Znajdziesz...

  • Warsztaty edukacyjne w Hydropolis i Afrykarium na terenie ZOO we Wrocławiu w dniu 6 marca 2023 r.

    W dniu 6 marca 2023r. klasy IIb i IIIb udały się na wycieczkę do Wrocławia w ramach projektu ,,Szkoła marzeń w gminie Bardo". Celem młodych turystów było zwiedzenie ZOO oraz HYDROPOLIS. Pierwszy wyczekiwany punkt wycieczki to Afrykarium w ogrodzie zoologicznym, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach z edukatorem. Prócz ciekawych opowieści, przemieszczając się poprzez poszczególne części Afryki, dzieci miały okazję spotkać się z mieszkańcami tego niezwykłego miejsca. Do zdjęć chętnie pozowały: kolorowe ryby rafy kolorowej, małe antylopy diki diki, pokaźne hipopotamy, niebezpieczne krokodyle nilowe, olbrzymie żółwie lądowe i wiele innych mieszkańców Afrykarium. "Czarny ląd", po którym przemieszczali się uczniowe zaciekawił ich do tego stopnia, że trudno było się z nim rozstać. Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach, grupa udała się w kolejne interesujące miejsce- centrum wiedzy o wodzie- ,,Hydropolis”. W miejscu tym, uczniowie mogli poprzez interaktywne wystawy, dowiedzieć się, iż wszystko zaczyna się od wody. Z projekcji filmu na 65 metrowym ekranie, usłyszeli o powstaniu wody na Ziemi, na chwilę przenosząc się nawet w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Uczestnicy wycieczki obejrzeli stworzenia głębinowe, doświadczyli trzy stany skupienia wody oraz zobaczyli fantastyczne makiety. Po tych atrakcjach uczniowie wraz z opiekunami udali się do restauracji na obiad, a następnie wyruszyli w kierunku Barda, aby opowiedzieć o dniu pełnym wrażeń swoim bliskim (Milena Kornatowska, wychowawca klasy IIb).

    Wyjazd do ZOO i Hydropolis we Wrocławiu odbył się w ramach realizacji Zadania 5 - Zajęcia pozaszkolne projektu ,,Szkoła marzeń w gminie Bardo". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego Beneficjentem jest Gmina Bardo, a realizatorem Zespół Szkolno – Przedszkolny im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku.

  • Warsztaty dla nauczycieli i uczniów w ramach projektu "Laboratorium Szkoły z Klasą"

    6 marca br. w szkole w Przyłęku grupa nauczycieli i reprezentacja piątoklasistów wzięli udział w warsztatach integracyjnych zrealizowanych w ramach projektu "Laboratorium Szkoły z Klasą". Program jest jednym z elementów programu "Razem w Klasie"- jest to oferta skierowana do szkół, w których na skutek konfliktu w Ukrainie od jakiegoś czasu uczą się dzieci i młodzież z Ukrainy. Nasza szkoła bardzo szybko włączyła się w propozycję Fundacji Szkoły z Klasą, pozyskując m.in. laptopy z ukraińską klawiaturą, materiały do pracy z dziećmi, skorzystała także z wielu szkoleń, webinarów i innych form wsparcia. Warsztaty stacjonarne miały na celu przepracowanie metody Designe Thinking w praktyce i były prowadzone przez trenerkę p. Joannę Cwynar-Wojtonis, a uczestniczyli w nich uczniowie: Nadia Słonina i Lena Świerzawska z VB oraz Vlad Faliboha i Maks Ivanov z VA, a także nauczyciele: p. Jowita Kuśnierz, p. Beata Szewczyk, p. Dariusz Szewczyk, p. Maryna Shevchenko i p. Joanna Dyś. Omawiana tematyka z pewnością uatrakcyjni różne formy zajęć z uczniami, a ćwiczenia praktyczne pokazały, że kluczem do sukcesu jest wzajemna współpraca, uważne słuchanie innych, respektowanie granic i działanie dla dobra ogółu.

  • Rekrutacja do szkoły i przedszkola na rok szkolny 2023/2024

    Rozpoczęła się rekrutacja do przedszkola i szkoły Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie. Właściwe dokumenty znajdują się poniżej oraz w zakładce:Wyprawka/podręczniki/rekrutacja.

    Deklaracja__o_kontynuowaniu_wychowana_przedszkolnego_(3).pdf

    rekrutacja_do_publicznego_przedszkola_i__klasy_i_szkoly_podsatwowej-_rok_szkolny_2023-2025.pdf

    Terminy_rekrutacji_do_przedszkola__i_klasy_I_szkoly_podstawowej-_rok_szkolny_2023-2024.pdf

    Wniosek_do_klasy_I_2023-2024_(1).pdf

    Wniosek_do_przedszkola_(1).pdf

    Zgloszenie_do_klasy_I_-_2023-2024.pdf​​​​​​​

  • Oferta zajęć feryjnych szkoły

    Oferta zajęć i wyjazdów podczas ferii zimowych organizowanych  przez ZSP Bardo

    Szkoła w Przyłęku- I tydzień

    od poniedziałku do piątku- 10.00-12.00- gry i zabawy sportowe- opieka- p. A. Barul

    czwartek- 10.00-12.00-zajęcia w Laboratorium Przyszłości- opieka- p. E. Lipińska

    II tydzień

    od poniedziałku do piątku- 10.00-12.00- gry i zabawy sportowe- opieka- p. W. Skrzyniarz ( pon., wt., pt.) oraz p. M. Kornatowska ( śr., czw.)

    wtorek, czwartek- 10.00-12.00- zajęcia fotograficzne w Laboratorium Przyszłości- opieka- o. W. Wilgowicz

     

    Szkoła w Bardzie- I tydzień

    od poniedziałku do piątku- 10.00-12.00- gry i zabawy sportowe- opieka: p. M. Goryl (pon., pt.), p. J. Kuśnierz (wt.,śr.,czw.)

    czwartek- 10.00-14.00- wycieczka do Ławicy: Folwark Szyfrów, ognisko integracyjne (zapisy w sekretariacie do 10.02, koszt 25 zł.)- opieka- p. M. Goryl, p.J.Dyś

    II tydzień

    od poniedziałku do piątku- 10.00-12.00- gry i zabawy sportowe- opieka: p. M. Kornatowska (pon., wt., pt.), p. K. Kita ( śr., czw.)

    Oferta zajęć Centrum Kultury i Bibilioteki- na facebooku szkoły

  • XXVI Dolnośląski Konkurs Recytatorski "Pegazik"

    WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO "PEGAZIK"

    Informujemy, że 8 lutego br. odbyły się szkolno/gminne eliminacje XXVI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Naszą szkołę w kategorii MŁODSI w eliminacjach powiatowych będą reprezentować: Judyta Gad IVa, Lena Świerzawska Vb oraz Alicja Ptasińska VIa. W kategorii STARSI eliminacje się nie odbyły- brak chętnych uczestników. Gratulujemy laureatkom i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

    ***

    Szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" odbędą się w środę 8.02.2023r.: na 1. lekcji w budynku w Przyłęku, na 5.lekcji w budynku w Bardzie. Prosimy chętnych uczestników o potwierdzenie udziału u p. Katarzyny Słonopas lub p. Joanny Dyś do 6.02.2023r.

    ***

    Nauczyciele języka polskiego oraz bibliotekarze szkolni zapraszają wszystkich chętnych uczniów z klas IV-VIII do udziału  w szkolno-gminnych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego "Pegazik", które odbędą się w pierwszym tygodniu lutego. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, odbywa się w dwóch kategoriach: MŁODSI- uczniowie klas IV- VI oraz STARSI- uczniowie klas VII-VIII. Uczestnicy kategorii MŁODSI przygotowują recytację jednego utworu ( wiersz lub fragment prozy); czas prezentacji- do 3 minut. Uczestnicy kategorii STARSI przygotowują dwa utwory: wiersz i fragment prozy; czas prezentacji- do 5 minut. Chętni proszeni są o zgłaszanie się do p. Katarzyny Słonopas lub p. Joanny Dyś do 27 stycznia 2023r.

  • I Szkolny Konkurs Kaligrafii dla uczniów klas IV- VIII

    WYNIKI I SZKOLNEGO KONKURSKU KALIGRAFII DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII

    Kategoria MŁODSI- klasy IV i V

    I miejsce i tytuł Mistrz Gęsiego Pióra- Milena Tomczyk IV b

    II miejsce- Kalina Blechinger IV b

    III miejsce ex equo: Maja Fijałkowska V b i Nadia Słonina Vb

    Wyróżnienia: Karol Czaja V a, Adriano Espada IV a, Luisa Rathsmann IV b

    Kategoria STARSI- klasy VI, VII i VIII

    I miejsce i tytuł Mistrz Gęsiego Pióra- Marika Dubiel VIII b

    II miejsce- Amelia Kalisz VIII a

    III miejsce- Wiktoria Jakubas VIII c

    Wyróżnienia: Sabina Balcerzak VIII a, Krzysztof Kuźlak VI b, Nazar Kovivczak VII a

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom!

    * * * 

    23 stycznia Dzień Ręcznego Pisania

     I Szkolny Konkurs Kaligrafii dla uczniów klas IV-VIII

    „Gęsie Pióro”

    Z okazji Dnia Ręcznego Pisania zachęcamy uczniów klas IV-VIII do udziału w Szkolnym Konkursie Kaligrafii, który odbędzie się 23.01.2023r. w Przyłęku (na 5. godzinie lekcyjnej) i 25.01.2023r. (na 5. godzinie lekcyjnej) w Bardzie. Za organizację i przebieg Konkursu odpowiadają: p. Katarzyna Słonopas, p. Joanna Dyś.

    Cele konkursu:

    -rozbudzanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania,

    - rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów,

    - kształtowanie charakteru- wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju,

    - rozpowszechnianie sztuki kaligrafii,

    - uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego,

    - rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

    - rozwijanie zainteresowań literaturą piękną.

    Warunki uczestnictwa w konkursie:

    1. Kategorie wiekowe:

     I kategoria - uczniowie klas 4-5

    II kategoria - uczniowie klas 6-8

    1. Uczestnicy konkursu mają za zadanie:

    1) napisać własną wizytówkę na specjalnie przygotowanym arkuszu papieru; wizytówka musi zawierać: imię, nazwisko, klasę oraz może zawierać ewentualne elementy zdobnicze,

    2)napisać dołączony do regulaminu tekst piórem lub długopisem na papierze w kratkę formatu A-4 jednostronnie (należy użyć tyle kartek, ile zajmie przepisywany tekst). Kolor atramentu- czarny lub niebieski. Każda kategoria ma inny tekst dołączony do regulaminu.

    1. Prace napisane cienkopisami i długopisami zmazywalnymi NIE SPEŁNIAJĄ wymogów regulaminowych i nie będą brane pod uwagę!
    2. Czas trwania pisania: 40 minut ( czas trwania konkursu- 1 godz. lekcyjna).
    3. Kryteria oceny prac:

    - staranność i oryginalność elementów graficznych,

    - płynność pisma i estetyka połączeń literowych,

    - kompozycja pracy,

    - poprawność ortograficzna i interpunkcyjna,

    - utrzymanie zapisu w liniaturze,

    - ogólne wrażenie estetyczne.

    6. Obowiązuje zakaz korzystania z korektorów.

    7. Jury powołane przez organizatorów wyłoni Mistrza Kaligrafii w każdej kategorii wiekowej.

    a) laureaci otrzymają upominki i dyplomy,

    b) pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy.

    8. Wyniki Konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły po 27.01.2023r.

    9. Postanowienia końcowe:

    a) Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody przez osoby uczestniczące, zgodnie z załączonymi do regulaminu dokumentami.

    b) Prace niespełniające wymogów konkursowych nie będą podlegać ocenie komisji konkursowej.

    c) Decyzja jury jest ostateczna.

  • Dzień jeden w roku...

    Jest taki dzień tylko jeden raz do roku, kiedy atmosfera Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy wszystkim. Tak samo było w naszej szkole w Bardzie w czwartek 22 grudnia. Dzięki zaangażowaniu grupy uczniów z klas IVb i Vb ( którzy cięzko pracowali pod okiem p. Izabeli Igras, p. Joanny Wierusińskiej oraz p. Joanny Dyś)  wszyscy mogli uczestniczyć w magii jasełek. Tegoroczne były nietypowe, ponieważ przedstawione w języku polskim i angielskim. W trakcie spektaklu prócz scenki przedstawiającej domowe tradycje obchodów Świąt Narodzenia Pańskiego oraz pokłonu Trzech Króli i Pasterzy w stajence betlejemskiej widzowie mogli spotkać się z Bałwankiem, Reniferem i Mikołajem. Dzięki scenografii sala gimnastyczna stała się przytulnym salonem z ogniem na kominku, a za chwilę betlejemską stajenką. Tekstom towarzyszyły świąteczne piosenki w języku polskim i angielskim oraz tradycyjne polskie kolędy. Okazało się, że prezentowanie tak uniwersalnej tematyki w języku angielskim nie było przeszkodą w odbiorze i zrozumieniu całości przedstawienia. Uczniom występującym w przedstawieniu należą się wyrazy uznania za występ w języku angielskim.  Po wspólnym spotkaniu wszystkich uczniów klas I-V oraz grupy starszaków z przedszkola wszyscy udali się do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się klasowe wigilie. 

  • 2436 Talenciaków- dziękujemy!

    Miło nam poinformować, iż w ramach akcji Lidla "Szkoły pełne talentów" udało się zgromadzić na koncie szkoły 2436 Talenciaków, które mogliśmy zamienić na pomoce i sprzęt. Po długich debatach dokonano zamówienia. Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób wspierających w tej akcji naszą szkołę możemy korzystać z następujących pomocy: Magiczny Cylinder, zestaw perkusyjnych instrumentów muzycznych wraz z torbą, hałasomierz oraz mobilny sprzęt nagłaśniający.  Wszystkim, którzy przyczynili się do tego zakupu zbierając dla nas Talenciaki bardzo gorąco dziękujemy.

  • Polsko-Ukraiński Tydzień Życzliwości

    Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w listopadzie i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie.
    Święto zostało ustanowione w 1973 roku jako World Hello Day w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy amerykańskich studentów – braci Briana i Michaela McCormacków. Postanowili oni zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, do którego doszło w tym samym roku. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, a nie budują. Propagowanie życzliwości miało za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

    W naszej szkole Dzień Życzliwości, jak i wiele innych świąt i ważnych dni, został zaakcentowany przez bibliotekę szkolną w Bardzie. Jednak w obliczu toczącej się wojny w Ukrainie, która jest bardziej nieludzka niż konflikt między Izraelem a Egiptem, zaproponowaliśmy, aby rozszerzyć jego formułę na POLSKO – UKRAIŃSKI TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI.

    W obu szkolnych  budynkach zaproponowaliśmy szereg działań mających wywołać uśmiech i życzliwość wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły, skierowaną zarówno do uczniów polskich, jak i ukraińskich. Poczynania  były koordynowane przez świetlicę, obie biblioteki i dyrekcję szkoły. Była ścianka życzliwości, na której uczniowie zapisywali miłe słowa i pozdrowienia. Życzenia pojawiły się też na specjalnie przygotowanych kartkach, które można było zaadresować i dostarczyć dowolnej osobie, w ramach uruchomionej „poczty życzliwości”.  W świetlicy szkolnej w Bardzie długopisami 3-D tworzone były serduszka w barwach narodowych Ukrainy jako symbol tak potrzebnej im życzliwości. Furorę zrobiły „pierniczki życzliwości”, które przez kilka dni pojawiały się w bardzkiej świetlicy. Uczniowie wykorzystując lukier w polskich i ukraińskich barwach, tworzyli małe arcydziełka sztuki cukierniczej na symbolicznych „piernikowych ludzikach”.

    W szkole w Przyłęku został  utworzony „krąg życzliwości”, zakończony zaaranżowaniem „żywego emotikona” , który został sfotografowany z odpowiedniej odległości. W tę inicjatywę zaangażowała się cała społeczność szkolna w Przyłęku, łącznie z przedszkolakami. 😊

    Szczególnie ważnym wydarzeniem było zorganizowanie „Popołudnia życzliwości” w ramach zajęć z języka polskiego, prowadzonych w naszej szkole dla uczniów ukraińskich i ich rodzin. W zajęciach uczestniczyło około 50 osób, w tym wychowankowie i opiekunowie ukraińskiego domu dziecka. Wszyscy uczestnicy byli podzieleni na trzy grupy i wykonywali zadania prowadzone przez p. K. Krzysińską (tworzenie opowieści w oparciu o wybrane fotografie), p. D. Szewczyka (prezentacja swojej postaci na „kartkach z życzeniami” oraz p. B. Szewczyk  w „słodkiej świetlicy”, gdzie uczestnicy lukrowali piernikowe ludziki barwami narodowymi Polski i Ukrainy. Było też telewizyjne „okienko uśmiechu” i kolejna „ścianka życzliwości”, gdzie znalazło się szereg podziękowań za życzliwość, z jaką spotkali się nasi ukraińscy goście w tym niezwykle trudnym i bolesnym dla nich czasie.

  • Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

    3 grudnia obchodzimy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami spowodowanymi obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo w nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, a także zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami. Szczególnie ważne jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności. W zajęciach zorganizowanych w ramach obchodów tego dnia brały udział nasze przedszkolaki , które z zaciekawieniem słuchały informacji na temat funkcjonowania osób z niepełnisprawnościami oraz wykonywały prace plastyczne poświęcone tej tematyce.

    Koordynator Dnia Osób z Niepełnosprawnościami 

    Anna Sawczyk.

  • Andrzeju, Andrzeju, panien dobrodzieju, wolę swoją okaż- najmilszego pokaż...

    Wszyscy lubimy się bawić i każda okazja jest ku temu dobra, tym bardziej gdy wypada w magiczny dzień Andrzejek. W środę (30.11) uczniowie mogli pozwolić sobie na nieco luzu przychodząc do szkoły w magicznych przebraniach. Dzięki zaangażowaniu uczennic z klasy Vb do biblioteki tego dnia zawitały najznakomitsze wróżki i wiedźmy z całego świata- Lauretta, Susana, Hannietta, Caroline, Nadzieja, Gabrietta, Majetta, Lenoaria- które odsłoniły rąbek przyszłości dla uczniów klas I-V. Można było zatem poznać imię wybranka/wybranki, dowiedzieć się, co mówią o Tobie kwiaty, liczby, kolory, żywioły, zajrzeć do magicznej kuli, posłuchać porad kart i wiele innych infrmacji pod czujnym okiem wykwalifikowanego personelu czarodziejskiego oraz kota i smoka. Żartów i śmiechu było mnóstwo, oczywiście z przymrużeniem oka. Wszyscy świetnie się bawili, a wróżki były naprawdę mocno zapracowane. Same nazwały swoje miejsce pracy Magiczną Wróżboteką. Wróżbom i zabawom sprzyjał odpowiedni nastrój wyczarowany dźwiękami muzyki oraz pełną blasków i błysków ognia scenografią. Ciekawe, ile z dzisiaj wykonanych wróżb spełni się w przyszłości...

  • Jedno z najmilszych świąt dla dziecięcych serc - Dzień Pluszowego Misia

    W dniu dzisiejszym przeżywały go bardzo mocno i radośnie ukraińskie dzieci z Oddziału Przygotowawczego, które wraz z zaprzyjaźnioną grupą rówieśników z bardzkiego przedszkola, wzięły udział w zajęciach biblioterapeutycznych przygotowanych i poprowadzonych przez p. Jadwigę Rogowską i p. Annę Sidor. 

    W czasie zajęć dzieci poznały historię powstania Święta Pluszowego Misia, oglądały i czytały bajeczki, odgadywały zagadki, tańczyły pląsy oraz wzięły udział w warsztatach plastycznych. Na koniec wszyscy uczestnicy ugoszczeni zostali przez Panie Bibliotekarki herbatniczkami z przysmakiem Kubusia Puchatka.

    Dzisiejsze święto na długo pozostanie w pamięci dzieci. Tym bardziej jest ono szczególne, ponieważ dzieci z Ukrainy otrzymały w tym dniu swoje pierwsze przytulanki.

    Wychowawczynie klasy Beata Bujnowicz i Maryna Szewczenko dziękują bardzo p. Jadwidze Rogowskiej i p. Annie Sidor za umożliwienie nam udziału w przepięknych, bardzo ciekawych i radosnych zajęciach.

    Dziękujemy także p. Asi Wierusińskiej za zrozumienie dziecięcych potrzeb, okazane serce, ogromną pomoc i wsparcie w zakupie tego, co każde dziecko powinno mieć na własność, aby tulić i kochać. 

  • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci!

    Nie ma chyba bardziej przytulaśnego święta niż Dzień Pluszowego Misia. Dlatego warto pokusić się o naprawdę niebanalne formy obchodów tego święta. Tak też było w bardziej podstawówce, w której 25 listopada (piątek) królowały te sympatyczne przytulanki. Zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki mogli tego dnia przynieść swoją ukochaną pluszową przytulankę. Warto nadmienić, iż prócz miśków pojawiły się inne przytulaśne stwory, m.in. jednorożce, wilczki, a nawet wąsaty sum. Uczniowie mogli tego dnia zaponać się z bogatą misiową wystawą, powstałe tego dnia prace plastyczne również ją zasiliły. Największą jednak atrakcją była Misiowa Fotobudka, w której niepodzielnie królował wielki biały misiek. Był bez wątpienia najbardziej obfotografowanym współbohaterem zdjęć, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Święto misia było również wesoło obchodzone w klasach, szczególnie młodszych, oraz w grupach przedszkolnych. Bo przecież "Dzieci lubią misie, misie lubą dzieci!".

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    21 listopada br. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Nad właściwym przebiegiem czuwała Szkolna Komisja Wyborcza złożona z: Komisji Wyborczej Okręgu Bardo oraz Komisji Wyborczej Okręgu Przyłęk. Na 5 i 6 lekcji głos mogli oddać wszyscy do tego uprawnieni, tj. uczniowie klas IV-VIII oraz pracownicy pedagogiczni szkoły. W wyniku wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani: 

    1. Bartek Boczula Va

    2. Karol Czaja Va

    3. Adriano Espada IVa

    4. Amelia Fester IVa

    5. Amelia Kalisz VIIIa

    6. Kinga Kalisz VIIIa

    7. Franek Kornaś VIIIc

    8. Tomek Latosiewicz VIIIb

    9. Jula Naida VIIa

    10. Michał Owczarczyk Va

    11. Oliwia Podkówka VIIIa

    12. Ala Ptasińska VIa

    13. Seweryn Sałek VIIIc

    14. Paulina Sobczak VIIIc

    15. Kateryna Stepanenko VIIIb

    16. Lena Świerzawska Vb

    Tego dnia głosujący wybrali również opiekunów Samorządu. Zostali nimi: p. Roman Pińkowski oraz p. Monika Goryl.

    Wszystkim wybranym gratulujemy i jednocześnie czekamy na piersze zebranie Rady SU, na którym wyłonione zostanie Prezydium Rady Samorządu Uczniowskiego z Przewodniczącym na czele.

  • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

    Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka (18-24.11) bardzka szkoła realizowała we współpracy z UNICEF- organizacją, która służy wszystkim dzieciom na świecie. Koordynacją programu "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF" jest w naszej szkole p. Joanna Dyś. 

    Należy zaznaczyć, iż Konwencja Praw Dziecka jest dokumentem międzynarodowym i reguluje zobowiązania państwa wobec dzieci. To zdanie powinni sobie szczególnie zapamiętać ci, którzy bez zrozumienia mówią- "Bo ja mam takie prawo i co mi zrobisz?". Pamiętajmy, że korzystanie z praw jest wtedy, kiedy realizowane są również obowiązki. Prawem, które należałoby docenić, jest prawo do nauki, jest bowiem w XXI wieku wiele państw, w których nauka jest dobrodziejstwem i przywilejem dla nielicznych dzieci. Na pewno prawa dzieci są OK, ale to zagadnienie bardzo skomplikowane i nie można go traktować powierzchownie i bez zrozumienia.

    Nasi uczniowie mogli zapoznać się w Bardzie z wystawą, nauczyciele zyskali dostęp do różnych materiałów przesłanych przez UNICEF, z czego skorzystali podczas zajęć z uczniami. W ich efekcie powstały rysunki, plakaty, wierszyki, hasła. W obchodach nie zabrakło koloru błękitnego, który jest znakiem rozpoznawczym UNICEF-u. Warto znać swoje prawa i umieć z nich we właściwy sposób korzystać.

  • Polska- moja ojczyzna

    Miło nam poinformować, że nasz udział w akcji "Szkoła do hymnu" został odnotowany w MEiN oraz uhonorowany okolicznościowym dyplomem.

    szkoladohymnudyplom2022.pdf 

    ***

    Apel w bardzkiej szkole i wspólne odśpiewanie hymnu- tak rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowali uczniowie klas I-V oraz przedszkolaki z czterech grup przedszkolnych. Aż miło było patrzeć na wszystkich, którzy tego dnia przybyli do szkoły w galowych strojach. Właściwie wszyscy uczniowie i przedszkolaki tego dnia zaopatrzyli się w ( najczęściej własnoręcznie wykonane ) kotyliony. Apel przygotowany przez uczniów z klasy Vb w łatwy i przystępny sposób przybliżył trudne losy Polski walczącej o odzyskanie niepodległości, był także okazją do przypomnienia sobie wiedzy o symbolach narodowych. Przerywnikami były pieśni śpiewane a'capella. Niezwykle wzruszającym momentem było włączenie się zgromadzonej publiczności w recytację wiersza "Katechizm polskiego dziecka"- chóralne odpowiedzi na dziecięce pytania z wiersza Władysława Bełzy były naprawdę niesamowite i świadczyły o skupieniu wszystkich zgromadzonych. Po występach cuzniów głos zabrała Pani Dyrektor Wioletta Piojda, która przypomniała uczniom, iż szkoła przystąpiła do akcji "Szkoła do hymnu" i dlatego o godzinie 11.11 wszyscy, z zachowaniem właściwej postawy, odśpiewali cztery zwrotki tej wspaniałej pieśni narodowej. Zapraszmy do obejrzenia zdjęć w albumie.


  • Dzień Postaci z Bajek

    Biblioteka szkolna w Bardzie zaprasza uczniów klas I-V do udziału w konkursie plastycznym z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. 

    BAJKOWY KONKURS PLASTYCZNY

    dla uczniów klas I-V

         Przeczytaj bajkę o Niebieskim Smoku, a następnie wykonaj do niej ilustrację:

    - masz czas do 16 listopada 2022r. ( środa),

    - pracę wykonaj w formacie A4 (mały blok) dowolną techniką płaską (kredki, farby, mieszanie, jak najmniej flamastrów),

    -ilustrację podpisz na odwrocie ( z tyłu ): imię, nazwisko, klasa,

    - prace można oddawać do biblioteki szkolnej lub do p. J. Dyś

    bajka_o_niebieskim_smoku-_tekst.pdf

  • Szkolny Konkurs Jesienny

    Szkolny Konkurs Jesienny odbywa się w tym roku w dwu kategoriach: plastycznej i literackiej. Osoby zainteresowane odsyłąmy do regulaminu KONKURS_JESIEN_2022.pdf​​​​​​​ oraz albumu, w którym można obejrzeć opisywane prace plastyczne.

  • "Przerwa na czytanie" to dobry czas na czytanie

    Dinozaury nie czytały i wyginęły. Przypadek? Wniosek wyciągnęli na pewno uczniowie szkoły w Bardzie. Piątek w szkole był naprawdę dniem wyjątkowym, a to ze względu na udział szkoły w akcji "Przerwa na czytanie". Uczniowie klas I-V tego dnia udowodnili, że zawsze można znaleźć czas na czytanie i sztuka ta na pewno jest w sferze zainteresowań i działań dzieciaków. Statystyczny Polak czyta mniej niż jedną książkę rocznie, ale patrząc na zaczytanych oraz zafascynowanych książkami uczniów można śmiało stwierdzić, że pozytywnie odbiegamy od średniej. Oczywiście nic nie dzieje się bez przyczyny- akurat tego dnia młodzi czytelnicy mieli wiele okazji do wykazania się swoją pasją. Prócz reklamowania przyniesionych z domu ulubionych książek, wspólnego i indywidualnego, cichego i głośnego czytania, dla chętnych biblioteka szkolna zorganizowała Konkurs na Przebranie za Literacką Postać. Tu pomysłowością wykazali się uczniowie klasy Ia pod czujnym okiem wychowawczyni- p. Marzeny Synus-Pruś oraz silna grupa uczniów z klasy V b. Przykład dała bibliotekarka- p. Joanna Dyś- występując tego dnia jako Sowa Przemądrzała. Uczniowie mogli stworzyć również Listę Książkowych Przebojów wpisując swoje propozycje w trakcie zapoznawania się z okolicznościową wystawą. Zachętą do czytania dla pierwszoklasistów był prezent od Instytutu Książki- "Wyprawka Czytelnika". Właśnie tego dnia książkowe upominki wręczyły pierwszakom dyrektor ZSP- p. Wioletta Piojda oraz bibliotekarka szkolna. Książeczki były dużą niespodzianką dla pierwszaków z oddziału przygotowawczego- dzieciaczki z Ukrainy były zachwycowne. Dzięki zaangażowaniu p. Beaty Bujnowicz także one czynnie uczestniczyły w obchodach tego dnia. Współpraca biblioteki szkolnej z Księgarnią Taniej Książki w Tuliszkowie zaowocowała kiermaszem książkowym, z którego oferty chętnie korzystali nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice. Nie można zapomnieć o przedszkolu, którego podopieczni już dzień wcześniej aktywnie włączyli się w obchody "Przerwy na czytanie" poznając książeczki, wymieniając się wrażeniamina ich temat  oraz słuchając głośnego czytania swoich wychowawczyń. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

  • II edycja projektu DOLNOŚLĄZAK UMIE PŁYWAĆ 2022

    Gmina Bardo od kilku lat jest współorganizatorem nauki pływania dla uczniów klas I – III. 
    W edycji jesiennej do udziału zajęciach nauki pływania zgłosiło się 26 uczniów z klas I. W ramach programu DOLNOŚLĄZAK UMIE PŁYWAĆ 2022, którego  operatorem i realizatorem jest Dolnośląska Federacja Sportu, objętych zostało 15 uczniów, a 11 bierze udział w zajęciach w ramach projektu złożonego przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bardzie z Filią w Przyłęku do GKRPA. Całość zajęć finansowana jest z funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Bardo. Udział dzieci w zajęciach jest bezpłatny.

    Program zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych. II edycja zajęć to 10 kolejnych sobotnich wyjazdów na Krytą pływalnię w Kłodzku, w czasie których treningi realizowane są w blokach 2 x 45 minut, tj. 1,5 godziny zajęć na basenie,  łącznie 20 godzin lekcyjnych.

    Opiekę nad dziećmi w czasie wyjazdów na basen sprawują nauczyciele: p. Angelika Weber – Śliwa i p. Joanna Wierusińska oraz rodzice dzieci biorących udział w projekcie. Realizacja projektu zakończy się 19 listopada 2022 r. sprawdzianem umiejętności pływackich przeprowadzonym przez instruktorów prowadzących naukę pływania, a dzieci otrzymają certyfikaty.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku
    Polna 1
    57-256 Bardo
    spbardo@interia.pl

    Filia w Przyłęku: ul. Fabryczna 7, 57-256 Bardo
  • Sekretariat w Bardzie (+48)74 8171 371
    Fax (+48)074 8171 732
    Sekretariat w Przyłęku: (+49) 74 8171593

Galeria zdjęć