matematyka. Pisali oni test w kategorii ŻACZEK. Klasy III reprezentowała grupa 7 uczniów, a klasy IV grupa 10 uczniów, którzy pisali w kategorii MALUCH. W kategorii BENIAMIN pisało 12 uczniów z klas V i VI. Konkurs trwał 90 minut, z czego przez 15 minut trwała część organizacyjna (losowanie stolików, kodowanie kart), a następnie przez 75 minut uczniowie rozwiązywali zadania testowe. Na pamiątkę udziału w konkursie każdy z uczestników otrzymał Magicznego węża. W tym roku do konkursu ,,Kangur Matematyczny” uczniów naszej szkoły przygotowywały: p. Anna Jurczyc, p. Elżbieta Lipińska, p. Dorota Prostko, p. Violetta Skiba, p. Beata Bujnowicz.
Koordynator konkursu: p. B. Bujnowicz
19 marca dwie grupy przedszkolne pod opieką p. B. Adamczyk i p. M. Zapały wzięły udział w Miejskim Rajdzie Przedszkolaka w Ząbkowicach Śląskich. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele 12 przedszkoli z powiatu ząbkowickiego, czyli w sumie ok. 510 dzieci. Nasza grupa nie tylko bawiła się wspaniale, ale także świetnie prezentowała dzięki wyjątkowo twarzowym pomarańczowym "daszkom", co wyróżniało bardzką gromadkę spośród innych małych turystów.
23 marca (poniedziałek) odbędą się przedszkolne i szkolne obchody Pierwszego Dnia Wiosny.
PRZEDSZKOLE:
Przedszkole z Przyłęku o godz. 10.00- wyjazd do Barda
godz. 10.10- wymarsz przedszkolaków spod szkoły na przystań Ski Raftu
godz. 10.30-11.30- prezentacja grupowych MARZANN oraz gry i zabawy
Przedszkole z Przyłęku o godz. 11.35- odjazd z parkingu Ski Raftu
Przedszkole Bardo- wraca do przedszkola
SZKOŁA:
KLASY I-III:
pierwsza lekcja zgodnie z planem lub przygotowanie do wyjścia- według uznania nauczycieli
8.40-zbiórka na dziedzińcu szkolnym 8.45- wymarsz 9.00-10.00 prezentacja MARZANN oraz gry i zabawy
powrót do szkoły, obiad o godz.11.00
Autobusy szkolne- bez zmian
KLASY IV-VI:
8.00-11.30- lekcje według planu przygotowanego na ten dzień
11.30- obiad dla uczniów, którzy nie będą wracać z przystani do szkoły ( od 13.15 będzie obiad dla uczniów, którzy po imprezie wracają do szkoł)
11.40- zbiórka uczniów klas IV-VI na dziedzińcu szkolnym, wymarsz na przystań
12.00-13.00- konkurs MARZANN, konkursy
powrót do szkoły
Uczniowie dojeżdżający wracają do domu autobusami o godz. 13.40
Uczniowie wszystkich klas otrzymali zgody dla rodziców dotyczące uczestnictwa w obchodach, Prosimy o podpisanie i dostarczenie do wychowawcy.
UWAGA!
W piątek 20 marca przyłączamy się do ogólnoświatowej akcji LOTS OF SOCKS- Załóż kolorowe skarpetki ! Skarpetki nie muszą być na nodze, mogą wystawać z plecaka, wisieć przypięte do swetra lub bluzki- najważniejsze, aby były widoczne. Szykujemy kolorowe skarpetki w szczytnym celu. Aby rozpowszechnić informację o Światowym Dniu Zespołu Downa oraz promować integrację.
Zaproście swoje koleżanki i kolegów, swoją rodzinę i znajomych, aby zrobili to samo!
Klasa I a z wychowawczynią R. Gerent-Pocian
We wtorek, 17 marca, nasza szkoła uczestniczyła w ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Głównym celem Konkursu było zachęcanie uczniów szkół podstawowych do obserwowania piękna świata i zachodzących w nim zjawisk. W ramach przygotowań do „Świetlika” Organizator-Fundacja Akademia Młodych Odkrywców zachęcała do wykonania kilku ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Doświadczenia te nasi uczniowie wykonywali zarówno w szkole pod czujnym okiem nauczycieli jak i w domu pod opieką rodziców. W tegorocznej VIII edycji brało udział 66 uczniów klas I-VI naszego ZS-P rozwiązując testy o stopniu trudności dostosowanym do poziomu edukacyjnego.
Wyniki Konkursu zostaną przekazane przez Organizatora koordynatorom p. Waldemarowi Skrzyniarzowi oraz p. Renacie Gerent-Pocian 11 maja 2015.
Pozostajemy zatem w pozytywnym napięciu….
R. Gerent-Pocian
Na to pytanie mogli sobie odpowiedzieć uczestnicy koncertu zorganizowanego przez agencję Manta. Kolejne muzyczne spotkanie miało miejsce 13 marca br. Przedszkolaki i uczniowie mieli okazję posłuchać naprawdę mocnych rytmów, włączyć się w tworzenie muzyki,a także poszaleć tanecznie. Zabawa była naprawdę dobra! Niech żałują wszyscy ci, którzy nie skorzystali z muzycznej oferty i pozostali pod opieką nauczycieli na zorganizowanych dla nich zajęciach lekcyjnych.
6 marca Samorząd Uczniowski pod opieką p. M. Taras i p. W. Skrzyniarza zaakcentował niezwykłość Dnia Kobiet. W czasie przerw była okazja uczestnictwa w Koncercie Życzeń, dużą popularnością cieszył się również okolicznościowy kiermasz. Na dużej przerwie ogłoszono wyniki plebiscytu na Najsympatyczniejszą Uczennicę klas IV-VI. "Na podium" stanęły: I miejsce- Patrycja Bieruta (VIb), II miejsce- Klaudia Torba (VIb), III miejsce- Oliwia Czerniejewska (VIa) i Martyna Klag (Va). Laureatki zostały uhonorowane specjalnymi kotylionami oraz słodyczami.
Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia radości, zdrowia, zadowolenia i szczęścia. Niech Dzień Kobiet trwa cały rok!!!
4 marca szóstoklasiści zmagali się z zadaniami próbnego sprawdzianu opracowanego i przygotowanego przez WSiP. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami obowiązującymi na prawdziwym sprawdzianie. Losowano miejsca, kodowano prace, tylko nie było naklejek- tak, jak będzie na sprawdzianie 1 kwietnia. Przez 80 minut uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania z matematyki i języka polskiego: wybierali właściwe odpowiedzi w zadaniach zamkniętych, a także dokonywali obliczeń i pisali różne formy wypowiedzi pisemnych. Wyniki już wkrótce,bo czasu do prawdziwego sprawdzianu zostało niewiele.
Wrocławskie Kuratorium Oświaty zachęca szkoły do włączenia się do kolejnej edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Szczegóły w zakładce: Programy i projekty- zapraszamy do zapoznania się z informacjami.
Przypominamy wszystkim, że nasza szkoła uczestniczy w akcji "Komputery za tonery". Będziemy wdzięczni wszystkim osobom i instytucjom, które będą nas wspierać w tej akcji. Można do nas dostarczać puste/zużyte kartridże od drukarek laserowych: Hewlett Packard, CANON, LEXMARK, IBM, KYOCERA, PANASONIC oraz drukarek atramentowych: Hewlett Packard, CANON, LEXMARK.
Bliższe informacje dotyczące akcji: http://www.kzt.oswiata.org.pl/
17 lutego br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu odbyło się seminarium podsumowujące projekt "Przedsiębiorcza klasa". Ponieważ nasza szkoła realizowała w jego ramach projekt szkolny "Nie święci garnki lepią, czyli niepowtarzalny upominek", przedstawieciele władz gminy oraz pracowników placówki otrzymali zaproszenie do udziału. Ponadto znaleźliśmy się w gronie pięciu szkół prezentujących projekty szkolne z uwagi na atrakcyjność. Prócz nas projekty prezentowały szkoły z: Jeżowa Sudeckiego, Malczyc, Starych Bogaczowic i Walimia. Naszą gminę i szkołę reprezentowała pani Joanna Dyś, która koordynowała i współrealizowała projekt. Jej to przypadło w udziale podzielenie się z uczestnikami seminarium doświadczeniami zdobytymi w trakcie realizacji projektu.
"Przedsiębiorcza klasa" została wysoko oceniona przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli- wyniki ewaluacji przedstawiła pani Ewa Norkowska. Wszyscy koordynatorzy podkreślali bardzo dobrą współpracę panią Magdaleną Bielówką- kierownikiem działu ds. Aktywizacji Rynku Pracy, która była odpowiedzialna za projekt ze strony Urzędu Wojewódzkiego. Na zakończenie wszyscy przedstawiciele szkół otrzymali zestaw książek, które w naszym przypadku zasilą księgozbiór biblioteki szkolnej.
Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję współpracować z tak odpowiedzialną i wspierającą instytucją.
Link do strony Urzędu Marszałkowskiego- podsumowanie projektu: http://www.umwd.dolnyslask.pl/gospodarka/aktualnosci/artykul/seminarium-podsumowujace-projekt-przedsiebiorcza-klasa/
Jak się bawić , to się bawić……. KARNAWAŁ KLAS I-III
W czwartek, 12 lutego, uczniowie klas I-III bawili się na balu przebierańców. Przygotowania do imprezy rozpoczęły się dużo wcześniej- rodzice ustalali słodkie menu w klasach, dzieci wspólnie z rodzicami przygotowywały stroje, nauczycielki myślały nad konkursami, które można prowadzić podczas zabawy .W przypadku najmłodszych przebieranie się to najlepsza część zabawy- były więc królewny, damy dworu, rycerze, piraci i czarownice....
Barwny program artystyczny obfitował w konkursy i gry zręcznościowe, integrujące uczestników balu. W konkurencjach dzieci dzielnie dopingowane były przez swoje wychowawczynie. Do aktywnego udziału w zabawie zachęcali także przybyli na bal rodzice oraz wodzirej- p. Wojciech Rosolik.
Zabawne barwne korowody karnawałowe w sali gimnastycznej wodziły rej od godziny 8.30 do godziny 12.30 ku uciesze dzieci, rodziców, nauczycieli i dyrekcji ZSP. Dorośli i dzieci bawili się setnie!
Coroczny bal przebierańców był bardzo kolorowy i piękny, ale niestety minął szybko…….
R. Gerent-Pocian
P.S. Ponieważ trudno było się zdecydować, które ze zdjęć dokumentujących szampańską zabawę wybrać, odsyłamy do albumu znajdującego się pod adresem:
https://www.dropbox.com/sh/pt3jxdjt86oihkp/AAAwwfny39bEZFk0yAiFjiq_a
W niedzielne przedpołudnie ( 15.02.2015) poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w miejskich uroczystościach zorganizowanych przez Koło Związku Sybiraków w Bardzie. Po Mszy Świętej odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych, a następnie złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zesłańców Sybiru oraz wspólne odśpiewanie hymnu. Choć mijają lata, pamięć pozostaje, bo bez niej zarówno człowiek, jak i cały naród, staje się pusty, bez perspektyw na przyszłość.