Historia szkolnictwa w Bardzie
Informacje pochodzą m.in. z pierwszej kroniki szkolnej założonej 7 listopada 1945 roku przez pierwszego kierownika szkoły. Nosi ona tytuł „ Szkoła
w Warcie na Śląsku Dolnym”.
Założycielem pierwszej szkoły w Warcie był kierownik Rajnhard Frybes. Pracę w szkole rozpoczął 7 listopada 1945 roku. Do szkoły uczęszczało wówczas troje polskich dzieci. Po tygodniu nauki ich liczba wzrosła do 12 uczniów. Pod koniec roku w szkole było już 22 dzieci, z których stworzono 3 grupy nauczania.
Wraz z napływem repatriantów przybywało również i uczniów. Poza tym kierownik szkoły chodził po polskich domach w poszukiwaniu dzieci w wieku szkolnym, często ściągał je wprost z ulicy.
W styczniu 1946 roku szkoła liczyła już 40 uczniów. Utworzono dwie klasy: wyższą i niższą. Do wyższej przydzielono dzieci z klasy IV, V i VI natomiast do klasy niższej - dzieci z klasy I, II i III.
Przed Bożym Narodzeniem 1945 roku Warta liczyła około 200 mieszkańców.
19 stycznia 1946 roku otwarto w szkole kursy dla dorosłych. Społeczeństwo polskie w Warcie liczyło już wtedy ponad 300 mieszkańców.
Uroczyste otwarcie pierwszej szkoły powszechnej w Warcie odbyło się 27 stycznia 1946 roku.
W 1951 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Nowym kierownikiem został nauczyciel tej szkoły- Jan Graszkiewicz.
W tym okresie oddziały szkolne były pojedyncze, ale bardzo liczne, dlatego też z czasem czteroizbowa szkoła nie mogła pomieścić swoich uczniów.
W 1958 roku wynajęto 4 sale u Sióstr Sakramentek. Z czasem i 8 sal było za mało, dlatego też władze szkolne wynajęły sale w baraku znajdującym się w Domu Dziecka „ Jutrzenka”.
Ciekawostką jest fakt, że w tamtych latach do Domu Dziecka przyjechały dzieci koreańskie. W gronie pedagogicznym pojawił się też nauczyciel koreański. Mimo dużych trudności jakie sprawiał im język polski, dzieci uczyły się bardzo chętnie.
Bardzo dużym utrudnieniem dla nauczycieli było przemieszczanie się na zajęcia ze szkoły mieszczącej się przy ulicy Głównej 60, do klas wynajmowanych u Sióstr i w baraku Domu Dziecka.
Gdy liczba uczniów wzrosła do 700, podzielono szkołę na dwie- szkołę nr 1 i
szkołę nr 2. Szkoła nr 1 została w budynku przy ulicy Głównej, natomiast nr 2 pozostała w wynajętych pomieszczeniach u Sióstr Zakonnych.
Ponieważ młodzież musiała uczyć się na 2 zmiany zaczęto myśleć o przejęciu budynku przy ulicy Noworudzkiej na szkołę.
Z czasem zaadoptowano budynek i przez wiele lat w Bardzie istniały 2 szkoły.
Nie tracono jednak nadziei na wybudowanie nowej, pięknej szkoły, do której będą uczęszczać uczniowie z Barda i okolicznych wiosek.
Po wielu latach usilnych starań wojewódzkich, powiatowych władz oświatowych, nauczycieli, komitetu rodzicielskiego, władz miasta wybudowana została piękna, nowoczesna szkoła. Uległy likwidacji 2 szkoły.
Wydział Oświaty w Ząbkowicach Śląskich na dyrektora nowej szkoły powołał mgr Marię Dumę.
Uroczyste otwarcie nowej szkoły miało miejsce 13 października 1973 roku. Szkoła została oddana do użytku w przeddzień 200 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Przez wiele lat radośnie w tej szkole rozbrzmiewał dzwonek, słychać było gwar uczniów. Szkoła tętniła życiem.
15 lipca 1997 roku wskutek powodzi, która nawiedziła Bardo, szkoła straciła
w dużym stopniu swój dorobek. Zniszczony został całkowicie parter szkoły.
Dzięki życzliwości i pomocy osób prywatnych, firm, zakładów pracy rozpoczęto usuwanie zniszczeń i remont szkoły. Klasy młodsze przeniesiono do Domu Wczasów Dziecięcych, natomiast klasy starsze przemieszczano na piętrach, w zależności od przebiegu robót remontowych. Uczniowie uczyli się w dość trudnych warunkach.
Wielka była nasza radość, gdy oddano szkołę po remoncie, młodsze dzieci rozpoczęły naukę w wyremontowanych pomieszczeniach, z nowym wyposażeniem.