We wtorek 28 lutego dzieci z Przedszkola Publicznego w Przyłęku uczestniczyły w lekcji bibliotecznej związanej z wiosną.
Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Rozmawiano o pierwszych oznakach wiosny. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia przygotowana przez panią Jadwigę Rogowską, dekoracje, a także otrzymane upominki.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Anna Cieplińska
Kolejny matematyczny sukces! Po marcowych zmaganiach klas IV-VI w międzynarodowym konkursie "Matematyka bez Granic" przyszedła czas na wyniki. Z prawdziwą satysfakcją komunikujemy, że klasa V B zajęła PIĄTE miejsce w województwie na 60 klas uczestniczących. Brawo dla uczniów i gratulacje dla pani Anny Jurczyc, która potrafi zainspirować i zachęcić swoich podopiecznych do matematycznych zmagań.
Jest nam miło poinformować, że nasi uczniowie z klas IV zakwalifikowali się do finału Konkursu Matematycznego "TO Matematyka" organizowanego przez szkołę TIKKUN OLAM we Wrocławiu. W konkursie wzięło udział ponad 300 uczniów z 18 dolnośląskich szkół. Do finału, który odbędzie się 5 kwietnia br., zakwalifikowało się 101 uczniów, w tym 50 w kategorii klas czwartych. Nasi reprezentanci to: Amelia Kononowicz (IVb), Marcelina Więcław, Igor Skiba, Błażej Staniak (IVa).Opiekę nad uczniami sprawuje pani Anna Jurczyc. Już gratulujemy i trzymamy kciuki.
Projekt powszechnej nauki pływania
Ministerstwa Sportu i Turystyki
,,Dolnoślązak umie pływać 2017”
„Dolnoślązak umie pływać” to program nauki pływania skierowany do uczniów klas I - III szkół podstawowych. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”. Jest propozycją uczestniczenia w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną również poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Całość projektu finansowana jest z funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz przy wsparciu Gminy Bardo. Operatorem i realizatorem całości programu jest Dolnośląska Federacja Sportu.
Główne cele projektu:
• upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
• nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
• profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
• zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, w tym alkoholizmowi, poprzez organizację zajęć sportowych dla uczniów,
• efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
• wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie projektem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie wybudowano krytej pływalni,
• edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.
W ramach realizacji projektu w 2017 roku do I edycji programu zakwalifikowała się m.in. Gmina Bardo, otrzymując 45 miejsc dla uczniów klas I – III.
I edycja programu to 10 wyjazdów na Krytą pływalnię w Kłodzku, w czasie których zajęcia realizowane będą w blokach 2 x 45 minut, tj. 1,5 godziny zajęć na basenie - łącznie 20 godzin lekcyjnych. Pierwsze zajęcia na krytej pływalni w Kłodzku odbyły się 20 marca 2017 r. Kolejne odbywać się będą w każdy kolejny poniedziałek, a realizacja projektu zakończy się 5 czerwca 2017 r.
Udział dzieci w projekcie jest bezpłatny.
Zajęcia na krytej pływalni w Kłodzku odbywają się będą pod kierunkiem instruktorów pływania: p. Iwony Pietrzak, p. Pawła Jasińskiego oraz p. Kajetana Szydłowskiego.
W czasie wyjazdów opiekę wychowawczą będą sprawować nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. KEN w Bardzie: p. A. Mrozek, p. D. Prostko, p. V. Skiba, p. B. Bujnowicz, p. J. Kuśnierz, p. R. Dyoniziak,
p. R. Gerent – Pocian, p. K. Kita oraz rodzice dzieci biorących udział w projekcie.
Koordynator programu: Beata Bujnowicz
"Wiosna! Cieplejszy wieje wiatr!". Nareszcie koniec zimy. Mamy nadzieję, że przedszkolaki skutecznie przegoniły zimę biorąc udział w Rajdzie Wiosennym oraz topiąc Marzannę. 21 marca uczniowie klas I-III wybrali się na projekcję filmową do kina w Kłodzku. Natomiast uczniowie klas IV-VI mieli zorganizowane rozgrywki sportowe. Emocje sięgały zenitu, czego dowodem niesamowity hałas na sali gimnastycznej. Witaj wiosno!
Międzynarodowy Dzień Szczęścia to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ specjalną rezolucją w 2012 roku. Nawołuje ona do "bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów". A czym jest szczęście? Hm,...jest z pewnością emocją, spowodowaną doświadczeniami ocenianymi jako pozytywne.
Aby zaakcentować ten dzień, 20 marca w naszej szkole był wyjątkowo szczęśliwy. Już przy wejściu wszystkich witał okolicznościowy napis, a następnie każdy mógł obejrzeć specjalną wystawę. Zainteresowania wzbudzały nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim wiersze napisane przez naszych uczniów. W ciągu dnia można było poznać "szczęśliwe słowa", balladę o szczęściu czy nauczycć się, jak mówić o szczęściu w innych językach. Słowem: życzymy wszystkim dużo szczęścia!
20 marca odbył się szkolny etap konkursu "TO Matematyka" dla uczniów klas 3 i 4, organizowanego przez Szkołę Podstawową TIKKUN OLAM we Wrocławiu. Uczniowie zmagali się z zadaniami wymagającymi przede wszystkim niekonwencjonalnego, nieschematycznego myślenia. Ideą Konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród dzieci, doskonalenie umiejętności samodzielnego formułowania myśli, rozwijanie wyobraźni, rozwiązywnie problemów matematycznych. W naszej szkole etap koordynowała pani Anna Jurczyc. To kolejne z wielu przedsięwzięć matematycznych,z których powoli nasza szkoła robi się sławna.
Mamy nadzieję, że naszym uczniom dobrze poszło w etapie szkolnym i będą reprezentować szkołę w finale, któy zaplanowano na 5 kwietnia. Czekamy na wyniki.
16.03.2017r. we wrocławskiej Hali Stulecia odbyła się uroczystość otwarcia XII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności, w tym roku połączonej z International Invitational 2017. Oprócz drużyn z Polski w Olimpiadzie uczestniczą reprezentanci Albanii, Arabii Saudyjskiej, Chin, Turcji, Stanów Zjednoczonych i Węgier. Otwarcie miało charakter niezwykle uroczysty i pełen niesamowitych wrażeń. Ważny był każdy uczestnik i gość. Szczególna atmosfera udzieliła się wszystkim, licznie zgromadzonym w Hali. Cieszymy się, ze w ceremonii mogli uczestniczyć także rodzice naszych zawodników. Już sam udział w XII Olimpiadzie to wielki sukces.
16 marca po raz kolejny w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Brali w nim udział uczniowie klas II-VI, którzy byli podzieleni na trzy grupy: Żaczek, Maluch i Beniamin. Konkurs ma charakter jednoetapowego testu, na którego rozwiązanie przeznaczone jest 75 minut. Główną ideą Konkursu jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Jets to wspaniała forma popularyzacji matematyki.
W naszej szkole najliczniejszą grupę stanowiły Maluchy i Żaczki. Okazuje się, że dla nich matematyka jest przede wszystkim zabawą. Koordynacją konkursu zajmowały się panie: ANna Jurczyc i Elżbieta Lipińska, we współpracy z paniami: Anną Mrozek, Violettą Skibą, Renatą Dyoniziak.
Kolejna impreza w naszej szkole, która dowodzi, że matematyka jest dziedziną ciekawą i dla każdego.
W dniach: 20,21 i 22 marca odebędą się rekolekcje wielkopostne. Plan przedstawia się następująco;
20 marca / poniedziałek, 21 marca / wtorek
1 lekcja- spotkanie rekolekcyjne uczniów klas I-III
2 lekcja- spotkanie rekolekcyjne uczniów klas IV-VI
22 marca / środa
1 i 2 lekcja według planu, 3 lekcja- wyjście uczniów klas IV-VI do kościoła (spowiedź i msza ), 10.15- wyjście uczniów klas I-III do kościoła ( msza ). Kolejne lekcje według planu
W poniedziałek na 3.lekcji odbędzie się koncert Manta "Piosenka aktorska".
We wtorek ( Pierwszy Dzień Wiosny ) uczniowie klas I-III wyjeżdżają po 1. lekcji do kina. Uczniowie klas IV-VI mają 1. lekcję, naukę rekolekcyjną, a na 3. i 4. lekcji- rozgrywki sportowe. 5. i 6. lekcja według planu. Na długiej przerwie Samorząd zaprasza na konkurs KALAMBURY- zapisy w piątek 17marca.
Miło nam zakomunikować, że reprezentantka naszej szkoły, Emilka Stępień z klasy Va, zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych w powiatowych eliminacjach XXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "PEGAZIK", które odbyły się 16 marca br. w Ząbkowicach Śląskich. Podziękowania należą się pani Emilii Sałek, która zachęciła i przygotowała uczennicę do występu. Teraz obie panie czeka wyjazd do Kłodzka (27 kwietnia 2017r.), gdzie odbędzie się etap wojewódzki. Mamy nadzieję, że okaże się satysfakcjonujący. Trzymamy kciuki! Powodzenia!
Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ŚWIETLIK już za nami
We wtorek, 14 marca, nasza szkoła uczestniczyła w kolejnej tj. dziesiątej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i przede wszystkim zachęcał uczniów szkół podstawowych do obserwowania piękna świata i zachodzących w nim zjawisk. W ramach przygotowań do „Świetlika” Organizator- Fundacja Akademia Młodych Odkrywców z Krakowa zachęcała do wykonania kilku ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Doświadczenia te nasi uczniowie wykonywali zarówno w szkole pod czujnym okiem nauczycieli jak i w domu pod opieką rodziców. W tegorocznej X edycji brało udział 62 uczniów klas I-VI naszego Z. S-P rozwiązując testy o stopniu trudności dostosowanym do poziomu edukacyjnego.
Wyniki Konkursu zostaną przekazane przez Organizatora koordynatorom 16 maja 2017.
Pozostajemy zatem w pozytywnym napięciu….
R. Gerent-Pocian
11 marca br.wszyscy chętni mogli - przy okazji Maratonu Zumby- sprawdzić swoje matematyczne umiejętności dzięki szkolnym obchodom Światowego Dnia Matematyki. Panie: Anna Jurczyc i Elżbieta Lipińska przygotowały liczne zagadki, łamigłówki, zadania i inne atrakcje matematyczne pod hasłem dnia "Pieniądze to nie wszystko". Ci, którzy uczestniczyli w Matematycznych Potyczkach, na pewno się nie zawiedli. Szkoda tylko, że tak mała liczba osób skorzystała z naszej nietypowej oferty. Mimo, iż nasza impreza była szeroko rozreklamowana, tylko kilka osób zechciało sprawdzić swoje matematyczne umiejętności. A przecież matematyka jest królową nauk i na matematyce opiera się cały świat. Zatem warto się z nią zaprzyjaźnić.
Dnia 8 marca, jak każdy wie, jest Dzień Kobiet!!! Każda kobieta i dziewczyna bardzo lubi to święto i czeka na jakiś mały upominek ze strony chłopców, nie mówiąc już o życzeniach.
Zatem gdy 8 marca niewiasta przekraczała mury szkoły, już na progu witała reprezentacja płci brzydkiej witając kwiatkiem i szerokim uśmiechem. W holu na parterze można było podziwiać "Kobiety w sztuce" i ich "Przeróżne oblicza". Na każdym kroku czekała w tym dzniu radość, życzliwość i miłe słowa ze strony kolegów.
Chłopcy z Małego Samorządziku złożyli serdeczne życzenia tym małym i dużym kobietkom obdarowując każdą pięknym żonkilem. Oj, działo się działo....
Siedmioosobowy Chór Męski w każdej klasie odśpiewał okolicznościowe zwrotki, a następnie wręczył słodkości każdej dziewczynie.
Największe emocje czekały jednak na dużej przerwie. Samorząd pod silną dłonią pana Waldka Skrzyniarza przygotował wybory SUPERDZIEWCZYNY. Kandydatki musiały zmagać się w różnymi ( niekoniecznie kobiecymi) konkurencjami i trzeba przyznać, że wychodizły z nich zwycięsko. Naj, naj... czyli SUPERDZIEWCZYNĄ okazała się Daria Kociołowicz z VIb. Zwyciężczyni gratulujemy, a wszystkim życzymy, aby atmosfera Dnia Kobiet trwała cały rok.
10 marca odbyły się eliminacje do półfinału III Ogólnopolskiego Konkursu WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW. Miło nam zakomunikować, że naszą szkołę w półfinale reprezentować będą: w klasach 1-3: Jagoda Stankowska Ia, Seweryn Sałek IIc, Mateusz Nocoń IIIb; w klasach 4-6: Marcelina Więcław IVa, Bartosz Nocoń IVa.
Miejsce półfinału, który odbędzie się 21 kwietnia, zostanie podane po 20 marca br. Do tego czasu półfinaliści zobowiązani są do zapoznania się z następującymi książkami: kl.1-3: "Bohaterski miś czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie" Bronisławy Ostrowskiej; kl.4-6: "Przygody Tomka na Czarnym Lądzie" Alfreda Szklarskiego.
W III Ogólnopolskim Konkursie zarejestrowało się 740 szkół i bibliotek, z czego w województwie dolnośląskim- około 50. Miło nam, że i nasi czytelnicy są w tym gronie, które czytając- żyje wielokrotnie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy od października czytali różne książki i udowadniali ich znakomitą znajomość poprzez świetnie wypełnione kartry odpowiedzi. Najlepsi będą nas reprezentować w etapie półfinałowym i mamy nadzieję, że zakwalifikują się do Wielkiego Finału.
9 marca uczniowie klas IV-VI brali udział w etapie finałowym XXVIII Międzynardowego Konkursu "Matematyka bez Granic", Uczniowie każdej klasy mieli 50 minut na rozwiązanie w zespołach zadań o różnym stopniu trudności. Każdy mógł znaleźć zagadkę dla siebie i sprawdzić własne możliwości pracując jednocześnie na konto całej klasy. Teraz pozostało tylko czekać na wyniki.
"Lekki tornister" to kolejny projekt edukacyjny realizowany w naszej szkole. Jest to ogólnopolski program informacyjno-edukacyjny o szerokim spektrum oddziaływania: dzieci, rodzice, nauczyciele. Do celów programu należy rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na ciągle istniejący problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a- co za tym idzie- działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.
Nasza placówka otrzymała pakiet edukacyjny, w skład którego wchodzą: przewodnik dydaktyczny dla nauczycieli, piosenka i bajka edukacyjna, karty edukacyjne oraz plakat dla szkoły.
Projekt skupia się zatem na profilaktyce wad postawy. Jest ona bardzo ważna jest w naszym społeczeństwie, prowadzącym siedzący tryb życia. Dlatego istotne jest, aby zachęcać do rozwoju ruchowego, aktywnych form spędzania wolnego czasu. Apelujemy do wszystkich Rodziców i Opiekunów, aby zwrócili baczną uwagę na to, co dziecko pakuje do swojego plecaka.
Informujemy, iż w trakcie ferii zimowych w naszej szkole odbywają się następujące zajęcia:
I tydzień
13-16 luty- godz. 9.00-13.00- zajęcia z kreatywności- prowadząca- p. A. Jurczyc
II tydzień
22 luty- 7.00-13.00- wyjazd na lodowisko do Świdnicy ( lista uczestników zamknięta)- opiekun p W. Skrzyniarz
10.00- 11.30- gry i zabawy z koszykówką w tle- sala gimnastyczna- prowadząca p. K. Kita
24 luty- 10.00-11.00- zajęcia przyrodnicze- prowadząca p.M. Goryl
W związku z dużą absencją uczniów klas IV-VI w dniu 27.01.2017r. ( piątek) zajęcia będą odbywać się w grupach łączonych:
L.p. | IVa i IVb | Va i Vb | VIa i VIb |
1 | wf- koncert Manta | muzyka- koncert Manta | zaj.tech.- koncert Manta |
2 | przyroda 18 | matematyka 12 | historia 13 |
3 | wf | przyroda 18 | matematyka 12 |
4 |
IVa- zaj.komp. 19 IVb- j.ang. 20 |
historia 12 | przyroda 18 |
5 | matematyka 12 | wf | j.polski 13 |
6 | j.ang. 13 | wf | matematyka 12 |
W związku z dużą absencją uczniów klas IV-VI w dniu 26.01.2017r. (czwartek) zajęcia będą odbywać się w grupach łączonych:
L.p. | IVa i IVb | Va i Vb | VIa i VIb |
1 | matematyka 12 | wf | j.angielski 20 |
2 | przyroda 18 | matematyka 12 | wf |
3 | wf | plastyka 19 | zaj.tech. 18 |
4 | IVa zaj. inf. 19 / IVb j.angielski 20 | historia 18 | matematyka 12 |
5 | plastyka 19 | j.angielski 12 | historia 18 |
6 | historia 18 | j.polski 13 |
W związku z dużą absencją uczniów klas IV-VI w dniu 25.01.2017r. ( środa) zajęcia będą odbywać się w grupach łączonych:
L.p. | IVa i IVb | Va i Vb | VIa i VIb |
1 | wf | j.polski 13 | j.polski 12 |
2 | wf | zaj.tech. 18 | matematyka 12 |
3 | j.polski 13 | j.angielski 12 | przyroda 18 |
4 | j.polski 13 | przyroda 18 | wf |
5 | przyroda 18 | godz.wych. 12 | plastyka 19 |
6 | j.angielski 12 | wf |
W związku z dużą absencją uczniów klas IV-VI w dniu 24.01.2017r. (wtorek) zajęcia będą odbywać się w grupach łączonych:
L.p. | IVa i IVb | Va i Vb | VIa i VIb |
1 | j.polski 13 | zaj.techniczne 19 | matematyka 12 |
2 | matematyka 12 | j.polski 13 | wf |
3 | historia 18 | matematyka 12 | wf |
4 | j.polski 13 | wf | matematyka 12 |
5 | matematyka 12 | wf | j.angielski 13 |
6 | wf | matematyka 12 | j.angielski 13 |